SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

KP, CEV, olimpijski.pl, 28 grudnia 2022

Podsumowanie 2022: młodzieżowe reprezentacje kobiet

Mocnym akcentem zakończył się udany rok dla młodzieżowych reprezentacji kobiet. W łotewskim Dyneburgu Polska wygrała mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA) dziewcząt U17, nie tracąc w turnieju ani jednego seta i zakwalifikowała się do przyszłorocznego, kontynentalnego czempionatu.

Trener polskiej ekipy Krzysztof Janczak podkreślał nie tylko wysoki poziom sportowy zaprezentowany przez nasze zawodniczki, ale również „znakomitą atmosferę w kadrze.” - Dziewczyny lubią siebie, lubią nas. Chętnie spędzają wspólnie czas, a my staramy się zapełnić go interesującymi rzeczami, mamy sporo pomysłów, nie zapominając o tym, że muszą też odpoczywać – mówił po turnieju polski szkoleniowiec.

Dyrektor Pionu Sportu i Szkolenia w Polskim Związku Piłki Siatkowej Krzysztof Felczak podkreślał, że „w trakcie przygotowań Europejska Konfederacja Siatkówki dokonała wyrównania roczników i nasz szkoleniowiec doskonale poradził z tym problemem.”

W trakcie sezonu młodzieżowe reprezentacje Polski święciły inne sukcesy. W mistrzostwach Europy do lat 19  Polska pokonała Holandię 3:1 (25:16, 24:26, 27:25, 25:21) w meczu o brązowy medal. Turniej w Skopje wygrały Włochy, które po zaciętym boju wygrały z Serbią 3:2 (17:25, 27:25, 25:21, 15:25, 17:15).

Pola Janicka rozgrywająca reprezentacji Polski podkreślała, że "siłą zespołu były serce do gry i przekonanie o własnej wartości."

- Tworzyliśmy jedność na boisku i poza nim. Byliśmy prawdziwą drużyną, która wzajemnie się wspierała. Nie czujemy niedosytu, dla nas ten medal smakuje jak złoty. Zrealizowałyśmy swój plan w stu procentach – mówiła. Miarą poziomu sportowego Poli Janickiej jest fakt podpisania kontraktu z UNI Opole, zespołem TAURON Ligi.

Biało-Czerwone w fazie grupowej poniosły tylko jedną porażkę. Przegrały z Włoszkami  0:3. Potem weszły na zwycięską ścieżkę i tę dobrze naoliwioną maszynę, prowadzoną przez trenera Wiesława Popika, zatrzymała dopiero reprezentacja Serbii w półfinale mistrzostw Europy U19.

W lipcu odbywał się XVI Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022, w którym reprezentacja Polski U19 trenera Wiesława Popika po zaciętym pięciosetowym boju pokonała Serbię 3:2 (27:25, 32:30, 17:25, 22:25, 15:12) w meczu o brązowy medal.

- Po kilku latach młode polskie siatkarki pokazały, że mogą zdobywać medale w Europie. Liczymy na dobre występy naszych reprezentacji w mistrzostwach świata w 2023 roku – powiedział Krzysztof Felczak.
23572c
Blisko miejsca na podium była reprezentacja prowadzona przez trenera Bartłomieja Piekarczyka, która w ME U21 we włoskich Cerignoli i Andrii zajęła czwarte miejsce. W meczu o brąz Biało-Czerwone uległy Turcji 2:3 (25:21, 23:25, 28:26, 21:25, 10:15), którą zwyciężyły w fazie grupowej 3:0. Pierwsze miejsce zajęły Włochy, drugie Serbia.

W czołówce ME uplasowała się reprezentacja Polski U17. W spotkaniu o piąte miejsce pokonała Bułgarię 3:0 (25:20, 25:16, 25:20). Kolejność czołowej trójki była następująca: Włochy, Turcja, Niemcy.

Polki w pierwszej fazie trafiły do grupy z Włoszkami i Turczynkami. W spotkaniach o miejsca 5-8 pokazały, że są lepszym zespołem od rywalek z grupy I. Najpierw pokonały Holandię i zapewniły sobie udział w mistrzostwach świata, a o piątą pozycję rywalizowały z Bułgarią. Przypomnijmy, że w trzech ostatnich meczach nie mogły zagrać kontuzjowane Aleksandra Walczak i Kornelia Drosdowska.
23572d

  • 13
  • 1
  • 10
  • 0
  • 0