SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Eugeniusz Andrejuk, 23 stycznia 2014

Już w poniedziałek 27 stycznia w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Uroczysta Gala losowania grup finałowych Mistrzostw świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014. W tym dniu w tym właśnie miejscu bić będzie serce mistrzostw, mistrzostw których gospodarzem nasz kraj będzie po raz pierwszy. Przypominamy więc historię siatkówki w Polsce, której początki miały miejsce w roku 1919 i Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Już w poniedziałek 27 stycznia w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Uroczysta Gala losowania grup finałowych Mistrzostw świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014. W tym dniu w tym właśnie miejscu bić będzie serce mistrzostw, mistrzostw których gospodarzem nasz kraj będzie po raz pierwszy. Przypominamy więc historię siatkówki w Polsce, której początki miały miejsce w roku 1919 i Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Polski Związek Piłki Siatkowej powstał 30 czerwca 1957 roku na Krajowej Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej Piłki Siatkowej. Pierwszym prezesem został Eugeniusz Krotkiewski.

Jednak historia krajowej federacji jest znacznie dłuższa. Warto w tym miejscu przypomnieć, że pierwszy pokaz tej dyscypliny sportu nad Wisłą odbył się w 1919 roku, a popularyzowali ją, podobnie jak w wielu innych krajach, instruktorzy YMCA. W latach dwudziestych minionego wieku nastąpił w Polsce szybki rozwój klubów oraz sekcji siatkarskich.

W 1925 roku na zgromadzeniu Polskiego Związku Palanta w Katowicach do jego działań statutowych włączono koszykówkę i siatkówkę. Powołano Polski Związek Palanta i Gier Ruchowych - jak podaje Krzysztof Mecner w Encyklopedii "80 lat polskiej siatkówki."

Trzy lata później powstał Polski Związek Gier Sportowych z siedzibą w Warszawie. Ten rok uznaje się za kluczową dla polskiej siatkówki datę oficjalnych narodzin związku. W latach czterdziestych i pięćdziesiątych federacja zmieniała jeszcze nazwę. Była przydzielana do różnych struktur organizacyjnych, żeby w 1957 roku zostać zarejestrowaną jako PZPS. Od września 2004 roku Związkiem kieruje Mirosław Przedpełski, wybrany w październiku 2012 roku na trzecią kadencję Prezesa Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

W 1929 roku w Warszawie zostały rozegrane I mistrzostwa Polski w siatkówce. W latach trzydziestych polskie kluby utrzymywały liczne kontakty międzynarodowe. W kwietniu 1937 roku reprezentacja Warszawy (oparta na zawodniczkach AZS) wygrała turniej kobiet krajów bałtyckich, wyprzedzając Rygę oraz  Tartu.

Trzy lata wcześniej siatkówka znalazła się w programie, rozgrywanych w Warszawie, Igrzysk Polonii Zagranicznej. Na te zawody została powołana reprezentacja Polski oparta na siatkarzach AZS Warszawa. Wygrała ona mecz z Polonią Zagraniczną 2:0 (15:2, 15:7), ale tego występu nie uznaje się za oficjalny.

Pierwszym takim meczem biało-czerwonych było spotkanie 28 lutego 1948 roku, kiedy to do Polski przyjechał narodowy zespół Czechosłowacji. Na parkiet warszawskiej hali YMCA wyszli: Czesław Plejewski, Bohdan Bartosiewicz, Henryk Antczak, Romuald Markowski, Leonard Michniewski i Juliusz Kijewski. W rezerwie pozostali Bogdan Bińkowski, Wiktor Klein, Kazimierz Staniszewski, Jerzy Stroński. Południowi sąsiedzi wygrali 3:2.

13 lutego 1948 roku na arenie międzynarodowej debiutowała, również meczem z Czechosłowacją, reprezentacja kobiet, która zwyciężyła 3:1. W składzie wyjściowym zespołu prowadzonego przez Walentego Kłyszejkę znalazły się: Zofia Wojewódzka, Jadwiga Brześniowska, Aleksandra English, Irena Prószyńska, Emilia Szczawińska i Mirosława Zakrzewska. W kadrze były jeszcze Małgorzata Felska, Leokadia Kaczmarczyk, Melania Sinoradzka i Elżbieta Kurzt.

Polskie zespoły narodowe od początku występów zaliczały się do międzynarodowej czołówki. Największymi sukcesami kobiet było zdobycie dwóch brązowych medali olimpijskich (1964, 68), trzech mistrzostw świata oraz dwóch mistrzostw Europy (2003, 2005). Męska reprezentacja zdobyła m.in. złoty medal olimpijski w 1976 roku, mistrzostwo i wicemistrzostwo świata (1974 i 2006) oraz mistrzostwo Europy 2009. Polscy siatkarze wygrali w 2012 roku Ligę Światową. Sukcesy odnosiły reprezentacje młodzieżowe, a najgłośniejszym echem odbiły się złote medale mistrzostw świata juniorów, zdobyte w 1997 i 2003 roku.

Polski Związek Piłki Siatkowej jest organizatorem wielkich międzynarodowych imprez. W naszym kraju rozegrana została pierwsza edycja Pucharu Świata. Trzykrotnie gościły finałowe turnieje Ligi Światowej (2001, 2007 i 20011). Od kilku lat co roku rozgrywane są turnieje World Grand Prix. W 2013 roku w Starych Jabłonkach odbyły się mistrzostwa świata w siatkówce plażowej. W 2009 roku siatkarki walczyły o mistrzostwo Europy. Mecze siatkówki odbywają się przy wypełnionych do ostatniego miejsca trybunach, a Polska jest stawiana za wzór przy organizacji imprez w tej dyscyplinie sportu i nazywana „Volleylandem.”