SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Bartosz Borkowski, 22 lipca 2021

ORLEN MP młodzików dzień 2.

Drugi dzień Finału Mistrzostw Polski Młodzików w Siatkówce Plażowej, który odbywa się na terenie sulejowskiego centrum sportów plażowych, też był bardzo emocjonujący. Poznaliśmy m.in. zawodników,  którzy wystąpią w piątkowych półfinałach. Nad przebiegiem kluczowych spotkań będzie czuwał sędzia główny zawodów Marcin Grzelak, który chwalił sulejowską infrastrukturę, a także jakość piasku, na którym grają zawodnicy.

Poziom jaki prezentują ci zawodnicy jest bardzo wysoki, a mecze są emocjonujące i widowiskowe.

Marcin Grzelak: Przyjechali tutaj najlepsi siatkarze w Polsce w tej kategorii wiekowej - 16 mistrzów województw, a pozostali zostali wyłonieni podczas turniejów kwalifikacyjnych. To elita elity – jeśli mogę to tak określić.

Pandemia nie miała wpływu na ogólny poziom, przez ograniczenia turniejów było przecież mniej.

Nie zauważyłem znaczącej różnicy. Mistrzowie województw nie uczestniczyli w półfinałach, więc rozegrali jeden turniej mniej, ale w każdym województwie odbywały się w tym czasie różne turnieje, na przykład towarzyskie.

Często mówi się, że juniorzy tworzą fundament seniorskiej reprezentacji, ale przecież ich przygoda z tym sportem zaczyna się dużo wcześniej. Swoją siatkarską drogę na szczyt zaczynają właśnie podczas takich turniejów.

Wielu z nich będzie rywalizować na poziomie seniorskim, tym bardziej, że teraz szkolenie odbywa się na dużo wyższym poziomie. Jeszcze pięć lat temu chłopcy nie grali palcami – sposobem górnym, co w siatkówce plażowej jest kluczowe, a teraz trenerzy kładą na to duży nacisk. Jestem też sędzią międzynarodowym, przedstawiciele światowej federacji siatkówki przekazują nam wytyczne, aby zwracać uwagę na taki sposób gry, żeby pozwolić im na grę i rozwój. Dzięki czemu ci chłopcy nie boją się, a podwójne odbicia są bardzo rzadko odgwizdywane.

Polacy kochają piłkę siatkową, pokochali też plażówkę, o czym świadczy frekwencja podczas tego turnieju.

Docelowo miały być 32 pary, przyjechało 29. Rozwija się też kobieca odmiana tego sportu, często podczas podobnych turniejów nie organizowano nawet eliminacji, ponieważ nie było aż tylu par, teraz takie eliminacje są bardzo emocjonujące. Ten sport bardzo dynamicznie się rozwija, przecież podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio Polskę będą reprezentować aż dwie pary, jesteśmy jednym z zaledwie kilku państw, które mogą się pochwalić takim sukcesem.

Rozwój tej dyscypliny jest też okazją do rozwoju mniejszych siatkarskich ośrodków, takich jak Sulejów, który w przypadku halowej odmiany siatkówki pewnie nie byłby brany pod uwagę, podczas organizacji mistrzostw Polski.

Sulejów już jest jednym z kluczowych ośrodków w Polsce. Przyjechałem do tego miasta po raz pierwszy i jestem zachwycony infrastrukturą i organizacją, a przede wszystkim piaskiem. Dwa tygodnie temu wróciłem z turnieju, zorganizowanego w Gstaad w ramach FIVB Beach Volleyball World Tour i mieli tam podobny piasek, który się nie kurzy, nie klei do ciała i nie nagrzewa. Wasz piasek jest jakości topowych world tourów. Jestem przekonany, że organizatorzy najważniejszych turniejów na świecie, też byliby zachwyceni.

Zapraszamy na piątkowe mecze, czyli półfinały, finały i mecze o 3. i 5. miejsce.

To na pewno będą wspaniałe widowiska i warto je obejrzeć na żywo. Pierwsze mecze rozpoczną się o godzinie 9.30. Zapraszamy!

Wyniki zawodów: https://beach.pzps.pl/wynikim/

  • 3
  • 1
  • 20
  • 0
  • 0