SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Martyna Szydłowska / CEV, fot. CEV, 10 maja 2023

Startuje faza grupowa Beach Nations Cup 2023

Kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w Paryżu elektryzują w tym roku fanów siatkówki i siatkówki plażowej. Przypomnijmy na imprezie czterolecia w siatkówce plażowej  zobaczymy po 24 pary zarówno w turnieju kobiet jak i mężczyzn - 17 duetów wywalczy kwalifikacje bezpośrednio na podstawie rankingu olimpijskiego, dołączą do nich tegoroczni mistrzowie świata i reprezentanci gospodarzy. Dodatkowe bilety do Paryża będą do zdobycia w kontynentalnych kwalifikacjach. Europejskie drużyny będą o niego walczyć w Pucharze Narodów 2023 i 2024, którego faza grupowa rozgrywana będzie przez najbliższe pięć tygodni. Nasze siatkarki plażowe zagrają 20 i 21 maja, a tydzień później (26-27 maja) zagrają polscy siatkarze.

Pomiędzy 12 maja a 11 czerwca 2023, 35 nacji będzie rywalizować w 14 turniejach (7 kobiecych i 7 męskich) fazy grupowej Beach Nations Cup 2023, a zwycięzcy każdego z nich awansują do wielkiego finału, który odbędzie się również tego lata (termin oraz lokalizacja nie są jeszcze znane). Trzy najlepsze - czyli medaliści - Beach Nations Cup 2023, będą miały zagwarantowany udział w turnieju finałowym przyszłorocznej edycji, której zwycięzcy zdobędą przepustkę do Paryża.

Pierwsze do akcji wkroczą nasze siatkarki. Polki wystąpią w Grupie F, w której zmierzą się z Czeszkami, Belgijkami i Szkotkami. Gospodarzem tej rywalizacji zaplanowanej na 20. i 21. maja będzie Szkocja - a dokładniej miasto Ayr.

24069c 1

Z kolei, Polacy zagrają w grupie D z Szwecją, Finlandią, Belgią i Cyprem. Gospodarzem tego turnieju rozgrywanego w dniach 26-27 maja będzie Vantaa w Finlandii.

24069d 1

Zainaugurowany w 2022 roku Puchar Narodów daje szansę siatkarzom plażowym nie tylko rywalizować w ramach swoich par, ale i jako reprezentacje narodowe. Każdy uczestniczący kraj formuje drużynę składającą się z dwóch par, a poszczególne reprezentacje rywalizują ze sobą w pojedynkach, które składają się z dwóch meczów, a w przypadku remisu to złoty set wyłania zwycięzcę. Format turnieju w porównaniu do ubiegłego roku - kiedy prawo występu miało tylko 8 najwyżej sklasyfikowanych w  rankingu reprezentacji - został dostosowany tak, aby w okresie kwalifikacji do igrzysk olimpijskich Paryż 2024 stać się kontynentalnymi kwalifikacjami zastępując Puchar Kontynentalny, który gwarantował przepustki do igrzysk w Londynie, Rio i Paryżu.

  • 3
  • 1
  • 8
  • 0
  • 0