SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

KP, fot. Szymon Sikora (olimpijski.pl), 24 lipca 2022

XVI Letni EYOF Bańska Bystrzyca 2022 rozpoczęty

– XVI Letni EYOF Bańska-Bystrzyca 2022 uważam za rozpoczęty – tymi słowami Boris Kollar, Przewodniczący Rady Narodowej Słowacji, otworzył 16. już letnią edycję Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022. Impreza zakończy się 30 lipca.

Uroczysta ceremonia otwarcia z zachowaniem ceremoniału olimpijskiego została zorganizowana w centrum słowackiej Bańskiej Bystrzycy. Zebranym widzom podczas defilady zaprezentowały się wszystkie reprezentacje. Zgodnie z olimpijską tradycją jako pierwsi zaprezentowali się Grecy, a jako ostatni gospodarze, czyli Słowacja. Polską ekipę jako chorąży na scenę wprowadził siatkarz Mateusz Nowak (214 cm wzrostu).

W festiwalu udział weźmie 48 delegacji Narodowych Komitetów Olimpijskich z Europy. Zabraknie reprezentacji Rosji i Białorusi. EOC zdecydował się wykluczyć te dwa kraje z powodu rosyjskiej zbrojnej napaści na Ukrainę i wspierania tego pogwałcenia pokoju przez białoruski reżim.

Łączna liczba członków wszystkich delegacji to 3328 osób, z czego 2252 to sportowcy – 1125 chłopców i 1127 dziewcząt. Organizatorzy poinformowali, że wydali łącznie 7369 akredytacji na to wydarzenie.

Najmniejszą drużyną jest Monako, które ma trzyosobową reprezentację liczącą dwóch sportowców. Największa drużyna została wystawiona przez gospodarzy festiwalu – Słowację i liczy 210 członków, w tym 149 sportowców. Druga co do wielkości ekipa to Niemcy – 180 osób. Młodzieżowa Reprezentacja Polski liczy 95 samych sportowców (49 chłopców i 46 dziewcząt) i jest jedną z najliczniejszych. W składzie Biało-Czerwonych są dwie ekipy siatkarskie - kobiet i mężczyzn, prowadzonych przez trenerów Wiesława Popika i Mateusza Grabdę.

Kobiety w grupie powalczą z Rumunią, Turcją i  Bułgarią. W drugiej grupie rywalizować będą: Serbia, Włochy, Słowenia i Słowacja. Mężczyźni w fazie grupowej zmierzą się z Belgią, Turcją i Czecham. W drugiej grupie zagrają: Włochy, Bułgaria, Niemcy i Słowacja. Po dwie najlepsze drużyny awansują do półfinałów.

  • 7
  • 0
  • 17
  • 0
  • 0