SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

KP, fot. CEV, 14 września 2023

ME Mężczyzn: finał Polska - Włochy

Reprezentacje Polski i Włoch zagrają w sobotę w Rzymie w finale mistrzostw Europy siatkarzy (początek 21:00). Pierwsza z nich wyeliminowała w półfinale Słowenię, druga - Francję. Pokonani zmierzą się w spotkaniu o brązowy medal.

Włochy wygrały z Francją 3:0 (25:21, 25:19, 25:23). Gospodarze nie pozostawili rywalom cienia nadziei na zwycięstwo. Byli zdecydowanie lepsi. W drugiej partii Andrea Gianni, włoski trener Francuzów, wymienił pół szóstki, ale to nie przyniosło to efektu. W trzeciej włoski zespół długo utrzymywał bezpieczną przewagę i stracił kilka punktów (21:20). W końcówce Włosi znowu zademonstrowali siłę.

Czempionat rozgrywany jest od 28 sierpnia do 16 września w czterech krajach - Włoszech, Bułgarii, Macedonii Północnej oraz Izraelu. W dwóch ostatnich odbyły się tylko mecze fazy grupowej. W turnieju wystartowały 24 reprezentacje, które podzielono na cztery grupy. Awans do fazy pucharowej uzyskały po cztery najlepsze zespoły z każdej z grup.

Tytułu mistrzów Europy bronią Włosi. Dwa lata temu Polacy prowadzeni przez Vitala Heynena zdobyli brązowy medal, pokonując w meczu o trzecie miejsce Serbię 3:0.

Finał mistrzostw Europy będzie powtórką meczu o złoty medal z ostatniego czempionatu globu. Lepsi wówczas okazali się Włosi. Jak będzie w sobotę?

Polska po czternastu latach zagra znowu w finale mistrzostw Europy. W 2009 roku w Turcji, Biało-Czerwoni prowadzeni przez Argentyńczyka Daniela Castellaniego w meczu o złoto pokonali Francję 3:0.

W 2009 roku złoty medal zdobyli:
Paweł Zagumny, Paweł Woicki
Jakub Jarosz, Marcel Gromadowski
Marcin Możdżonek, Daniel Pliński, Piotr Nowakowski
Michał Bąkiewicz, Piotr Gruszka, Zbigniew Bartman, Bartosz Kurek, Michał Ruciak
Piotr Gacek, Krzysztof Ignaczak
Polską Siatkówkę wspierają

  • 8
  • 1
  • 5
  • 0
  • 0