SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Ela Poznar, fot. FIVB, 12 stycznia 2021

Wlazły, Kurek i Leon docenieni przez FIVB

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej od połowy grudnia publikuje Roster 100, czyli listę stu wyróżniających się zawodniczek, zawodników i drużyn, które na przestrzeni ostatniej dekady miały niebagatelny wpływ na siatkówkę, zapisały się na kartach historii zarówno parkietów halowych, jak i boisk plażowych.

FIVB wzięła pod uwagę osiągnięcia z lat 2010-2020 i przyjrzała się zarówno dokonaniom indywidualnym, jak i drużynowym na arenie międzynarodowej w ostatnim dziesięcioleciu, aby wyłonić najlepszych zawodników z każdego kontynentu. Tworząc zestawienie wzięto pod uwagę kluczowe imprezy, takie jak FIVB Mistrzostwa Świata, a także Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie oraz IO 2016 w Rio De Janeiro. Nie mogło zabraknąć również podsumowań meczów Ligi Światowej i World Grand Prix, trzech edycji Pucharu Świata, dwóch edycji Pucharu Wielkich Mistrzów, Klubowych Mistrzostw Świata i oczywiście Siatkarskiej Ligi Narodów oraz World Touru.

Wśród wyróżnionych legend siatkówki, na chwilę obecną, pojawiło się trzech Polaków: Mariusz Wlazły, Bartosz Kurek i Wilfredo Leon. Mariusz Wlazły został doceniony przede wszystkim za fantastyczny powrót po kontuzji do kadry Stephane'a Antigi w 2014 roku, zdobycie mistrzostwa świata i tytułu MVP turnieju rozgrywanego w Polsce. Dodatkowo przedstawiono jego wspaniałą karierę klubową – w tym złote lata w trakcie siedemnastoletniej przygody z PGE Skrą Bełchatów.

Bartosza Kurka nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu – Mistrz Świata 2018 i kluczowa postać w każdej drużynie, w jakiej zdarzyło mu się występować. FIVB podkreśliło ewolucję kariery jednego z najbardziej doświadczonych siatkarzy kadry Vitala Heynena oraz jego wpływ na grę przez te wszystkie lata. W wywiadzie Kurek podkreślił, że zaczynał od bycia jednym z wielu zawodników w zespole, dojrzał do bycia liderem, ale nigdy nie ma problemu z dostosowaniem się do innej roli w drużynie.

Po serii świetnych występów w ostatnich latach uznanie w oczach Światowej Federacji znalazł także Wilfredo Leon. Na jego temat wypowiedział się jeden z najlepszych siatkarzy reprezentacji Rosji, Maksym Michajłow – Leon to jedna z kluczowych postaci w światowej siatkówce na chwilę obecną. Jest niewiarygodnie bystry, wie jak używać swojego talentu i pracować w drużynie. Podkreślono, że mimo młodego wieku polski przyjmujący ma na swoim koncie bogaty bagaż doświadczeń, sporo sukcesów, a jeszcze więcej przed nim i reprezentacją Polski.

 

  • 4
  • 0
  • 6
  • 0
  • 0