SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Jarosław Bińczyk Fot. cev.eu, fivb.org, 31 grudnia 2021

Podsumowanie 2021 roku. Reprezentacja polski seniorów

Reprezentacji seniorów Polski w 2021 roku zdobyła dwa medale. Zostały one jednak przesłonięte brakiem tego trzeciego, najważniejszego...

- Jeśli mówimy, że brązowy medal mistrzostw Europy jest porażką, to chciałbym takie problemy mieć za moich czasów w kadrze. Brakuje nam jednego: medalu igrzysk olimpijskich. Nawet brązowy byłby ukoronowaniem tego bardzo dobrego okresu - tak podsumował wyniki męskiej kadry w 2021 roku Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. 

Od mistrzostw świata w 2018 roku, zakończonych trzecim w historii tytułem, Biało-czerwoni tylko z jednej dużej imprezy wrócili bez medalu. Niestety, z tej teoretycznie najważniejszej, czyli igrzysk w Tokio. Zamiast wymarzonego i wyczekiwanego od 45 lat olimpijskiego podium, były łzy reprezentantów po porażce 2:3 w ćwierćfinale z Francją. Trzeba jednak przypomnieć, że półtora miesiąca wcześniej, podczas Ligi Narodów Francuzi też byli lepsi, a mecz także trwał pięć setów, co potwierdza, że w tej rywalizacji nie mogło być zdecydowanego faworyta. 4 sierpnia lepsi byli przeciwnicy, późniejsi mistrzowie olimpijscy.

Srebro w bańce i łzy w Tokio

Sezon olimpijski zaczął się od Ligi Narodów rozegranej w Rimini. Z powodu pandemii koronawirusa postanowiono ograniczyć ryzyko zakażeń i wszystkie mecze rozegrano w jednym miejscu. 32 drużyny - po 16 kobiecych i męskich - zamknięto na miesiąc w tzw. bańce, czyli w odosobnieniu. Polacy w zasadniczej fazie turnieju wygrali 12 z 15 spotkań. W półfinale zrewanżowali się Słowenii za wcześniejszą porażkę, a w meczu o złoto ulegli - po raz drugi w LN - Brazylii. Trzecia była Francja.

Wszystko było jednak podporządkowane igrzyskom, dlatego Vital Heynen rotował składem, dając szansę każdemu zawodnikowi. Do Tokio poleciało tylko 12, bo takie są przepisy. Zaskoczeń nie było, bo już po Lidze Narodów wiadomo było, że tylko kontuzja może sprawić, że kadra się zmieni. W Japonii Polska zaczęła turniej od niespodziewanej porażki z Iranem, by wygrać cztery kolejne mecze, tracąc tylko jednego seta. Aż przyszedł mecz z Francją...

21886c

- Myślę, że zostawiliśmy na parkiecie wszystko, co tego dnia mieliśmy. Na Francuzów to było za mało. Gratulacje dla nich, bo zagrali bardzo dobry mecz. Nie wiem, co więcej mogę powiedzieć. Chciałbym szybciej znaleźć jakieś mądre słowa, ale na razie nie potrafię - mówił po porażce Bartosz Kurek, lider polskiej reprezentacji. Jego łzy po ćwierćfinale stały się symbolem niepowodzenia. Kilka dni później napisał na Instagramie: - Wiele razy próbowałem, wiele razy przegrywałem, i mimo to… nadal będę próbował bez strachu.

Znów ta Słowenia

W tej sytuacji mistrzostwa Europy, których Polska była jednym z gospodarzy, były imprezą pocieszenia. Selekcjoner powołał wszystkich siatkarzy grających w igrzyskach, dając im szansę może nie rehabilitacji, ale poprawienia nastrojów. Biało-czerwoni w grupie odnieśli komplet zwycięstw, pokonując m.in. Serbię, broniącą tytułu. W fazie pucharowej rozbili Finlandię i Rosję, by w walce o finał nie poradzić sobie z "bestią negrą" tej reprezentacji, jaką jest Słowenia. Czwarty set rywale wygrali 37:35 i powtórzyli wynik sprzed dwóch lat. Polacy znów zagrali o brązowy medal i obronili trzecie miejsce, zwyciężając Serbię 3:0 i zdobywając dziesiąty medal w mistrzostwach kontynentu.

Po dziesięciu latach powtórzyłem wynik i proszę mi wierzyć, nie jest łatwo tego dokonać. Parę razy kończyłem mistrzostwa Europy blamażem. Może teraz wiele osób będzie niezadowolonych. Z perspektywy czasu będzie mogli stwierdzić, ile znaczy ten medal. Dla mnie znaczy wszystko. Ci chłopcy znakomicie grają w siatkówkę i mają charakter. Po porażce na igrzyskach olimpijskich potrafili dobrze grać i dobrze się bawić - komentował Kurek.

21886d

Tzw. mały finał był ostatnim meczem reprezentacji Polski pod wodzą Vitala Heynena. Władze PZPS-u już wcześniej ogłosiły, że kontrakt belgijskiego selekcjonera nie zostanie przedłużony, a jego następcę wyłoni konkurs.

Paryż bardzo blisko

Wszyscy fachowcy, nie tylko polscy, podkreślają, że nasza kadra ma ogromny potencjał. Że nikt na świecie nie ma tak wielu świetnych zawodników. Liderzy obecnej reprezentacji mogą grać na najwyższym poziomie jeszcze przynajmniej przez kilka lat, a do igrzysk w Paryżu zostało mniej niż tysiąc dni (1 stycznia będzie ich tylko 936). A brak medalu w Tokio to według prezesa Świderskiego: - Bodziec do tego, żeby dalej ciężko pracować i budować nową reprezentację.

W 2022 roku Polska będzie bronić tytułu mistrzostwa świata i ma duże szanse, żeby powtórzyć wyczyny Włochów i Brazylijczyków, którzy trzy razy z rzędu zdobywali złote medale. W światowym rankingu nasza reprezentacja zajmuje drugie miejsce, za Brazylią, a przed Rosją. W Europie jest pierwsza.

 

Wyniki Polski w Lidze Narodów

Polska - Włochy 3:0

Polska - Serbia 3:1

Polska - Słowenia 1:3

Polska - Australia 3:0

Polska - USA 3:0

Polska - Rosja 3:1

Polska - Bułgaria 3:0

Polska - Holandia 3:0

Polska - Brazylia 0:3

Polska - Kanada 3:0

Polska - Japonia 3:0

Polska - Niemcy 3:0

Polska - Argentyna 3:0

Polska - Iran 3:0

Polska - Francja 2:3

Półfinał

Polska - Słowenia 3:0

Finał

Polska - Brazylia 1:3

Wyniki Polski w igrzyskach olimpijskich

Polska - Iran 2:3

Polska - Włochy 3:0

Polska - Wenezuela 3:1

Polska - Japonia 3:0

Polska - Kanada 3:0

Ćwierćfinał

Polska - Francja 2:3

 

Wyniki Polski w mistrzostwach Europy

Polska - Portugalia 3:1

Polska - Serbia 3:2

Polska - Grecja 3:1

Polska - Belgia 3:0

Polska - Ukraina 3:0

1/8 finału

Polska - Finlandia 3:0

Ćwierćfinał

Polska - Rosja 3:0

Półfinał

Polska - Słowenia 1:3

O brązowy medal

Polska - Serbia 3:0

 

 

 

  • 8
  • 0
  • 11
  • 0
  • 0