SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

KP/MSZ fot. Robert Wardak, 18 lipca 2022

Zakończyła się XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich Małopolska 2022

W dniach 15-17 lipca odbyła się XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich Małopolska 2022 w siatkówce plażowej, w kategorii juniorek i juniorów młodszych. Zawody te są integralną częścią państwowego Systemu Sportu Młodzieżowego i ogólnokrajową imprezą sportową o randze Mistrzostw Polski dla młodych sportowców. Rywalizacja toczyła się w 20 dyscyplinach sportowych - kobiecych oraz męskich, w tym w siatkówce plażowej.

Województwo Małopolskie po raz kolejny pełni rolę gospodarza Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Do tej pory dwuktronie organizowała ją w sportach letnich - w 2009 i 2012 roku. Zatem tegoroczna edycja jest już trzecią w historii. Natomiast aż siedmiokrotnie w sportach zimowych – 1999, 2002, 2007, 2011, 2015, 2017 i 2019 roku.

Formuła finałów tych zawodów jest oparta na ideowych, organizacyjnych i ceremonialnych wzorcach Igrzysk Olimpijskich. W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach letnich Małopolska 2022 bierze udział ponad 4 000 zawodniczek i zawodników.

Rywalizują oni w następujących dyscyplinach sportowych: golf, hokej na trawie, jeździectwo (WKKW, ujeżdżanie, skoki), kajakarstwo (klasyczne, slalomowe), kolarstwo (MTB, szosowe, torowe, BMX), lekkoatletyka, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, piłka nożna, piłka siatkowa plażowa, piłka ręczna plażowa, pływanie (pływanie artystyczne, pływanie synchroniczne, piłka wodna, skoki do wody), podnoszenie ciężarów, rugby, strzelectwo sportowe, tenis, triathlon, wioślarstwo, wspinaczka sportowa i żeglarstwo.

Oficjalna ceremonia otwarcia XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich Małopolska 2022 odbyła się 1 lipca w Muzeum Lotnictwa Polskiego, podczas której odczytano specjalne listy Marszałka Województwa Małopolskiego i Ministera Sportu i Turystyki. Ponadto, odczytano Apel Olimpijski przygotowany przez Polski Komitet Olimpijski. 

Łącząc ideę Olimpiady Młodzieży z ideą Wielkich Olimpiad – w roli zapalającej symboliczny znicz olimpijski wystąpiła Maria Sajdak (z domu Springwald), dwukrotna medalistka olimpijska w wioślarskiej czwórce podwójnej.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w siatkówce plażowej juniorek młodszych zagościła do Starego Sącza i Myślenic. W Starym Sączu rywalizowały juniorki młodsze, przez dwa dni rozgrywając mecze na boiskach do siatkówki plażowej przy Zespole Szkół nr 2. Juniorzy młodsi swoje spotkania rozegrali w Myślenicach – przez dwa dni zmagania na najwyższym poziomie gościła dzielnica Zarabie.

Doping publiczności, świetna organizacja, a przede wszystkim wysoki poziom sportowy sprawiły, że turnieje zapiszą się w historii młodzieżowej siatkówki oraz w pamięci kibiców młodych zawodników.

Klasyfikacja końcowa - juniorki młodsze:

 1. Julia Radelczuk / Julia Czuryło
 2. Emilia Malkiewicz / Oliwia Caputa
 3. Zuzanna Rapczyńska / Paulina Łabuz
 4. Aleksandra Woźniak / Aleksandra Urbańska

Klasyfikacja końcowa – juniorzy młodsi:

 1. Artem Besarab / Szymon Beta
 2. Jakub Kilian / Bartłomiej Jackowski
 3. Jakub Krzemiński / Maciej Zaborski
 4. Mateusz Rudowski / Karol Mizera

Serdeczne podziękowania należą się organizatorom krajowego finału OOM. W Starym Sączu organizacją zajął się miejscowy klub MUKS Poprad z trenerem Januszem Pasiutem na czele, a także wspomniana Szkoła Podstawowa nr 2. W Myślenicach rolę organizatora pełnił klub WKS WAWEL - Sekcja Piłki Siatkowej, pod przewodnictwem koordynator zawodów Pawła Wójcika. Zawody rozegrano na kompleksie boisk do siatkówki plażowej w Myślenicach, dzielnica Zarabie.

Więcej informacji: http://olimpiada.malopolska.pl/sporty/

 

 • 12
 • 0
 • 8
 • 0
 • 0