SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Marta Wójcik, fot. PZPS, 27 maja 2023

Zakończenie dwudniowej konferencji licencyjnej PZPS dla trenerów PlusLigi i Tauron 1. Ligi

Za nami dwa dni spotkań, wykładów i dyskusji trenerskich związanych z konferencją licencyjną PZPS w Chorzowie. Ponad czterdziestu trenerów z najwyższych męskich klas rozgrywkowych wzięło udział 26 i 27 maja w spotkaniach – był czas na wysłuchanie interesujących wykładów, zadawanie pytań, wymianę poglądów i obejrzenie emocjonującego meczu polskiej reprezentacji mężczyzn w Sosnowcu.

Pierwszy dzień prelekcji wypełniony był interesującymi wystąpieniami członków sztabu Projektu Warszawa, który w  sezonie 2022/2023 zajął piąte miejsce w PlusLidze. Szkoleniowiec stołecznego zespołu, Piotr Graban podzielił się z uczestnikami swoimi wnioskami związanymi z optymalizacją procesu treningowego na podstawie doświadczeń z sezonu. Trener opowiadał o esencjalizmie w odniesieniu do swojej pracy, metodzie małych kroków do dużego celu, dostosowaniu metod pracy do grupy z jaką pracuje trener w danym sezonie, czy też intencji w działaniu każdego z członków zespołu i sztabu. Dopełnienie stanowiły materiały analityka Projektu, Bartosza Kaczmarka na temat progresu drużyny z Warszawy przygotowane w oparciu o porównanie danych z pierwszej i drugiej rundy sezonu 2022/2023. Po sesji pytań i merytorycznych dyskusji, panowie mieli możliwość obserwacji spotkania męskiej reprezentacji w sosnowieckiej hali.

Piotr Graban 2

Piotr Graban - szkoleniowiec Projektu Warszawa

B.Kaczmarek

Bartosz Kaczmarek - Projekt Warszawa

 

W drugim dniu o rolach w zespole oraz ich znaczeniu dla trenera opowiedział psycholog sportowy związany m.in. ze sportowcami na najwyższym poziomie, w tym siatkarzami plażowymi i halowymi, doktor Marcin Kochanowski. Jego wystąpienie również skłoniło do szerszej dyskusji i wielu pytań ze strony uczestników m.in. o to, jak wpływać na współpracę wewnątrz drużyny, a także jak wykorzystać indywidualne cechy  i role społeczne do budowania silnego zespołu ze wspólnym celem.

Marcin Kochanowski 2

 Dr Marcin Kochanowski - psycholog sportowy

 

W sobotę ponownie trener Piotr Graban, podzielił się z obecnymi nowatorskimi metodami treningowymi, które poprawiły grę jego zespołu –  mieliśmy wiedzę, dużo praktycznych przykładów, ciekawe konkluzje.

Do udziału w konferencji został zaproszony trener reprezentacji Polski seniorów, Nikola Grbić. Jego wystąpienie było poświęcone ogólnie atakowi – punkt wyjścia stanowiło spotkanie finałowe z Włochami podczas mistrzostw świata w 2022 r. Szkoleniowiec poddał analizie przyczyny porażki i przedstawił wnioski z tego płynące – to przede wszystkim cierpliwsza praca nad wspomnianym  elementem, poprawa samego najścia do ataku np. w kontrze po potrójnym bloku w celu stworzenia skrzydłowym, czy też środkowym bloku bardziej komfortowych sytuacji. Jest to bardzo długi i żmudny proces, który nie dzieje się automatycznie, ale poszukiwanie dobrych rozwiązań powinno być elementem pracy i etapem w rozwoju każdego gracza. Nikola Grbić podkreślał, że ważne jest, aby zawodnicy byli skoncentrowani na rozwiązaniach, które będą prędzej czy później przynosiły dobry efekt – czasem błąd przy dobrym pomyśle jest lepszy, niż punkt zdobyty po złym rozwiązaniu, przypadkowo, czy też po błędzie przeciwników. Według selekcjonera męskiej reprezentacji atak w siatkówce jest wyzwaniem – po perfekcyjnym przyjęciu (dograniu) liczba rozwiązań jest bardzo długa, zmiana jakości dogrania (np. odległości od siatki)  i wystawy, moment zagrania, ustawienie bloku i sama jakość bloku przeciwnika – decydują, że liczba tych rozwiązań maleje, ale nadal jest i należy z niej korzystać. Nad tym pracuje obecnie ze swoimi zawodnikami na treningach i meczach towarzyskich, jak chociażby w dwóch spotkaniach z niemieckim zespołem. Zawsze w działaniu ważna jest idea, założenie, pomysł – do tego przychodzi jakość wykonania i to ją należy cierpliwie poprawiać, doskonalić – dodał Nikola Grbić.

Nikola Grbić Michał Chadała

Trener Nikola Grbić podczas swojego wystąpienia - grzecznościowo tłumaczył Michał Chadała - asystent trenera w Zaksie Kędzierzyn Koźle.

Na zakończenie konferencji trenerzy mogli porozmawiać z szefem sędziów PZPS, Wojciechem Maroszkiem o minionym sezonie i wnioskach z niego płynących, a także o relacji trenerzy - sędziowie. Spotkania w Chorzowie zakończył Piotr Olenderek, współtwórca VolleyStation, programu, który od kilku lat pomaga statystykom i analitykom, a tym samym zawodnikom i trenerom przygotowywać się do swojej pracy zarówno na treningach, jak i w spotkaniach ligowych, nie tylko PlusLidze i Tauron 1.Lidze.

W imieniu Dyrekcji Pionu Szkolenia PZPS i Akademii Polskiej Siatkówki PZPS serdecznie dziękujemy wszystkim Prelegentom, Trenerom i Trenerkom biorących udział w tegorocznych szkoleniach licencyjnych PZPS dla PlusLigi, Tauron Ligi, Tauron 1. Ligi i 1. Ligi Kobiet oraz za cenne uwagi i aktywną obecność.