SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Eugeniusz Andrejuk, fot. Piotr Sumara, 9 lutego 2020

Ryszard Bosek: jubilat trzyma się mocno, a w Polsce nawet bardzo

Dzisiejszy dzień jest szczególny dla wszystkich ludzi siatkówki. 9 lutego 1895 roku William G. Morgan (1870-1942) wygłosił w sali YMCA (Young Men’s Christian Association) w amerykańskim Holyoke wykład o nowej dyscyplinie. Największy wpływ na rozwój naszej dyscypliny sportu w czasach jej powstania miała właśnie grupa młodych chrześcijan. - Jubilat trzyma się dobrze, a w Polsce nawet bardzo - mówi mistrz olimpijski i świata Ryszard Bosek.

Tworząc nową dyscyplinę, Morgan wykorzystał przepisy piłki ręcznej, baseballa i koszykówki, a liczba graczy początkowo była nieograniczona. Kilka lat później siatkówka zaczęła się stawać popularna poza granicami USA.

- Odkąd pamiętam popularność siatkówki ogromnie wzrosła. Pod tym względem dokonał się ogromny postęp. Teraz się gra dużo i dobrze nawet w krajach, w których w czasach mojej kariery siatkówka była zabawą rekreacyjną, a piłkę odbijano głównie na plaży. W Polsce dokonał się ogromny postęp i teraz ten sport zajmuje w naszym kraju pod względem popularności drugie miejsce po piłce nożnej. Dwa razy z rzędu męska reprezentacja zdobyła mistrzostwo świata, odnosimy sukcesy o jakich w innych grach zespołowych w Polsce nawet się nie śni. Siatkarze zagrają w igrzyskach w Tokio i mają realne szanse na bardzo dobry wynik - mówi Ryszard Bosek.

Pierwszy większy turniej międzynarodowy został rozegrany w 1913 roku w Azji, zaś dziewięć lat później próbowano zgłosić siatkówkę do turnieju olimpijskiego. Ostatecznie dyscyplina pojawiła się w programie igrzysk w 1964 roku w Tokio. W dotychczasowych startach olimpijskich reprezentacje Polski zdobyły trzy medale – mężczyźni sięgnęli po złoto w 1976 roku, a kobiety dwukrotnie wywalczyły brązowe krążki (w 1964 i 1968 roku).

W 1947 roku powstała Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB). Tworzyło ją wtedy czternastu członków-założycieli: Belgia, Brazylia, Czechosłowacja, Egipt, Francja, Holandia, Jugosławia, Polska, Portugalia. Rumunia, Stany Zjednoczone, Urugwaj, Węgry i Włochy.

Pierwszym prezydentem w historii został Francuz Pual Libaud, a funkcję jednego z wiceprezydentów pełnił nasz rodak, Zygmunt Nowak. W 2015 roku FIVB liczyła 221 członków, którzy zrzeszeni są w pięć kontynentalnych konfederacji: Afryka (53), Azja (65), Europa (55), NORCECA (35) i Ameryka Południowa (12). Na 33. Kongresie FIVB w Anaheim (USA) we wrześniu 2012 prezydentem federacji został wybrany Ary Graça (Brazylia).

- Mimo tak dużego wzrostu popularności widzę jeszcze duży margines do jej poszerzenia. Amerykanie wracają do pomysłu stworzenia ligi, a skoro myślą o tym to znaczy że widzą możliwości - dodał Ryszard Bosek.

Do Polski siatkówka dotarła dzięki wspomnianej YMCA, a pierwszy pokazowy mecz miał miejsce w Warszawie w 1919 roku. Dekadę później, także w stołecznym mieście odbyły się pierwsze w historii mistrzostwa naszego kraju. Triumfatorem okazała się wtedy drużyna YMCA Łódź, drugą lokatę zajął AZS Warszawa, a na trzecim stopniu podium uplasował się Sokół Macierz Lwów.

W 1974 roku na mistrzostwach świata w Meksyku reprezentacja Polski pod wodzą Huberta Jerzego Wagnera zwyciężyła w  czempionacie globu. Dwa lata później ta sama drużyna sięgnęła po mistrzostwo olimpijskie. W 2014 roku polscy siatkarze prowadzeni przez Stephane’a Antigę powtórzyli wyczyn kadry Wagnera i zostali mistrzami świata, pokonując w wielkim finale w katowickim "Spodku" Brazylijczyków 3:1. Cztery lata później w Turynie biało-czerwoni pod wodzą Vitala Heynena zwyciężyli ponownie w czempionacie globu. Pierwsze dziesięciolecie XXI wieku było bardzo udane dla polskich siatkarek, które w 2003 i 2005 roku prowadzone przez Andrzeja Niemczyka zdobyły mistrzostwo Europy.

  • 5
  • 0
  • 40
  • 0
  • 0