SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

KP, FIVB, 19 czerwca 2022

MŚ w siatkówce plażowej: mecze o medale

Duda i Ana Patricia zdobyły złoty medal w turnieju kobiet mistrzostw świata w siatkówce plażowej, które na rzymskim Foro Italico były rozgrywane od 10 czerwca. Brazylijki pokonały w finale Sophie Bukovec/Brandie Wilkerson (Kanada) 2:0. W finale rywalizacji mężczyzn Anders Berntsen Mol/Christian Sandlie Sørum (Norwegia) wygrali z Renato/Vitor Felipe (Brazylia) 2:0.

Pierwszy set finału kobiet padł łatwym łupem duetu brazylijskiego. Duda i Ana Patricia od startu objęły prowadzenie. Ich przewaga wynosiła już 18:12. Kanadyjki trochę zmniejszyły straty, ale wygrana ich rywalek ani przez moment nie była zagrożona. Druga partia była bardziej wyrównana, ale Brazylijki odniosły zasłużony sukces.

Jeszcze bardziej pewne zwycięstwo odnieśli Norwegowie. Ich dominacja nad Brazylijczykami była wyraźna. Anders Berntsen Mol/Christian Sandlie Sørum również w całym turnieju mieli dużą przewagę nad rywalami. Stracili w Rzymie tylko jednego seta. W Tokio wygrali igrzyska olimpijskie, a wcześniej zdobyli cztery tytuły mistrzów świata.

22707d

Norwegia jest siódmym krajem, który może pochwalić się złotym medalem olimpijskim w męskiej siatkówce plażowej. Takimi sukcesami mogą pochwalić się Argentyna, Brazylia, Holandia, Niemcy, Rosja i USA. Siedem zdobyli Brazylijczycy, a pary z pozostałych krajów po jednym.

Brązowy medal zdobyły Niemki Svenja Müller/Cinja Tillmann, które pokonały trzeci duet igrzysk w Tokio Joanę Heidrich/ Anouk Vergé-Dépré (Szwajcaria) 2:1 (16:21, 21:10, 15:0). Niestety, w drugim secie Heidrich doznała fatalnej kontuzji, przy własnym prowadzeniu 1:0 oraz 10:7. 30-letnia zawodniczka z krzyknęła z bólu po własnym serwisie, trzymając prawą rękę co wymagało interwencji medycznej. Wstępna diagnoza wykazała zwichnięcie barku.

Triumfatorki nawiązały do sukcesów swoich rodaczek. W Wiedniu w 2017 roku Laura Ludwig/Kira Walkenhorst stanęły na najwyższym stopniu podium, a cztery lata wcześniej w Starych Jabłonkach Karla Borger/Britta Büthe zdobyły srebrny medal.

W meczu o brązowy medal turnieju mężczyzn w Rzymie Brazylijczycy Andre i George pokonali kanadyjską parę Chaim Schalk/Theodore Brunner 2:1 (15:21, 21:17, 15:11), która w 1/8 finału wyeliminowała Piotra Kantora/Macieja Rudola. W rzymskim turnieju startowały trzy polskie pary. Kinga Wojtasik i Katarzyna Kociołek odpadły w 1/16 finału po przegranej z reprezentantkami Łotwy – Tiną Graudiną i Anastasiją Kravcenoką 0:2 (19:21, 19:21). Michał Bryl i Bartosz Łosiak w trakcie MŚ zmagali się z chorobą i zakończyli rywalizację w fazie grupowej.

Rzym jest pierwszym miastem, który po raz drugi zorganizował czempionat globu. Poprzednio MŚ w Wiecznym Mieście odbyły się w 2011 roku.

Finały:
Duda/Ana Patricia (Brazylia)  - Sophie Bukovec/Brandie Wilkerson (Kanada) 2:0 (21:17, 21:19)
Anders Berntsen Mol/Christian Sandlie Sørum (Norwegia) - Renato/Vitor Felipe (Brazylia) 2:0 (21:15, 21:16)

Szczegóły: https://en.volleyballworld.com/beachvolleyball/competitions/beach-volleyball-world-championships-rome-2022/schedule/

  • 8
  • 1
  • 10
  • 0
  • 1