SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Leszek Kamiński Magazyn ilustrowany PZPS "Polska Siatkówka", 13 marca 2014

W czwartek 13 marca 2014 roku o 14.00 rozpoczęła się sprzedaż biletów na mecze Ligi Światowej Polska – Iran, zaplanowane na 4 i 5 lipca br. w Ergo Arenie. Dystrybucja biletów prowadzona jest poprzez sieć ticketpro.pl

W czwartek 13 marca 2014 roku o 14.00 rozpoczęła się sprzedaż biletów na mecze Ligi Światowej Polska – Iran, zaplanowane na 4 i 5 lipca br. w Ergo Arenie. Dystrybucja biletów prowadzona jest poprzez sieć ticketpro.pl

 

Dla polskiej drużyny będzie do rewanżu za porażkę w Pucharze Świata w roku 2014, która w pewnym sensie skomplikowała biało-czerwonym drogę na najwyższy stopień podium. Wówczas uznaliśmy, że to było potknięcie, ale nic bardziej mylnego. Dwunasta lokata w światowej hierarchi to chyba nie koniec możliwości drużyny z Azji.

Dobra passa Iranu trwa już od kilku lat. Choć ostatnie, najbardziej spektakularne sukcesy łączą się z nazwiskiem słynnego Argentyńczyka Julio Velasco, szkoleniowca reprezentacji od 2011 roku. Warto przypomnieć, że nie jest on pierwszym zagranicznym trenerem w historii irańskiej siatkówki i jak się niedawno okazało nie ostatnim. Pracowali z nią wcześniej m.in. Serbowie Milorad Kijac i Zoran Gajić (2006-2008), Koreańczyk Park Ki-Won, Łotysz Ivans Bugajenkovs i kilku innych. Na początku tego tygodnia okazało się, że nowym szkoleniowcem Iranu został Serb Slobodan Kovac, który zdystansował… Andreę Anastasiego.  Velasco natomiast poprowadzi natomiast ojczysty zespół narodowy. Argentyna będzie rywalem Polski w I fazie FIVB Mistrzostw świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014.

Konsekwentna budowa drużyny narodowej Iranu i szeroko zakrojony program szkoleniowy przyniosły efekty. Iran systematycznie piął się w górę. Na mistrzostwach Azji zdobył w 2003 roku brązowy medal, w latach 2011 i 2013 – złoty. W latach 2008 i 2010 triumfował w Pucharze Azji. W 2013 roku po raz pierwszy wystąpił w Lidze Światowej, zajmując 9. miejsce. W Pucharze Wielkich Mistrzów w 2009 roku był piąty, w 2013 roku – czwarty.

Choć tradycyjny sport irański to zapasy w stylu wolnym (popularne są też podnoszenie ciężarów i kulturystyka), to siatkówka (obok piłki nożnej) coraz wyraźniej podbija serca i przyciąga uwagę kibiców. Olbrzymie hale (do 15 tys. miejsc) są zawsze pełne, publiczność reaguje żywiołowo, a telewizja transmituje ważne spotkania.

Gdańska Ergo Arena w pierwszy weekend lipca powinna wypełnić się maksymalnie, bowiem będzie to okazja by potwierdzić opinię, że Iran może być największą sensacją Ligi Światowej. Jeśli Irańczycy pójdą za ciosem, to mogą sporo namieszać także w FIVB Mistrzostwach Świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014. Jednak póki co, po fascynujących pojedynkach piąty zespół rankingu FIVB - Polska powinien zwyciężać Iran. Liczne wsparcie fantastycznych polskich kibiców wydaje się jednak niezbędne.

 

Autor: Leszek Kamiński

Magazyn Ilustrowany PZPS „Polska Siatkówka”