SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

KP, 9 lutego 2023

128.urodziny siatkówki

Dzisiaj siatkówka obchodzi 128 urodziny. 9 lutego 1895 roku William G. Morgan (1870-1942) w amerykańskim Holyoke wygłosił wykład na temat nowej dyscypliny sportu. Słuchacze zgromadzili się w miejscowej sali YMCA (Young Men's Christian Association). Właśnie organizacja młodych chrześcijan miała w pierwszym okresie największy wpływ na rozwój siatkówki.

Morgan do stworzenia nowej dyscypliny sportu wykorzystał przepisy koszykówki, baseballa i piłki ręcznej. Początkowo liczba uczestników była nieograniczona. W 1900 roku siatkówka wyszła poza granice USA.

Pierwsze wzmianki o siatkówce w Polsce sięgają roku 1919, a o naszej grze mówiono początkowo „latająca piłka”, „dłoniówka”, czy „przebijanka”. Cztery lata później powstały pierwsze kluby siatkarskie oparte o środowisko akademickie. Pierwsze instytucjonalne formalizowanie ruchu siatkarskiego miało miejsce w roku 1926, kiedy to wiele gier zespołowych znalazło się w ramach organizacji Polskiego Związku Palanta i Gier Ruchowych później zmieniającego nazwy na Polski Związek Gier Ruchowych a dalej w roku 1928 na Polski Związek Gier Sportowych. I właśnie rok 1928 jest oficjalną datą początku zorganizowanej formy piłki siatkowej w naszym kraju.

W 1947 roku powstała Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB). Było 14 członków-założycieli: Belgia, Brazylia, Czechosłowacja, Egipt, Francja, Holandia, Włochy, Jugosławia, Polska, Portugalia, Rumunia, USA, Urugwaj i Węgry. Pierwszym prezydentem został Pual Libaud, a jednym z wiceprezydentów Zygmunt Nowak. Zorganizowano mistrzostwa Europy i świata, a polskie siatkarki od razu zaczęły zaliczać się do najlepszych, zdobywając medale mistrzostw Europy, świata oraz igrzysk olimpijskich. W programie tych ostatnich siatkówka znalazła się w 1964 roku.

W latach 70. reprezentacja Polski mężczyzn zdobyła mistrzostwo świata oraz igrzysk olimpijskich. Zespół trenera Huberta Wagnera został zaliczony do jednego z najlepszcyh w historii tej dyscypliny sportu. Ogromne sukcesy Polska odnosiła w XXI wieku. Drużyna kobiet zdobyła dwa mistrzostwa Europy (2003, 2005), a męska triumfowała w kontynentalnym czempionacie (2009) oraz dwóch globu (2014, 2018).

  • 16
  • 0
  • 10
  • 1
  • 0