SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

8 lipca 2016

Królewskim traktem, z preclem w dłoni i hejnałem w uszach – zwiedzanie Krakowa dostarczy niezapomnianych wrażeń. Miasto tysiąca kościołów, dawnych królów i młodopolskiej sztuki zachwyca przybyszów z całego świata. Turystów przyciągają wpisane na listę UNESCO Stare Miasto i klimatyczna dzielnica Kazimierz, liczne wydarzenia kulturalne, a obecnie również emocje sportowe, związane z meczami siatkarskimi w ramach FIVB Volleyball World Final Six.

Królewskim traktem, z preclem w dłoni i hejnałem w uszach – zwiedzanie Krakowa dostarczy niezapomnianych wrażeń. Miasto tysiąca kościołów, dawnych królów i młodopolskiej sztuki zachwyca przybyszów z całego świata. Turystów przyciągają wpisane na listę UNESCO Stare Miasto i klimatyczna dzielnica Kazimierz, liczne wydarzenia kulturalne, a obecnie również emocje sportowe, związane z meczami siatkarskimi w ramach FIVB Volleyball World Final Six

Już 13 lipca krakowska TURON Arena wypełni się gwiazdami siatkówki oraz głodnymi sportowych emocji kibicami. Pierwszego dnia turnieju Final SIX Polacy zmierzą się z Francją,14 lipca z Serbią, a poza nimi w turnieju wezmą udział zespoły z USA, Brazylii oraz Włoch. Półfinały odbędą się w sobotę, 16 lipca, a skład podium poznamy w niedzielę. Wszystkie mecze będą rozgrywane popołudniami i wieczorami, więc dni warto spędzić na poznawaniu licznych, pozasportowych uroków Krakowa.

Jak dotrzeć do Grodu Kraka?

Samolotem na Krakowskie Balice, pociągiem na dworzec Kraków Główny, a może samochodem autostradą A4? Do Krakowa prowadzi wiele dróg, więc każdy turysta może obrać tę, która najbardziej mu odpowiada. Na krakowskie lotnisko dotrzemy bezpośrednio z Warszawy, Olsztyna i Gdańska. Gęsta sieć połączeń międzynarodowych ułatwia przylot do Krakowa między innymi z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Austrii czy Szwajcarii. Koleją do Grodu Kraka dotrzemy bezpośrednio ze wszystkich największych miast w Polsce, a także z Budapesztu, Lwowa, Pragi oraz Wiednia.

Autem do i po Krakowie

Równie wygodna będzie podróż samochodem. Miasto od południa przecina autostrada A4 biegnąca m.in. przez Wrocław, Katowice i Rzeszów. Z Pomorza w jego kierunku prowadzi droga krajowa nr 7, z Gdańska przez Warszawę i Kielce. Od strony wschodniej do Krakowa dotrzemy drogą nr 79 z Warszawy przez Sandomierz. Podróżując z południa, drogą nr 75, warto zatrzymać się w Wieliczce, leżącej na trasie drogi nr 94, by zobaczyć wyjątkową Kopalnię Soli.

Po historycznym centrum Krakowa najlepiej poruszać się pieszo lub komunikacją miejską, ponieważ całe Stare Miasto oraz przylegające do niego dzielnice są mocno zakorkowane oraz objęte strefami płatnego parkowania. Jeśli planujemy postój, najlepiej wykupić jednodniowy abonament postojowy w cenie 25 złotych.

Zwiedzanie Królewskim Szlakiem

Gród Kraka kryje mnóstwo uroków, jednak intensywny weekend wystarczy, aby poznać atrakcje, które definiują charakter miasta. Nie sposób opuścić miasta bez rzutu okiem na Wawel, miejsce pochówku królów i renesansową perłę architektury, wpisaną na listę UNESCO. Na Zamek warto wybrać się tzw. Drogą Królewską, która rozpoczyna się na placu Jana Matejki, gdzie warto zwrócić uwagę zwłaszcza na tzw. pomnik grunwaldzki. Podążając dalej ulicą Floriańską miniemy między innymi dom wspomnianego artysty oraz kościół św. Floriana, a jej kres stanowi imponujący Rynek Główny z przepięknymi Sukiennicami i Bazyliką Mariacką, z której wieży codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał. Na rynku wart uwagi jest także pomnik Adama Mickiewicza, stanowiący popularne miejsce spotkań.

Z rynku w stronę Wawelu prowadzi ulica Grodzka, mijająca między innymi plac Dominikański i plac Wszystkich świętych oraz położone wokół kościoły. Warto wstąpić zwłaszcza do kościoła O.O. Franciszkanów, aby podziwiać witraże autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Idąc dalej ulicą Grodzką przez Plac św. Marii Magdaleny, trafimy pod budynek Arsenału, a skręcając w ulicę Kanoniczną naszym oczom ukarze się dawny dom słynnego kronikarza, Jana Długosza. Na końcu ulicy zobaczymy zamkowe mury wraz z Katedrą, która dodaje gotyckiej wzniosłości renesansowej budowli. Wawel można oglądać z perspektywy otwartego dziedzińca z przepięknym widokiem na zamkowe mury, strzelistą wieżę z Dzwonem Zygmunta oraz Kaplicę Zygmuntowską nakrytą złotą kopułą. Na zwiedzanie zamkowych komnat należy zarezerwować przynajmniej kilka godzin, podczas których możemy podziwiać oryginalne, flandryjskie arrasy i liczne dzieła sztuki, w tym wschodnie, związane z wojnami polsko-tureckimi. Poniżej zamkowych murów znajduje się również miejski symbol, czyli ziejący ogniem Smok Wawelski, stojący tuż nad Wisłą.

Kazimierz i uroki bohemy

Będąc w Krakowie warto również zajrzeć na Stary Kazimierz, czyli dawną, żydowską dzielnicę, unikalną pod względem architektonicznym. Wąskie uliczki „żydowskiego miasta” są pełne pamiątek po dawnej przeszłości, klimatycznych pracowni rękodzieła i kawiarni. By tam dotrzeć od strony Wawelu, należy kierować się ulicami Powiśle, a następnie Stradomską przecinając Dietla, za którą zaczyna się dzielnica. Będąc w Krakowie, czyli mieście sztuki i kultury, dobrze zarezerwować czas na wizytę w jednym z muzeów sztuki, zwłaszcza z okresu Młodej Polski, a także wybrać się na spektakl teatralny, by poznać z bliska krakowską bohemę.

Spokojna noc w Krakowie po dniu pełnym emocji

Na przybywających do Krakowa czeka najlepiej rozwinięta baza noclegowa w Polsce, od czterogwiazdkowych hoteli z widokiem na Rynek czy Wawel po kameralne hoteliki ukryte w uliczkach miasta lub na jego obrzeżach, pozwalające sprawnie wyruszyć w dalszą drogę po udanym pobycie. Poszukujący szczególnie klimatycznego noclegu powinni sprawdzić oferty na Starym Kazimierzu, gdzie liczne knajpki zapraszają na pyszne śniadania, lekkie lunche i leniwe wieczory z lokalnymi przysmakami.

Z kolei Ci, którzy odwiedzają Kraków głównie z myślą o sportowych emocjach związanych z finałowym turniejem siatkarskiej Ligi Światowej, polecamy nocleg w dzielnicach Czyżyny Lub Grzegórzki, położonych w pobliżu TAURON Areny. W takim wypadku warto szukać hotelu w okolicy Parku Lotników Polskich, Alei Pokoju oraz ulic Ludwika Meissnera i Izydora Stella-Sawickiego. Z centrum miasta do oddalonej o 4 km Areny można dotrzeć tramwajami nr 1 i 14 lub autobusem 128.

Niezależnie od tego, w którym miejscu miasta preferujemy nocleg, ofert hoteli w Krakowie warto szukać w serwisie rezerwacyjnym HRS.