SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Katarzyna Porębska, fot. Filip Grądek, 28 października 2018

Po I dniu Kongresu Polskiej Siatkówki Młodzieżowej

W niedzielę w COS OPO im. Feliksa Stamma Cetniewo we Władysławowie rozpoczął się III Kongres Polskiej Siatkówki Młodzieżowej.

W organizowanym przez Polski Związek Piłki Siatkowej wydarzeniu udział bierze blisko 100 uczestników, na co dzień związanych z siatkówką młodzieżową. Uczestników przywitał Jacek Sęk, Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Tomasz Paluch, Członek Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Przewodniczący Wydziału ds. Młodzieży PZPS.

W imieniu Jacka Kasprzyka, Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej list skierowany do uczestników III Kongresu Polskiej Siatkówki Młodzieżowej odczytał Jacek Sęk, Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. 

Szanowni Państwo,

Polski Związek Piłki Siatkowej przywiązuje ogromną wagę do szeroko rozumianego procesu naboru i szkolenia kolejnych pokoleń siatkarek i siatkarzy. Najważniejszym celem pracy z dziećmi i młodzieżą jest zapewnienie reprezentacjom narodowym, klubom siatkarek i siatkarzy o wysokim poziomie sportowym.

Nie jest to jednak cel jedyny. Bardzo ważnym, a może i kluczowym jest popularyzacja siatkówki wśród młodego pokolenia. Wiadomym jest, że tylko nieliczni, najlepsi będą mieli możliwość reprezentować barwy narodowe, czy uprawiać siatkówkę profesjonalnie. Jednak z tej ogromnej rzeczy „zarażonych” siatkówką wyłonią się tysiące kibiców, może nauczycieli wychowania fizycznego, może trenerów, może menadżerów różnych branż, dla których siatkówka będzie dyscypliną pierwszego wyboru.

W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim Państwu za ogromne poświęcenie, pasję i profesjonalizm, które pozwalają na regularne sukcesy naszych reprezentacji narodowych i drużyn klubowych. To nie żadna kokieteria, ale obecne, jak i poprzednie mistrzostwo świata naszych siatkarzy to w ogromnym stopniu Wasza zasługa. Dziękuję bardzo.

Program tegorocznego Kongresu, jak i skład prelegentów oraz uczestników utwierdzają nas w przekonaniu, że los, że przyszłość Polskiej Siatkówki jest w najlepszych rękach.

Życzę udanych, merytorycznych obrad i konstruktywnych oraz kreatywnych projektów.

Jako pierwszy prelekcję na temat Ram kwalifikacji dla trenerów oraz Zintegrowanego systemu kwalifikacji wygłosił Alojzy Świderek, dyrektor Akademii Polskiej Siatkówki. W swoim wystąpieniu omówił m.in. najważniejsze kwestie związane z ustawą o zintegrowanym systemie kwalifikacji.

Wyjaśnił kwalifikacje w sporcie tj. planowanie i realizowanie procesu treningowe w piłce siatkowej, optymalizowanie procesu szkoleniowego w piłce siatkowej, zarządzenie zespołem graczy. Ten ostatni etap kwalifikacji uprawnia do samodzielnego prowadzenia i szkolenia zespołu uczestniczącego we wszystkich rozgrywkach organizowanych przez PZPS, PLS i WZPS-y. Szczegółowe informacje dotyczące egzaminów trenerskich znaleźć można na stronie egzaminytrenerskiepzps.pl.

System szkolenia młodzieżowego w piłce siatkowej chłopców i dziewcząt omówił natomiast Stanisław Majkowski, wicedyrektor Pionu, Kierownik Wyszkolenia. System szkolenia młodzieżowego skupia się wokół takich projektów jak Siatkarskie Ośrodki Szkolne, kadry wojewódzkie młodzika, wojewódzkie Kadry Nadziei Olimpijskich, NSMS PZPS, kadry narodowe oraz wszystkie rozgrywki młodzieżowe krajowe i międzynarodowe.  

Szczegółowo został przedstawiony schemat systemu szkolenia młodzieżowego w piłce siatkowej chłopców i dziewcząt, którego celem będzie m.in. nabór do Szkół Mistrzostwa Sportowego.

Na koniec pierwszego dnia III Kongresu Polskiej Siatkówki Młodzieżowej prelegentem był Tomasz Paluch, Członek Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Przewodniczący Wydziału ds. Młodzieży PZPS. Przedstawił on System rozgrywek młodzieżowych w Polsce oraz Regulamin klubowych rozgrywek o mistrzostwo Polski w kategoriach młodzieżowych 2018/19.