SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

MK/JU, 22 października 2016

Gdańsk na siatkarskiej mapie Polski, ale również w wymiarze międzynarodowym potwierdza, że jest bardzo ważnym sprzymierzeńcem siatkówki. ERGO Arena po raz kolejny będzie gościć prestiżowe wydarzenie. 25 sierpnia w tym miejscu odbędzie się inauguracja EUROVOLLEY POLAND 2017 z udziałem reprezentacji Polski.

Gdańsk na siatkarskiej mapie Polski, ale również w wymiarze międzynarodowym potwierdza, że jest bardzo ważnym sprzymierzeńcem siatkówki. ERGO Arena po raz kolejny będzie gościć prestiżowe wydarzenie. 25 sierpnia w tym miejscu odbędzie się inauguracja EUROVOLLEY POLAND 2017 z udziałem reprezentacji Polski.

Gdańsk to miasto o bardzo atrakcyjne miasto o złożonej historii, która często miała wpływ na  losy Polski i wydarzenia w wymiarze globalnym.

GDAŃSK

Hasło promocyjne: Gdańsk – morze możliwości

Krótka historia miasta:

Gdańsk jest związany z Polską praktycznie od samego początku jej istnienia. Przyjmuje się, że miasto powstało w roku 980 i od razu znajdowało się w granicach państwa Mieszka I.

Swój rozkwit zawdzięczał położeniu u ujścia Wisły, którą to drogą wodną począwszy od X wieku spławiano nad Bałtyk towary produkowane w Polsce i krajach ościennych.  W XI stuleciu osada, a wraz z nią cały region, należała do Królestwa Polskiego, by później - na ponad dwieście lat - znaleźć się pod panowaniem książąt pomorskich, którzy pod koniec XIII wieku scedowali swą domenę w ręce władców Polski, Przemysła II i ostatecznie Władysława Łokietka.

W roku 1308 Gdańsk został zajęty zbrojnie przez Krzyżaków, którzy władali do roku 1456, kiedy to Prusy Królewskie, a wraz z nimi Gdańsk, znalazły się - na ponad trzy stulecia - w granicach Rzeczypospolitej. Utracony na rzecz Prus w roku 1772 był Gdańsk, z przerwami, stracony dla Polski aż do roku 1945, kiedy to - decyzją wielkich mocarstw podczas konferencji w Poczdamie (a wcześniej jednostronną decyzją władz Związku Sowieckiego) - został ponownie przyznany Polsce.

Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Gdańsk jest kolebka „Solidarności” – związku zawodowego i ruchu społecznego, który zapoczątkował demokratyczne przemiany w Polsce pod koniec XX wieku.

Liczba ludności:  462 249 mieszkańców ( szóste miejsce w Polsce pod względem liczby ludności, a siódme miejsce pod względem powierzchni).

Najważniejsze atrakcje:

 • Długie Pobrzeże wzdłuż Motławy
 • Brama Żuraw
 • Bazylika Mariacka
 • Dwór Artusa
 • Ratusz Głównego Miasta i fontanna Neptuna
 • Westerplatte
 • Europejskie Centrum Solidarności

Najważniejsze, międzynarodowe imprezy siatkarskie, które odbyły się w mieście w XXI wieku:

 • Mistrzostwa świata w piłce siatkowej mężczyzn 2014
 • Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn 2013
 • Finał Ligi Światowej 2011

 

 

Ciekawostki:

 • Jarmark św. Dominika, który odbywa się w sierpniu w Gdańsku jest to – obok Weihnachtsmarkt i Oktoberfest – największa tego typu impreza plenerowa w Europie. Odwiedza ją ok 1,5 mln osób
 • Ulica Długie Pobrzeże nad Motławą jest w rzeczywistości mostem na wodzie, przy którym dawniej cumowały statki.
 • Gdańsk przed II wojną światową był on uznawany za istotny ośrodek sportów zimowych w Północnej Polsce. Świadczy o tym wspaniała skocznia narciarska, która usytuowana była w Dolinie Radości.