SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

FG, 11 września 2015

Grupa 16 sportowców – dzieci i młodzieży z Kolumbii, przebywających w Polsce w w ramach programu Dyplomacja Sportowa i Kulturalna odwiedziła w środę Volley Bajkę w warszawskiej Arenie Ursynów.

Grupa 16 sportowców – dzieci i młodzieży z Kolumbii odwiedziła w środę Volley Bajkę – muzeum siatkówki i kawiarnię w warszawskiej Arenie Ursynów. Młode siatkarki i piłkarze halowi, a także towarzyszący im trenerzy i wychowawcy oraz Ambasador Kolumbii, pani Victoria González Ariza, spotkali się tam z przedstawicielami PZPS oraz siatkarkami – wieloletnią reprezentantką Polski i dwukrotną mistrzynią Europy Dorotą Świeniewicz oraz pochodzącą także z Kolumbii wybitną atakującą – grającą od tego roku w Chemiku Police Madelaynne Montaño. Panią ambasador oraz zagranicznych gości powitał Waldemar Wspaniały, szef projektu Siatkarskie Ośrodki Szkolne.

Kolumbijska młodzież przebywała w Polsce w dniach 31 sierpnia – 11 września w ramach programu Dyplomacja Sportowa i Kulturalna. Projekt został współfinansowany przez Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kolumbii i Polski w ramach programu „polska pomoc”. Projektu ten ma na celu promocję sportu jako instrumentu inkluzji społecznej dzieci i młodzieży w społecznościach narażonych na działanie nielegalnych grup zbrojnych i kreowanie lokalnych liderów. 

Dla 16 dziewcząt i chłopaków, pochodzących z dwóch miejscowości na południu Kolumbii była to pierwsza tak wielka wyprawa, a nawet pierwszy wyjazd poza granice departamentu Putumayo. Podczas napiętego programu swojej wizyty w Polsce mieli okazję m.in. trenować w klubie AZS AWF Warszawa, odwiedzić Kraków, i kibicować biało-czerwonym piłkarzom na Stadionie Narodowym podczas meczu Polska – Gibraltar.

Spotkanie w Volley Bajce miało kameralny i emocjonalny charakter. Madelaynne Montaño z pasją i wzruszeniem mówiła o swojej przygodzie ze sportem, drodze z Kolumbii na uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, starając się zainspirować słuchaczy i słuchaczki do determinacji i ciężkiej pracy na obranej przez nich sportowej drodze. W podobnym duchu opowiadała i udzielała młodzieży wskazówek najlepsza siatkarka Europy 2005 – Dorota Świeniewicz. Obie odpowiadały też na (nieco nieśmiałe) pytania młodych sportowców oraz ich trenerów. Na zakończenie wyświetlono krótki film z najbardziej emocjonującymi fragmentami zeszłorocznych Mistrzostw Świata siatkarzy w Polsce. Spotkanie zakończyło się wspólnymi zdjęciami i przekazaniem drobnych upominków gościom.