SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Anna Daniluk, foto: Adrian Sawko i warszawa.wyborcza.pl, 26 czerwca 2018

Siatkówka plażowa po raz kolejny w Warszawie

Rozgrywki World Tour po kilku latach wracają do Warszawy. Jednak to niejedyne imprezy w siatkówce plażowej jakie gościła w swoich progach stolica Polski.

Pierwsze turnieje siatkówki plażowej w Polsce organizowano już w 1993 roku, ale dopiero za kilka lat w naszym kraju odbyło się naprawdę wielkie wydarzenie. Mowa o pamiętnym turnieju towarzyskim, który miał miejsce na Placu Defilad w Warszawie. Honorowy patronat nad imprezą objął ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski, a za sportową stronę wydarzenia odpowiadała Fundacja Siatkówki Plażowej i Polski Związek Piłki Siatkowej, koordynowany przez Federację Międzynarodową (FIVB). Władze akcentowały, że najważniejszym celem była promocja „plażówki” wśród polskich kibiców, którzy do tej pory światowe gwiazdy mogli oglądać tylko na ekranach telewizorów. Ogromnym zaangażowaniem przy organizacji wydarzenia wykazał się Bartosz Bachorski, pięciokrotny mistrz Polski w siatkówce plażowej, który wykorzystał swoje kontakty i podjął się zaproszenia uczestników zawodów. Polski „plażowicz” zwrócił się do zaprzyjaźnionego Karcha Kiraly’ego, człowieka legendy światowej siatkówki plażowej i halowej, trzykrotnego mistrza olimpijskiego, uznanego siatkarzem XX wieku przez FIVB. W zamyśle Bachorskiego Amerykanin miał namówić kolegów do występu pod Pałacem Kultury i Nauki, jednak sprawy potoczyły się nieco inaczej. Karch Kiraly tak zachwycił się koncepcją wydarzenia, że sprawdził swój kalendarz i zadeklarował przyjazd.

Pojawienie się mistrza w naszym kraju przyciągnęło do Warszawy rzesze kibiców, a przede wszystkim zaaktywizowało media, które zaczęły poświęcać wydarzeniu o wiele większe zainteresowanie. Mecze śledziło kilka tysięcy widzów, którzy wypełnili trybuny do ostatniego miejsca. Ostatecznie główną nagrodę zdobyła kanadyjska para Child-Heese. Na etapie półfinału odpadli Damian Lisiecki i Daniel Pliński. Pod Pałacem Kultury rozegrany został też mecz VIP-ów a swoich sił na piasku spróbowali między innymi: marszałek Sejmu Marek Borowski, trener Ireneusz Mazur, Ryszard Bosek czy Paweł Deląg i Zygmunt Hajzer. Na słupku sędziowskim stanął Karch Kiraly. Międzynarodowy Turniej Siatkówki Plażowej w Warszawie okazał się wielkim sukcesem, który na dobre rozpoczął przygodę Polski z tą dyscypliną.

Powodzenie turnieju z 2002 roku rozpoczęło starania o kolejne imprezy międzynarodowe. W natępnych latach plażówka gościła w naszym kraju przede wszystkim w wydaniu młodzieżowym (ME do lat 23 czy ME do lat 17). Dopiero w 2004 zadebiutował w Polsce turniej World Tour, który zawitał do Starych Jabłonek i pozostał tam na kolejne lata.

W roku 2006 rozgrywki World Tour, pod nazwą Warszawa Open pojawiają się w stolicy. Miasto stołeczne otrzymało możliwość organizacji pierwszego w historii turnieju dla siatkarek, z której wywiązało się znakomicie. Na początku sierpnia w Warszawie zameldowały się najlepsze duety, które rywalizowały na boiskach Agrykoli. Zwycięstwo w turnieju odniosły Chinki: Tian Jia i Wang. World Tour wrócił do stolicy jeszcze raz w 2007 roku. Potem przeniósł się Starych Jabłonek w których zatrzymał się na kolejnych kilka lat.

W środę World Tour powróci do Warszawy w wielkim stylu. Tym razem stolica otrzymała możliwość organizacji podwójnych, czterogwiazdkowych rozgrywek, w których wystąpią siatkarze i siatkarki z całego świata. Udział w turnieju potwierdziło 118 duetów, a na kibiców poza emocjami sportowymi, czeka jeszcze cały szereg atrakcji. Gospodarzem jest Monta Beach Volley Club i to ona będzie gwarantem wspaniałych wrażeń w dniach 27 czerwca – 1 lipca.       

Bilety na wydarzenie można kupić tutaj: https://www.ebilet.pl/sport/sporty-druzynowe/siatkowka-plazowa/

  • 10
  • 1
  • 51
  • 0
  • 1