SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Informacja prasowa, KP, fot. https://www.sulejow.pl, 27 maja 2022

Orlen Beach Volley Tour 2022: piasek w Sulejowie robi wrażenie

- Nasz piasek robi wrażenie na każdym zawodniku - mówi Bartosz Borkowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sulejowie i współorganizator wszystkich dotychczasowych imprez siatkarskich o zasięgu krajowym i międzynarodowym, które odbyły się w tym mieście.

Bartku, często podkreślasz, że siatkówka to Twoja wielka miłość, która trwa już…
Bardzo długo, dokładnie nie pamiętam, ale w siatkówkę zacząłem grać w pierwszej klasie liceum, więc chyba wtedy zaczęła się ta moja miłość do siatkówki. Czynnym zawodnikiem jestem coraz rzadziej, ponieważ jak mawia mój kolega: „PESEL zaczyna w kręgosłup uwierać”, natomiast zawsze marzyłem, aby tę pasję przekazywać dalej i robię to jako trener. Mam ogromną satysfakcję, gdy stoję z boku moje zawodniczki wygrywają. Od niedawna znajduję się również w sztabie szkoleniowym reprezentacji narodowej siatkarek niesłyszących, to dla mnie ogromne wyróżnienie i jestem dumny, że mogę występować z orzełkiem na piersi. To sport mało popularny w Polsce, a osiągnięcia są bardzo duże. Niedawno skończyły się Igrzyska Głuchych w Brazylii, z których Polacy wrócili z workiem medali, plasując się w pierwszej dziesiątce w klasyfikacji medalowej, a siatkarki zajęły 6. miejsce.

Możesz się pochwalić jakimiś sukcesami na polu amatorskim, a może zawodowym
Mój największy sukces w roli zawodnika to brązowy medal Mistrzostw Polski Szkół Wyższych wśród uczelni pedagogicznych i filii uniwersytetów, zdobyty w roku 2004 z filią Akademii Świętokrzyskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Pamiętam, że dla mnie samo wejście do Hali Polonia, w której swoje mecze rozgrywał AZS Częstochowa, było ogromnym przeżyciem.

I wtedy chyba pojawiły się pierwsze pomysły dotyczące rozwoju piłki siatkowej w gminie Sulejów?
Po tym turnieju zaplanowałem wakacje tak, aby obejrzeć turniej siatkówki plażowej w Krynicy Morskiej – Simplus Cup, który również był jednym z etapów eliminacji mistrzostw Polski i już wtedy marzyłem o takim turnieju w Sulejowie i bardzo się cieszę, że udało się ten cel zrealizować.

Miłośnicy siatkówki w gminie Sulejów byli dotychczas skupieni wokół Uczniowskiego Klubu Sportowego FUKS Sulejów, który odegrał dużą rolę w propagowaniu tego sportu, co z kolei pozwoliło na stworzenie odpowiedniej infrastruktury.
Tak, historia FUKSA jest dosyć długa. Najpierw to była mocno nieformalna grupa miłośników siatkówki. Ja sam dołączyłem do FUKSA w liceum. Oficjalna działalność klubu rozpoczęła się chyba w 2006 roku.  Od tej pory co najmniej kilkaset osób „zaraziło się” siatkówką. W naszym klubie wychowała się m.in. reprezentantka Polski – Monika Gałkowska z domu Bociek, która w tej chwili rywalizuje w Tauron Lidze. Pamiętam, że pierwsze boisko do siatkówki plażowej stworzyliśmy sami w zupełnie innej części miasta. Od początku chcieliśmy organizować turnieje, ale nie było gdzie. Obecnie mamy już dwie sportowe hale wielosektorowe i kompleks boisk do sportów plażowych.

Jednym z atutów tego kompleksu bez wątpienia jest piasek.
Dokładnie, on się nie nagrzewa, nie kurzy. Pamiętam, że gdy planowaliśmy budowę tych boisk zadzwonił do mnie burmistrz Wojciech Ostrowski i powiedział: „zapraszam do magistratu, wybieramy piasek”.  Wszedłem do gabinetu, a na stole znajdowało się sześć górek piasku. Wybraliśmy ten najjaśniejszy i to był strzał w dziesiątkę. Ten piasek robi wrażenie na każdym zawodniku, a trenowali u nas nawet olimpijczycy.

Sulejów wyróżnia też świetnie położenie.
Miasto znajduje się w centrum Polski i jest dobrze skomunikowane, dlatego każdy chętnie nas odwiedza.

Co jeszcze, oprócz piasku i lokalizacji, wymieniłbyś wśród mocnych stron sulejowskiego kompleksu?
Myślę, że atmosfera. Ponieważ nasz kompleks jest bardzo kameralny w przeciwieństwie do innych obiektów, dzięki temu atmosfera podczas meczów jest zawsze bardzo przyjazna. Na pewno nigdy nie zapomnę ubiegłorocznego finału mistrzostw Polski młodzików. Przyjechali fajni zawodnicy, trenerzy i oczywiście kibice i wszyscy się doskonale bawili.

Wszystkie wymienione przez Ciebie osoby chętnie wracają do Sulejowa nie tylko podczas turniejów.
Często chcą organizować obozy sportowe, co nas bardzo cieszy, ponieważ zamierzamy rozwijać turystykę, nawiązując do lat 70-tych i 80-tych, gdy ludzie z całego województwa przyjeżdżali wypoczywać w naszej gminie. Wierzę w to, że dzięki malowniczemu położeniu oraz rozwijającej się infrastrukturze sportowo-turystycznej osiągniemy ten cel

Inauguracja Orlen Beach Volley Tour 2022 r. jest więc kolejnym etapem, prowadzącym do tego celu.
Oczywiście, jesteśmy zaszczyceni, że przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Siatkowej obdarzyli nas tak dużym zaufaniem i przyznali nam organizację najbardziej prestiżowego turnieju w Polsce. To dla nas duże wyzwanie, ale jestem pewien, że podołamy.

A komu, oprócz zawodniczek i zawodników FUKSA, kibicujesz?
Kocham siatkówkę niemal w każdej postaci, mam sentyment do AZS Częstochowa, z powodów, o których mówiłem wcześniej, ale także dlatego, że wówczas to był europejski top i oczywiście jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy klub siatkarski w Polsce. W zespole grali wtedy m. in. Piotr Gruszka, Dawid Murek, Andrzej Stelmach, Radosław Panas, Marcin Nowak a więc właściwie połowa reprezentacji Polski. Dzisiaj najbardziej kibicuję reprezentacjom Polski.

Za miesiąc o tej porze będziemy kibicować najlepszym zawodniczkom i zawodnikom w siatkówce plażowej podczas zmagań w Sulejowie, do którego już dzisiaj zapraszamy.
Podczas takich turniejów bawią się kibice z całej Polski, więc mam nadzieję, że nasz kameralny obiekt wszystkich pomieści i że wszyscy będą się wspaniale bawili.

Podobne newsy


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/admin/domains/pzps.pl/public_html/modules/mod_related_items_joomir/helper.php on line 52