SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

EA, 29 marca 2017

Kraków, Miasto-Gospodarz EUROVOLLEY Poland 2017 nie ma swojego przedstawiciela w ORLEN Lidze i PlusLidze, ale na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej są zespoły Proximy (kobiety) i AGH (mężczyźni). Ten pierwszy należy do czołówki I ligi siatkarek.

Kraków, Miasto-Gospodarz EUROVOLLEY Poland 2017 nie ma swojego przedstawiciela w ORLEN Lidze i PlusLidze, ale na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej są zespoły Proximy (kobiety) i AGH (mężczyźni). Ten pierwszy należy do czołówki I ligi siatkarek.

Był jednak czas kiedy zespoły z Krakowa i Nowej Huty rządziły w polskiej klubowej siatkówce. Wisła Kraków zdobyła sześć złotych, dwanaście srebrnych i dziewięć brązowych medali. Po ostatni tytuł sięgnęła w 1984 roku. W męskiej siatkówce brylował Hutnik Nowa Huta, który złote medale mistrzostw Polski zdobył w 1988 i 1989 roku. Na polskiej liście wszech czasów zajmuje dziesiąte miejsce z dwoma złotymi, sześcioma srebrnymi i trzema brązowymi medalami. 

Warto podkreślić, że cztery medale MP siatkarzy zdobyła Cracovia, a po ten najcenniejszy sięgnęła w 1933 roku.

Pod Wawelem na dobre zagościł Memoriał Huberta Wagnera. Kraków Miasto-Gospodarz EUROVOLLEY POLAND 2017 będzie w tym roku gościć po raz kolejny ten turniej, a jego renoma sięga już daleko poza granice naszego kraju. Tegoroczna edycja odbędzie si 11-13 sierpnia w TAURON Arenie Kraków.  Cała czwórka uczestników zajmuje miejsca w czołowej dziesiątce światowego rankingu FIVB (Polska - 2, Rosja - 5, Kanada - 8, Francja - 9), a to sytuacja bez precedensu.

Kanadyjski zespół ma w Polsce wielu sympatyków za sprawą grających w PlusLidze reprezentantów tego kraju, ale także dzięki nowemu selekcjonerowi ekipy spod znaku Klonowego Liścia. Od niedawna jest nim Francuz Stephane Antiga, który doprowadził biało-czerwonych do złotego medalu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014. W polskich klubach grali lub grają byli i aktualni kanadyjscy kadrowicze. Są to: Dan Lewis, Justin Duff, Dallas Soonias, Gavin Schmitt, John Gordon Perrin, Frederic Winters, czy Jason DeRocco.

- Nie przekreślałbym szans Kanadyjczyków w Memoriale. Z nową werwą i z nowym trenerem mogą okazać się niespodzianką - mówi wiceprezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera, Cezary Mróz. Dla reprezentacji Kanady będzie to drugi występ w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera. Wcześniej występowała w czwartej edycji, w 2006 roku, kiedy to mecze turnieju rozgrywane była w Olsztynie, Iławie i Ostródzie. Kanadyjczycy zajęli wtedy trzecie miejsce. Turniej dla siatkarzy Francji, Rosji i Polski będzie ostatnim sprawdzianem formy przed EUROVOLLEY POLAND 2017.

Sborna to jeden z najbardziej utytułowanych zespołów w siatkarskim świecie. Obecnie zajmuje 5. miejsce w rankingu FIVB. Dla kibiców będzie to znakomita okazja, aby obejrzeć rosyjską siatkówkę nowej generacji. Nowy selekcjoner - Siergiej Szlapnikow, zapowiedział odmłodzenie kadry, które ma iść w parze z pozostaniem na szczytach hierarchii siatkarskiego świata. Ponieważ XV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera będzie ostatnim sprawdzianem przed EUROVOLLEY Poland 2017 należy się spodziewać nieobliczalnego zespołu, mogącego zaskoczyć każdą drużynę.

Rosjanie, którzy uczestniczyli w Memoriale czterokrotnie, triumfowali w imprezie w 2004 oraz 2014 roku i w tych edycjach mecze z reprezentacją Polski były wyjątkowo wyrównane. Kończyły się po pięciu setach. Dodatkowo, w 2014 roku, oba zespoły pobiły rekord najpóźniej zakończonego meczu w Memoriale. Ostatni gwizdek, po wygranej gospodarzy zabrzmiał o godzinie 23:30.

Siatkarze Francji mają sporo sympatyków w naszym kraju. W klubach PlusLigi grało wielu reprezentantów tego kraju. Są aktualnymi mistrzami Starego Kontynentu. Cztery razy zajęli w tej imprezie drugie miejsce (1948, 1987, 2003, 2009) i dwukrotnie trzecie (1951, 1985). W 2002 roku sięgnęli po brąz w mistrzostwach świata. W Lidze Światowej triumfowali w 2015 roku, a w 2006 uplasowali na drugim, a w 2016 na trzecim miejscu. Choć temu zespołowi nie powiodło się w igrzyskach w Rio de Janeiro, to podczas EUROVOLLEY POLAND 2017 będzie jednym z głównych kandydatów do zwycięstwa.

EUROVOLLEY POLAND 2017 - BILETY