SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Janusz Uznański - rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, 1 września 2015

We wtorkowy wieczór podczas uroczystej sesji Rady Miasta, które odbyła się z udziałem mieszkańców przy placu Kazimierza Wielkiego, wręczone zostały Akty Nadania Honorowego Obywatelstwa Wielunia Mariuszowi Wlazłemu i profesorowi Stanisławowi Tadeuszowi Olejnikowi.

We wtorkowy wieczór podczas uroczystej sesji Rady Miasta, które odbyła się z udziałem mieszkańców przy placu Kazimierza Wielkiego, wręczone zostały Akty Nadania Honorowego Obywatelstwa Wielunia Mariuszowi Wlazłemu i profesorowi Stanisławowi Tadeuszowi Olejnikowi.

Uroczystość wpisuje się w obchody 76. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, która o czym mało kto wie rozpoczęła się bombardowaniem przez faszystowskie Niemcy Wielunia – 1 września o 4.40.

Przypominamy, że w niedzielę, przy ulicy Królewskiej 1 otwarta została specjalna wystawa poświęcona Mariuszowi Wlazłemu – „Wielunianin Mariusz Wlazły – Sportowiec Świata 2014”, która będzie dostępna dla zwiedzających przez najbliższy rok.

Wieluń to rodzinne miasto najlepszego siatkarza polskich złotych Mistrzostw Świata 2014.  Mariusz Wlazły i jego fundacja bardzo aktywnie i regularnie włączają się w życie lokalne społeczności, chociażby poprzez organizację turniejów siatkarskich dla dzieci i młodzieży oraz popularyzację aktywności ruchowej i sportowego trybu zycia.

Jeden z najlepszych zawodników w historii światowej siatkówki urodził się w Wieluniu 4 sierpnia 1983 r. W rodzinnym mieście ukończył Szkołę Podstawową nr 2, a następnie Technikum Budowy Dróg i Mostów Kołowych w Zespole Szkół Budowlanych. W SP nr 2 jego wychowawcą była Aneta Gajewska, a nauczycielem wychowania fizycznego Leszek Pałyga, który następnie prowadził go również jako trener w Wieluńskim Klubie Sportowym. Największy sukces drużyna WKS rocznika 1983 z Mariuszem Wlazłym w składzie odniosła w 1998 roku zdobywając 5 miejsce w kraju.

Talent Mariusza Wlazłego eksplodował jednak dopiero kilka lat później, gdy przebojem wdarł się do prowadzonej przez Grzegorza Rysia reprezentacji Polski juniorów. W 2003 roku był jej podstawowym zawodnikiem i miał duży udział w wywalczeniu przez polską drużynę tytułu mistrza świata juniorów na turnieju w Teheranie. W 2006 r w Japonii, już z reprezentacją seniorów, zdobył srebrny medal mistrzostw świata. Poza tym – obok Brazylijczyka Giby i Bułgara Mateja Kazijskiego – został wybrany do trójki najlepszych siatkarzy mistrzostw.

W 2014 r. wraz z reprezentacją Polski, w rozgrywanych w naszym kraju mistrzostwach świata wywalczył złoty medal i uznany został za najlepszego zawodnika turnieju (MVP) oraz za najlepszego atakującego.

Od początku sezonu 2008/2009 jest kapitanem Skry Bełchatów.

Bierze czynny udział w akcjach społeczno - charytatywnych, współpracuje m. in. z fundacjami "Herosi", "Możesz" i "Dr. Clown", a ostatnio przeszedł kurs, po którym został członkiem Opolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej. Jest również prezesem własnej fundacji, powstałej z myślą o dzieciach, które chcą trenować siatkówkę, a z różnych przyczyn nie mogą tego robić w klubach sportowych. Od momentu założenia Fundacja Mariusza Wlazłego organizuje dla swoich podopiecznych dwa turnieje w roku. Większość odbyła w Hali Sportowej WOSiR w Wieluniu, a jeden zorganizowano w sali Gimnazjum Publicznego w Białej.

W swoim rodzinnym mieście Mariusz Wlazły zawarł również związek małżeński. Miało to miejsce w 2006 roku, w kościele oo. Franciszkanów, a jego wybranką serca została wielunianka Paulina Drewicz, W przeszłości również uprawiała siatkówkę w WKS Wieluń. W 2009 roku urodził się ich syn Arkadiusz.

 

Kluby:

WKS Wieluń, SPS Zduńska Wola, PGE Skra Bełchatów (od 2003), Al-Arabi SC (2015)

 

Sukcesy klubowe:

Mistrzostwo Polski – 8 razy, wicemistrzostwo Polski – 1 raz, brązowy medal - 1 raz.

Puchar Polski – 6 razy.

Superpuchar Polski – 2 razy.

Liga Mistrzów – 1 srebrny i 2 brązowe medale.

Klubowe Mistrzostwa Świata – 2 srebrne i 1 brązowy medal.

 

Sukcesy reprezentacyjne:

Mistrz Świata Juniorów (2003), Wicemistrz Świata Seniorów (2006), Mistrz Świata (2014)

Nagrody indywidualne: 2006 – najlepszy siatkarz Polskiej Ligi Siatkówki, 2006 – w trójce najlepszych siatkarzy Mistrzostw Świata, 2007 – najlepszy siatkarz Ligi Mistrzów (Złota Piłka CEV), 2008 – najlepszy atakujący Final Four Ligi Mistrzów, 2008 – najlepszy siatkarz Polskiej Ligi Siatkówki, 2010 – najlepszy siatkarz PlusLigi, 2011 – najlepszy siatkarz PlusLigi, 2012 – MVP Final Four Ligi Mistrzów, 2014 – najlepszy siatkarz PlusLigi, 2014 – MVP i najlepszy atakujący Mistrzostw Świata, 2014 – 2. miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2014 r., 2015 – Wiktor 2014 w kategorii Sportowiec Roku, 2015 – najlepszy sportowiec 2014 roku na Świecie w plebiscycie SportAccord.

Odznaczenia:

2006: Złoty Krzyż Zasługi

2014: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski 

 

Profesor Stanisław Tadeusz Olejnik, który również otrzymał Honorowe Obywatelstwo Wielunia to wybitny historyk, regionalista, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Przez wiele lat kierował Muzeum Regionalnym w Wieluniu. W latach 1966–1972 był redaktorem wieluńskiego oddziału „Głosu Robotniczego”. Od 1997 roku profesor piotrkowskiej filii Akademii Świętokrzyskiej (na emeryturze od 2005). Od 2003 roku członek Rady Towarzystw Naukowych Polskiej Akademii Nauk. Jego główne zainteresowania badawcze dotyczą historii regionalnej (Wieluń i okolice), historii straży pożarnych oraz historii Polski okresu zaborów i II wojny światowej.