SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

{js{, fot.Michał Klag, 29 maja 2023

Odszedł Emil Staszków - znany chirurg ortopeda, siatkarz Wawelu Kraków

W czwartek 25 maja zmarł w Krakowie, przeżywszy 82 lata, dr Emil Staszków - znany i ceniony chirurg ortopeda, były siatkarz pierwszoligowego Wawelu, trener i sędzia siatkówki.

Urodził się 17 kwietnia 1941 roku w Czortkowie na Ukrainie, ale jeszcze jako dziecko – razem z najbliższymi – zamieszkał w Krakowie, gdzie ukończył Szkolę Podstawową nr 36, II Liceum Ogólnokształcące im,. Króla Jana III Sobieskiego i studia na Akademii Medycznej.

Naukę świetnie godził z uprawianiem sportu, grał w siatkówkę w Wawelu, z którym wywalczył awans do I ligi. Drużyna beniaminka znakomicie spisała się w sezonie 1962/63, zajmując wysokie 4. miejsce za AZS AWF Warszawa, Legią i Górnikiem Katowice. Kiedy w 1968 roku Wawel opuścił szeregi ówczesnej ekstraklasy, Emil Staszków na krótko został jego trenerem, później był sędzią siatkówki.

Przede wszystkim jednak pogłębiał i doskonalił swoją wiedzę medyczną. Pracował w krakowskich szpitalach im. Stefana Żeromskiego i Gabriela Narutowicza. Choć pełnił w nich także funkcje zastępcy dyrektora i ordynatora, zawsze najważniejsza była dla niego praktyka lekarska. Z bogatego doświadczenia dr. Staszkowa korzystali sportowcy oraz pacjenci Centrum Zabiegowo-Diagnostycznego Medicina.

Emil Staszków miał na pewno znaczący udział w zdobyciu przez siatkarzy Hutnika mistrzostwa Polski w latach 1988 i 1989, w sukcesach siatkarek i piłkarzy Wisły. Na Jego pomoc zawsze mogli liczyć też zawodniczki i zawodnicy innych dyscyplin sportu.

Znakomicie sprawdzał się również dr Staszków jako lekarz ekspedycji wysokogórskich, nawet w ekstremalnie trudnych warunkach.

Odszedł erudyta, człowiek wielu pasji, wspaniały gawędziarz.

Pogrzeb dr. Emila Staszkowa odbędzie się w środę, 31 maja, o godz. 13.40 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Odszedł Emil Staszków - znany chirurg ortopeda, siatkarz Wawelu Kraków