SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Michał Mijalski/JU, 12 grudnia 2013

W Katowicach – Szopienicach odbył się Wielki Finał Akcji Społecznej „Lubię Siatkę”, która jest jednym z wielu elementów promocji w stolicy Górnego Śląska i regionu Mistrzostw Świata Mężczyzn – Polska 2014’.

W Katowicach – Szopienicach odbył się Wielki Finał Akcji Społecznej „Lubię Siatkę”, która jest jednym z wielu elementów promocji w stolicy Górnego Śląska i regionu Mistrzostw Świata Mężczyzn – Polska 2014’.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało aż 37 szkół – poczynając od podstawówek na placówkach ponadgimnazjalnych kończąc. Taka znakomita frekwencja, gdyż na starcie imprezy okazało się, że...zabrakło miejsc. Na całe szczęście organizatorzy – z panem Sebastianem Bregułą na czele – bardzo szybko opanowali sytuację i można było rozpocząć zabawę.

Wydarzenie uświetnili znakomici goście: aktorka Anna Guzik-Tylka, były selekcjoner reprezentacji Polski a obecnie szef Siatakrskich Ośrodków Szkolnych – Waldemar Wspaniały, wielokrotny reprezentant Polski – Marcin Prus oraz dziennikarz sportowy TVP Katowice – Robert Walczak. Katowicki magistrat reprezentowała pani Ewelina Kajzerek, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji imprez strategicznych.

Marcin Prus bardzo otwarcie stwierdził, że zazdrości Katowicom takiej imprezy a przede wszystkim młodym adeptom siatkarskiej sztuki zazdrości tego, że przed nimi jeszcze cała kariera siatkarska. Wreszcie zazdrości Katowicom – jako miastu gospodarzowi najważniejszych meczów podczas przyszłorocznych Mistrzostw Świata. Z kolei Waldemar Wspaniały okazał się świetnym wodzirejem, pytając o to kto wygra przyszłoroczny mundial.
Każdy uczestnik mógł zobaczyć także wystawę, przygotowaną z prac jakie nadesłane zostały w ramach różnych konkursów „Lubię siatkę”. O tym, przy jakich imprezach akcja społeczna była obecna mówił Maciej Guzik. Liczby naprawdę robiły wrażenie. 

W konkursie na najciekawszy projekt koszulki o zwycięstwie decydowało głosowanie internetowe, a o wygranej przesądziły ledwie dwa głosy! Najlepsza okazała się młodzież z Gimnazjum nr 4. W nagrodę każdy uczestnik reprezentujący tę szkołę otrzymał koszulkę przygotowaną według… wyróżnionego projektu.

Odbył się także trening, w którym wzięli udział również goście honorowi. Boisko zostało podzielone na cztery sektory, do których zostały przypisane poszczególne szkoły.
Każdy trening poprzedziła porządna rozgrzewka. Przy pomocy siatkarek z drużyny Sokół'43 Katowice oraz siatkarzy z TKKF Czarni Katowice (odpowiednio: II liga kobiet i II liga mężczyzn), jeden z trenerów przeprowadził szybki trening interwałowy a następnie można było przejść do odbić. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak konkursy z nagrodami. Odbyły się trzy konkurencje: Super Obrońca, Najlepszy Rozgrywający i Najlepiej Zagrywający. Każdy sektor do poszczególnej dyscypliny zgłaszał swoją 15-osobową reprezentację. Pierwszy etap polegał na wyłonieniu zwycięzcy w każdym z sektorów, po czym można było przejść do finału – rywalizacji najlepszej czwórki. W zabawie pomagali trenerzy związani z Gimnazjum nr 13 – Przemysław Halapacz i Ireneusz Waleczek.
Aby uzyskać miano Super Obrońcy należało dokładnie, w odpowiednie miejsce, przyjąć piłkę dorzucaną przez trenera Halapacza. Zadanie wcale nie było takie proste. Druga konkurencja była jeszcze trudniejsza: dorzucaną piłkę należało wystawić na lewy atak w taki sposób, by piłka wpadła w specjalny „chwytak”. Długo trzeba było czekać na pierwszą udaną próbę, ale nic w tym dziwnego, skoro nawet Marcin Prus dwukrotnie chybił. Ostatni konkurs polegał na wykonaniu zagrywki lub dorzuceniu piłki w określony punkt.Organizatorzy serdecznie dziękują młodzieży za nadzwyczajne, całoroczne zaangażowanie w akcję „Lubię siatkę”. Akcja „Lubię Siatkę będzie kontynuowana w roku Mistrzostw Świata.