SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

jb, Fot. cev.eu, Michał Rabiega/Energa MKS Kalisz, 6 listopada 2022

16-letnia reprezentantka Polski zadebiutowała w TAURON Lidze

Za miesiąc Zofia Sobanty skończy 16 lat, a ma już na koncie dwa mecze w TAURON Lidze i pierwsze punkty. 

W sierpniowych mistrzostwach Europy U17 siatkarek reprezentacja Polski zajęła piąte miejsce, dające kwalifikację do mistrzostw świata. Liderką drużyny prowadzonej przez Waldemara Kawkę i Andrzeja Pecia była przyjmująca Zofia Sobanty. Zawodniczka MKS SMS Kalisz była w czołówce większości rankingów. Zdobyła 99 punktów, co dało jej ósme miejsce wśród najskuteczniejszych, a w licznie asów lepsze były tylko trzy siatkarki (najlepsza była Anna Fiedorowicz). Wcześniej Sobanty zdobywała medali młodzieżowych mistrzostw Polski.

Po zakończeniu poprzedniego sezonu trenerem seniorskiej drużyny Energa MKS Kalisz został Marcin Widera, ostatnio prowadzący zespoły juniorskie. Szkoleniowiec nie wahał się włączyć 16-latki do kadry i już w pierwszym spotkaniu - wygranym 3:2 z BKS Bostik Bielsko-Biała - Sobanty zadebiutowała w rozgrywkach seniorskich. Wchodziła na zmiany, ale już w drugiej kolejce dostała więcej szans, zastępując w trzecim secie meczu z Roleski Grupą Azoty Tarnów Karolinę Drużkowską. I została na boisku do końca, pomagając swojemu zespołowi zdobyć punkt (beniaminek wygrał w Kaliszu 3:2). 

Sobanty zdobyła sześć punktów (3 po atakach, 2 blokiem i 1 asem), kończąc grę z bilansem +4. Dziesięć razy przyjmowała zagrywkę, z 60-procentową skutecznością, co było drugim wynikiem w zespole, po libero Izabeli Lemańczyk.