SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Jarosław Bińczyk, Fot. Piotr Sumara/Justyna Matjas, 30 sierpnia 2022

Mistrzostwa świata 2022. Dziesięć drużyn pewnych awansu

Rozpoczęła się trzecia kolejka fazy grupowej mistrzostw świata siatkarzy. Dziesięć drużyn jest już pewnych awansu do kolejnej rundy, a pozostałych 14 rywalizuje o sześć pozostałych miejsc.

Wszyscy uczestnicy XX FIVB Mistrzostw Świata siatkarzy mają już za sobą po dwa spotkania. Cztery zespoły - Polska, Włochy,  Serbia i Stany Zjednoczone - nie straciły jeszcze ani jednego seta i niezależnie od wyniku ostatniego grupowego meczu zapewniły sobie pozostanie w turnieju. W podobnej sytuacji są Brazylia, Holandia, Francja i Iran, które mają na koncie po dwa zwycięstwa, ale straciły punkt za wygraną 3:2. Słowenia i Kuba mają po cztery punkty, jednak nawet przy porażce w trzeciej kolejce, żaden z rywali będących niż w łączonej tabeli, ich nie wyprzedzi.

Pozostało do obsadzenia sześć miejsc. Największe szanse na pozostanie w mistrzostwach mają Ukraina (zmierzy się z najsłabszym w grupie C Portoryko) i Argentyna, która na razie jest bez zwycięstwa, jednak zdobyła dwa punkty, a jej rywalem będzie Egipt. Zajmująca 11. pozycję Turcja zagra z 16. Kanadą. Awans obu drużynom zagwarantuje wynik 3:2, obojętnie dla kogo, bo wtedy już nie wyprzedzi ich 17. w tabeli Bułgaria, mająca na koncie dwie porażki po 0:3. Niewykluczone, że o kolejności na najniższych miejscach będą decydować sety. Przypomnijmy, że według przepisów najpierw liczy się liczba zwycięstw, następnie punktów, a później stosunek setów i małych punktów.

Niewielkie szansę na pozostanie w turnieju mają Chińczycy, Meksykanie i Portorykańczycy, a pierwszym zespołem, który odpadł jest debiutujący w mistrzostwach świata Katar, który musiał pokonać Brazylię za trzy punkty, a przegrał dwa pierwsze sety.

MISTRZOSTWA ŚWIAT 2022. DZIEŃ 5. - WYNIKI I RELACJE

Program ostatnich dwóch kolejek:

Grupa A

Serbia (6 pkt.) - Tunezja (0), Ukraina (3) - Portoryko 0

Grupa B

Brazylia (8) - Katar (0) 3:0, Japonia (3) - Kuba (4)

Grupa C

Bułgaria (0) - Meksyk (0), Polska (6) - USA (6)

Grupa D

Francja (5) - Kamerun (0), Słowenia (4) - Niemcy (3)

Grupa E

Kanada (3) - Turcja (3), Włochy (6) - Chiny (0)

Grupa F

Argentyna (2) - Egipt (0), Iran (5) - Holandia (5)

AKTUALNA TABELA MISTRZOSTW ŚWIATA

  • 16
  • 0
  • 7
  • 0
  • 1