SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Marta Wójcik, PZPS, 1 maja 2023

Premierowa odsłona filmów szkoleniowych z siatkówki plażowej

Z wielką przyjemnością chcemy zaprezentować Państwu premierowo dwa filmy szkoleniowe poświęcone siatkówce plażowej pod patronatem Pionu Szkolenia Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Przygotowano je w oparciu o doświadczenie wybitnych przedstawicieli tej dyscypliny zarówno trenerów, jak i byłych i obecnych reprezentantów Polski. W rolę narratora wcielił się olimpijczyk z Londynu i Rio de Janeiro – obecnie trener – Mariusz Prudel.

 

Skrypt szkoleniowy, jak i sam pomysł powstania filmu, pojawił się ponad trzy lata temu. Wtedy też Polski Związek Piłki Siatkowej przeszedł do realizacji projektu. Niestety wybuch pandemii uniemożliwił wcześniejsze opracowanie materiałów, które miały finalnie stać się pierwszym w Polsce profesjonalnym filmem instruktażowym nie tylko dla trenerów siatkówki plażowej, ale także dla samych zawodników i zainteresowanych tą dyscypliną amatorów. Opracowanie merytoryczne zostało przygotowane przez trenerów Mariusza Prudla i Łukasza Fijałka. Stało się ono scenariuszem przede wszystkim do pierwszej części nagrań – druga część jest uzupełnieniem teorii o ćwiczenia – nieformalnie nazwane przez autorów „gierkami”. Wszystko łączy się w bardzo spójną całość i stanowi profesjonalne kompendium wiedzy o siatkówce plażowej, umożliwiające prowadzenie zajęć od podstaw. Z małym opóźnieniem zapraszamy do obejrzenia i korzystania z obydwu materiałów dydaktycznych, które zrealizowano z bardzo dużą starannością.

Polski Związek Piłki Siatkowej zadbał o to, aby filmy mogło zobaczyć jak najszersze grono odbiorców – ścieżkę wideo uzupełnia transkrypcja w języku polskim, a także tłumaczenie na język angielski. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu owoc pracy naszych ekspertów zostanie wykorzystany nie tylko przez rodzimych szkoleniowców i zawodników siatkówki plażowej.

Zależy nam na popularyzacji i postępie w tej odmianie piłki siatkowej. Musimy mieć dobrych i wykształconych trenerów, którzy będą mogli pracować na wszystkich poziomach szkolenia. Przy przygotowywaniu tego materiału szkoleniowego chcieliśmy wykorzystać ogromne doświadczenie zawodnicze i trenerskie m.in. Mariusza Prudla, ale także innych znakomitych szkoleniowców i zawodników. Pragniemy zachęcać do szkolenia naszych wybitnych reprezentantów, bo tylko dzięki nim będziemy mogli dalej obserwować wzrost popularności i rozwój plażówki. Życzylibyśmy sobie, aby przez takie działania do siatkówki plażowej trafiały dzieci i młodzież zarażone miłością do sportu – argumentuje Jacek Kasprzyk, Wicedyrektor Pionu Szkolenia PZPS ds. siatkówki plażowej i siatkówki na śniegu.

W przygotowaniu i opracowywaniu materiałów brali udział znakomici siatkarze, byli reprezentanci Polski w siatkówce plażowej. Wielu z nich obecnie pełni funkcję szkoleniowców. Ich doświadczenie pozwoliło wesprzeć ten ambitny i trudny projekt. Do współpracującego grona należeli: Grzegorz Klimek, Mateusz Radajewski, Maciej Kosiak, Damian Wojtasik, Damian Kostrzewa, Tomasz Sińczak, Rafał Szternel, Robert Żuchowski. Opiekę merytoryczną sprawowali natomiast doświadczeni szkoleniowcy i wykładowcy, od lat związani z projektami Pionu Szkolenia i Siatkarskich Ośrodków Szkolnych PZPS Zbigniew Krzyżanowski i Stanisław Majkowski. Za stronę techniczną odpowiadali: Michał Dudzik i Dariusz Cieszkowski (także montaż). Filmy nagrywano w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale, a w roli demonstratorów możemy oglądać: Mariusza Prudla, Mikołaja Miszczuka, Macieja Rudola, Filipa Lejewę (SMS PZPS Spała).

Problematyczny jest nadal brak licencjonowanych trenerów w siatkówce plażowej. Filmy szkoleniowe wpisują się w nasze działania promocyjne i zapraszające do rozwoju i zdobywania uprawnień w tej dziedzinie. Nie ukrywamy, że liczymy na naszych znakomitych reprezentantów i reprezentantki. Tak przygotowane kompleksowo materiały w konkretny i namacalny sposób dają możliwość prowadzenia zajęć, od podstaw po wyższe poziomy zaawansowania. W filmach usystematyzowano nazewnictwo, nakreślono kierunki szkolenia – skorzystają z tego zarówno trenerzy, jak i świadomi zawodnicy. Liczymy na pozytywny odzew środowiska, szczególnie, że przygotowany materiał może, dzięki napisom w języku polskim i angielskim, dotrzeć do naprawdę szerokiej publiczności – powiedział trener Krzysztof Felczak, Dyrektor Pionu Szkolenia PZPS.

Program, którym chcieliśmy się z Wami podzielić,  to suma doświadczeń wielu trenerów reprezentacji Polski w siatkówce plażowej. Ułatwi Wam zdobywanie sukcesów, bawienie się siatkówką plażową, czy po prostu czerpanie z tego przyjemności. Jest to naprawdę fajny sport i można z nim przeżyć miłe chwile i zdobyć wiele cennych doświadczeń. Zapraszam, widzimy się na boiskach! – Mariusz Prudel

Poniżej znajdą Państwo linki do obydwu materiałów:

Siatkówka plażowa - film szkoleniowy cz. I

 

Siatkówka plażowa - film szkoleniowy cz. II

 

  • 5
  • 1
  • 6
  • 0
  • 0