SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

FG, fot. CEV.eu, 10 września 2023

1/8 finału ME: Polska - Belgia 3:1

W niedzielę we włoskim Bari reprezentacja Polski pokonała Belgię 3:1 i awansowała do ćwierćfinału Eurovolley'a 2023.

W 1/8 finału mistrzostw Europy siatkarzy reprezentacja Polski zmierzyła się z Belgią. Biało-Czerwoni nie przegrali żadnego meczu w fazie grupowej, rozgrywanej w Macedonii Północnej, a żaden z rywali nie miał do tej pory możliwości poważnie im zaszkodzić. Belgowie natomiast do fazy pucharowej awansowali z czwartego miejsca w swojej grupie, przegrywając trzy i wygrywając dwa spotkania.

Mistrzostwa Europy 2023 - reprezentacja Polski przed meczem 1/8 finału z Belgią

W pierwszych dwóch setach Polacy nie dali przeciwnikom szansy na rozwinięcie skrzydeł, od początku dyktując warunki gry i szybko budując swoją przewagę.

W pierwszej odsłonie punkty dla Belgów zdobywał głównie chwalony już wcześniej młody przyjmujący Ferre Reggers (8 pkt. w secie 1), ale jego dobra postawa nie wystarczyła by zagrozić Biało-Czerwonym. Po trzech udanych kontrach Śliwki Polacy prowadzili już 10:5. W dalszej części seta nie tracili koncentracji, dobrze spisując się w obronie i górując na rywalami w bloku (5 pkt. w tej odsłonie, zakończonej 25:16).

W secie nr 2 wspomniany element działał w polskim zespole jeszcze lepiej, a drużyna trenera Emmanuele Zaniniego zdobyła pierwszy punkt dopiero przy 5 dla Biało-Czerwonych. Nasi siatkarze jeszcze lepiej niż w poprzedniej partii spisywali się w polu zagrywki, prawie nie popełniając błędów i utrzymując bezpieczny dystans nawet ośmiu punktów – nie do odrobienia przez Belgów.

W trzecim secie obraz gry wreszcie zmienił się na korzyść reprezentacji Belgii, która dogoniła prowadzących początkowo Polaków przy stanie 9:9. Walka punkt za punkt trwała do samej końcówki tej partii. Belgowie nadal nie wypadali najlepiej w zagrywce, ale wyraźnie poprawili przyjęcie i skuteczność ataku. Trener Grbić po raz pierwszy w tym spotkaniu prosił o czas dla swojej drużyny, ale rywale złapali wiatr w żagle i w końcówce nie wypuścili z rąk dwupunktowej przewagi, wydłużając spotkanie o kolejny set.

Seta numer 4 ponownie zaczęli lepiej Polacy. Po asie serwisowym Semeniuka i kontrze Śliwki prowadzili 7:2. Rywale byli jednak nieustępliwi i wyrównali przy 10. punkcie, co skłoniło Nikolę Grbicia by prosić o czas. Wyrównana walka trwała mniej więcej do stanu 17:16, po czym atak Hubera i as serwisowy Leona wypchnęły Biało-Czerwonych na trzypunktowe prowadzenie. Po czasie na prośbę trenera rywali Deroo do spółki z Coxem natychmiast zniwelowali przewagę Polaków, wracając do remisu, tym razem 19:19. W końcówce więcej zimnej krwi wykazali polscy siatkarze. Dwa skuteczne bloki dały im piłkę meczową (24:21), a autowa zagrywka rywali zakończyła spotkanie 25:22.

Statystykihttps://www.pzps.pl/images/2023_09/24698-statystyki_POL-BEL.jpg

Szczegółyhttps://www.cev.eu/match-centres/cev-eurovolley-2023/cev-eurovolley-2023-men/mef-02-poland-v-belgium/#statistics

W ćwierćfinale Biało-Czerwoni zmierzą się z Serbią, która w swoim spotkaniu 1/8 finału pokonała bez straty seta reprezentację Czech. Mecz we wtorek (12 września) o 18:00.

Polską Siatkówkę wspierają

  • 5
  • 1
  • 6
  • 0
  • 0