SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Martyna Szydłowska, fot. CEV, 26 stycznia 2023

LM: Polskie kluby grają dalej

Środa była ostatnim dniem fazy grupowej Ligi Mistrzów Mężczyzn, który pozytywnie zakończył się dla zespołu Aluron CMC Warta Zawiercie. Podopieczni Michała Winiarskiego podobnie jak Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle zagrają w play-offach. Z kolei Jastrzębski Węgiel zapewnił sobie bezpośredni awans do ćwierćfinałów. Spotkania w Jastrzębiu Zdroju i Kędzierzynie-Koźlu uważnie śledził trener reprezentacji Polski - Nikola Grbić.

W tym sezonie Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV) zmodyfikowała system rozgrywek. W związku z tym zwycięzcy wszystkich pięciu grup bezpośrednio awansują do ćwierćfinału, a zespoły z drugich miejsc wraz z najlepszą drużyną z trzeciego miejsca zagrają między sobą o ostatnie trzy przepustki do ćwierćfinałów.

Jastrzębski Węgiel już w poprzedniej kolejce zagwarantował sobie zwycięstwo w grupie A i bezpośredni awans do ćwierćfinału. Wicemistrzowie kraju w swoim ostatnim grupowym starciu podejmowali u siebie VfB Friedrichshafen prowadzone przez dobrze znanego polskim kibicom Marka Lebedew. Spotkanie było niezwykle wyrównane, jednak w decydujących momentach jastrzębianie pokazali swoją wyższość, wygrywając mecz bez straty seta (25-22, 26-24, 28-26). Kolejny świetny występ zaliczył Tomasz Fornal, który zdobył 14 punktów, kończąc 12 ze swoich 28 ataków i dodając do tego po jednym punkcie zdobytym zagrywką i blokiem. Nasz przyjmujący odnotował przy tym 44% pozytywnego przyjęcia, zdobywając nagrodę MVP. Jastrzębski Węgiel zakończył fazę grupową z idealnym bilansem sześciu wygranych i 18 punktów, przegrywając jedynie dwa sety.

Środa była kluczowym dniem dla dalszych losów debiutującego w Lidze Mistrzów zespołu Aluron CMC Warta Zawiercie. W grupie B, drużyna prowadzona przez Michała Winiarskiego walczyła o drugie miejsce z Berlin Recycling Volleys na wyjeździe. Polski klub nie mógł zatrzymać gospodarzy i doznał bolesnej porażki 0-3 (22-25, 17-25, 19-25), która oznaczała, że zajmie trzecie miejsce. Zawiercianom pozostało czekanie na wyniki w pozostałych grupach, te ostatecznie zadziałały na korzyść polskiego zespołu, który awansuje do fazy play-off jako najlepsza drużyna sklasyfikowana na trzecim miejscu. Rywalem Aluronu będzie Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn Koźle (ostateczne potwierdzenie par meczów barażowych nastąpi w czwartek).

Obrońcy tytułu, Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle, byli pewni gry w play-offach już po poprzedniej kolejce. Nie mając szans na zwycięstwo w grupie D, mistrz Polski podejmował Trentino Itas. Finaliści dwóch ostatnich edycji Ligi Mistrzów zapewnili fanom zgromadzonym w hali Azoty Kędzierzyn-Koźle widowiskowe spotkanie. Zaksa zdeklasowała Trentino w pierwszych dwóch setach. Świetnie spisywał się wówczas Bartosz Bednorz, zdobywając 7 punktów w każdej z tych partii i notując 75% skuteczności w ataku. Na dodatek w drugiej odsłonie polski przyjmujący zaimponował 100% pozytywnym przyjęciem. Bardzo dobrze prezentowali się również Łukasz Kaczmarek i Aleksander Śliwka. Trzecia partia padła łupem gości. W czwartym secie, gospodarze gonili wynik, jednak w decydującym momencie nie zdołali zatrzymać rozpędzonych Włochów. A tie-break - jak zwykle - był bitwą nerwów, którą niestety wygrał zespół z Włoch. Zdecydowały błędy własne, a tych - o trzy więcej - popełniła Zaksa, przegrywając tym samym 2-3 (25-17, 25-15, 18-25, 23-25, 12-15). Najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania był Bartosz Bednorz z dorobkiem 23 punktów.

Sir Sicoma Monini Perugia, podobnie jak Jastrzębski, przystępowała do ostatniego meczu z biletem do ćwierćfinałów w kieszeni. W spotkaniu przeciwko Sir Sicoma Monini Perugia, podobnie jak Jastrzębski, przystępowała do ostatniego meczu z biletem do ćwierćfinałów w kieszeni. W spotkaniu przeciwko SWD powervolleys Duren, które zakończyło się zwycięstwem włoskiego klubu 3-1 (28-30, 26-24, 25-20, 25-19) błyszczał Kamil Semeniuk. Nasz przyjmujący zapunktował 23 razy (17 punktów z ataku, 2 z bloku i 4 asy!), odnotowując 63% pozytywnego przyjęcia i 52% w ataku. Jego zasługi zostały docenione i to nasz reprezentant został wybrany MVP. Wilfredo Leon pauzował.

Obok Jastrzębskiego Węgla do ćwierćfinałów awansowali Halkbank Ankara, Cucine Lube Civitanova, Trentino Itas oraz Sir Sicoma Monini Perugia. W play-offach, poza Grupą Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle i Aluron CMC Warta Zawiercie, zobaczymy VfB Friedrichshafen, Berlin Recycling Volleys, Tours VB oraz Ziraat Bank Ankara.

Wszystkie wyniki spotkań Ligi Mistrzów oraz tabele dostępne na stronie CEV.

  • 9
  • 1
  • 4
  • 0
  • 0