SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Anna Daniluk, 21 stycznia 2022

Red Bull „Siatkarskie Skrzydła”: Wyróżnieni zakończyli badania

Polski Związek Piłki Siatkowej wraz z firmą Red Bull zakończyli badania wyróżnionych laureatów i laureatek programu „Siatkarskie Skrzydła”. Specjalistycznym pomiarom poddanych zostało łącznie sześciu siatkarzy i sześć siatkarek.

Okres w którym przeprowadzone zostały badania tym razem znacznie się wydłużył, a to ze względu na napięte terminarze kadrowe i klubowe wyróżnionych. Nasi młodzi siatkarze przebadani zostali w Warszawie pod koniec czerwca, natomiast dziewczęta swoje pomiary zakończyły w grudniu. Po raz pierwszy badania przeprowadzono także w formie wyjazdowej.

Każdego z laureatów i laureatek czekały wywiady medyczne dotyczące przebytych kontuzji, urazów czy chorób, które mogłyby przeszkodzić w rozpoczynającej się profesjonalnej ścieżce siatkarskiej. Oprócz rozmów ze specjalistami badani zostali poddani testom dynamicznym, a także analizom komputerowym i wideo. Zlecono im także dedykowane ćwiczenia oraz, w uzasadnionych przypadkach, badania USG stawów.

- Ogólna ocena sprawności oraz zdrowia badanych zawodników i zawodniczek wypadła bardzo dobrze. Największymi problemami są tradycyjne już urazy stawu skokowego, często leczone nieodpowiednio lub późno. Na szczęście w przypadku kręgosłupa jest znacznie lepiej, a młodzi siatkarze i siatkarki stosują właściwe praktyki, które poprawiają jego stabilność i kondycję – ocenił dr n. med. Marek Tramś.

Program Red Bull „Siatkarskie Skrzydła” dedykowany jest wyróżniającym się młodym siatkarzom i siatkarkom, którzy wystartowali w finałach o mistrzostwo Polski juniorów i juniorek. Gwarantuje on adeptom naszej dyscypliny przede wszystkim opiekę medyczną, sprawdzającą ich wydolność, mobilność i psychomotorykę. Na podstawie wyników badań siatkarze i siatkarki wraz ze sztabem szkoleniowym PZPS oraz klubowymi trenerami mogą jeszcze efektywniej wykorzystać wrodzone parametry i dobrać indywidualne ćwiczenia zwiększające sprawność fizyczną oraz poprawić możliwości organizmu.

Przypominamy, że laureatkami programu Red Bull „Siatkarskie Skrzydła” są między innymi Magdalena Stysiak, Zuzanna Górecka czy Paulina Damaske. Tegorocznymi wyróżnionymi są z kolei między innymi Dawid Dulski i Igor Gniecki – ubiegłoroczni brązowi medaliści MŚ U21 oraz Kuba Hawryluk – mistrz świata U19 z 2021 roku.

21952c

  • 7
  • 1
  • 20
  • 0
  • 0