SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Martyna Szydłowska, fot. Piotr Sumara, Justyna Matjas, 7 stycznia 2023

Siatkarze Drużyną Roku, Semeniuk na 4. miejscu w 88. Plebiscycie Przeglądu Sportowego

To był rok Polskiej Siatkówki. Reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn została wybrana Drużyną Roku w Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu na Najlepszego Sportowca Polski 2022 roku. W gronie 26 sportowców nominowanych do najważniejszego tytułu znaleźli się również przedstawicie naszego sportu – Magdalena Stysiak, Bartosz Kurek oraz Kamil Semeniuk, który w swoim plebiscytowym debiucie zajął wysokie 4. miejsce. Superczempiona otrzymał Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej – Sebastian Świderski. 

Nagrody przyznawane w Plebiscycie Przeglądu Sportowego od lat uznawane są za najbardziej prestiżowe sportowe wyróżnienia w Polsce. Rok 2022 obfitował w sukcesy i historyczne osiągnięcia Biało-Czerwonych, tym bardziej cieszy, że w 88. edycji Plebiscytu uznanie zyskali przedstawiciele siatkówki. Od początku Gali Mistrzów Sportu, która odbywała się w hotelu Double Tree by Hilton Warsaw, siatkarze byli w blasku fleszy.

W imieniu reprezentacji nagrodę dla Najlepszej Drużyny 2022 roku odebrali trener Nikola Grbić oraz Tomasz Fornal, Marcin Janusz, Łukasz Kaczmarek, Jakub Popwiczak, Mateusz Poręba i Aleksander Śliwka, który przemawiał w imieniu całego zespołu.

 Wielkim zaszczytem jest odebrać nagrodę Drużyny Roku, a jeszcze większym być częścią tej wspaniałej ekipy. Stworzyliśmy w tym sezonie kolektyw, który świetnie prezentował się na boisku i wspaniale uzupełniał poza nim - powiedział Aleksander Śliwka. - Chcielibyśmy podziękować administracji rządowej i samorządowej za organizację w ubiegłym roku mistrzostw świata w Polsce, rozgrywanie meczów przed własną publicznością miało niemały wpływ na końcowy sukces. Muszę podkreślić, że nasza drużyna to nie tylko 14 osób powołanych na imprezę docelową, to również wszyscy siatkarze z szerokiej kadry, a także cały sztab szkoleniowy na czele z trenerem Nikolą Grbiciem i jego asystentami, statystykami, trenerami przygotowania fizycznego, sztabem medycznym, kierownikiem drużyny i wszystkimi osobami, które pomagały nam w organizacji zgrupowań, meczów i treningów. Dziękujemy również naszym sprawdzonym, wieloletnim partnerom, firmom PKN Orlen i Plus oraz innym sponsorom na czele z firmami Blachy Pruszyński i Adidas  dodał.

Następnie podziękowania od reprezentacji skierowane były do najlepszych na świecie kibiców.  Chcielibyśmy również podziękować – według mnie – najlepszej drużynie świata nie tylko w  tym roku, a także w poprzednich latach – kibicom reprezentacji Polski w siatkówce! Wszyscy wiemy jak wspaniali są kibice siatkarscy. Podczas zeszłorocznych mistrzostw świata zarówno kobiet jak i mężczyzn pokazali niesamowity performance i zasłużyli na to miano. Drodzy kibice, bardzo dziękujemy za wasz nieoceniony doping i wsparcie. To był wspaniały rok dla polskiej siatkówki, reprezentacyjnej i klubowej. Patrząc wstecz na to, co udało się naszej dyscyplinie osiągnąć czujemy ogromną dumę. Ale proszę nam wierzyć, my jako sportowcy, ambitni ludzie, patrzymy w przyszłość na to, co możemy zdobyć w najbliższych miesiącach i latach. Deklaruję, że jesteśmy dalej głodni sukcesów i medali. Zrobimy wszystko, aby dostarczyć je naszym kibicom i wszystkim, którzy trzymają za nas kciuki  zapowiedział Aleksander Śliwka.

Głos zabrał również trener Nikola Grbić, który przemówił po polsku.  Dziękuję wszystkim za udany sezon. W sporcie raz wygrywasz, raz przegrywasz. Może nie zawsze możemy wygrać, ale obiecuję, że nigdy nie zabraknie emocji. Prosimy o wsparcie bez względu na wynik meczu.

W minionym roku reprezentacja Polski mężczyzn pod wodzą trenera Nikoli Grbicia wywalczyła wicemistrzostwo świata w rozgrywanym w Polsce i Słowenii czempionacie oraz zdobyła brązowe medale Siatkarskiej Ligi Narodów (VNL). W czerwcu 2022 roku Polacy objęli również prowadzenie w światowym rankingu FIVB, którego liderami są do dnia dzisiejszego. To już siódma nagroda Drużyny Roku dla polskich siatkarzy, którzy otrzymali to wyróżnienie również za osiągnięcia w roku 2006, 2009, 2011, 2012, 2014 i 2018. Wcześniej, dwukrotnie nagradzana była reprezentacja kobiet - "Złotka" Andrzeja Niemczyka były uhonorowane za lata 2003 i 2005, a w ubiegłym roku, po historycznym triumfie w Lidze Mistrzów miano to przypadło Grupie Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle.

W gronie dziesięciu najlepszych sportowców 2022 roku nie zabrakło Kamila Semeniuka, który zajął bardzo wysokie 4. miejsce. – Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, za które w pierwszej kolejności chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy oddali na mnie swoje glosy. Rok 2022 był naprawdę niesamowity dla mnie, spełniłem kolejne sportowe marzenia, ale ta nagroda znajdzie szczególne miejsce, bo jej nie da się wywalczyć na parkiecie. Cieszę się, że razem z chłopakami, z którymi grałem w poprzednim roku mogliśmy dostarczyć wszystkim sportowych emocji i radości. Siatkówka, to taki sport, w którym w pojedynkę nic się nie zdziała, dlatego z całego serca dziękuję wszystkim kolegom z reprezentacji Polski, z ZAKSY Kędzierzyn Koźle i z obecnego klubu Sir Safety Perugia. Razem osiągnęliśmy już naprawdę bardzo dużo, ale apetyty dalej mamy na coraz więcej. Dziękuję też wszystkim tym, którzy mieli wpływ na funkcjonowanie tych drużyn, trenerom, zarządom klubów, federacji, sponsorom - bez was nie sięgnęlibyśmy po te wszystkie wspaniałe medale  powiedział, Kamil Semeniuk, który śledził Galę Mistrzów Sportu z Werony.

Kamil Semeniuk w minionym roku zdobył wicemistrzostwo świata, został również wybrany do drużyny marzeń jako najlepszy przyjmujący. W 2022 roku odnosił sukcesy nie tylko z reprezentacją. W maju wraz z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle triumfował po raz drugi w Lidze Mistrzów, otrzymując przy tej okazji nagrodę MVP - dla najlepszego zawodnika finału. Wraz z ZAKSĄ sięgnął również po zwycięstwo w PlusLidze i Pucharze Polski, a po przeprowadzce do Perugii zdobył klubowe mistrzostwo świata i Superpuchar Włoch. We wrześniu Semeniuk został wybrany Siatkarzem Roku przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV). 

Superczempiony za rok 2022 otrzymali Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej – Sebastian Świderski oraz Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej – Cezary Kulesza za postawę wobec agresji Rosji na Ukrainę i stanowczą odmowę współzawodnictwa w rozgrywkach sportowych z Rosją. – Sport to fair play, a 24 lutego, tego fair play zabrakło. Mieliśmy odwagę powiedzieć, że nie będziemy grać z Rosjanami, ale tę odwagę mamy przede wszystkim dzięki ludziom, którzy nas wspierają począwszy od Pana Premiera Mateusz Morawieckiego, Pana Ministra Kamila Bortniczuka, ale również od ludzi zaangażowanych w sport - Pan Daniel Obajtek, Pan Zygmunt Solorz-Żak i Pan Marian Kmita - to wszyscy ci, którzy głośno powiedzieli ‘nie’. Z tego miejsca serdecznie im dziękuję, ponieważ nasza odwaga była napędzana ich wsparciem. Życzę nam wszystkim żebyśmy jutro obudzili się bez wojny i w lepszym świecie.  powiedział Prezes PZPS, Sebastian Świderski.

Wyniki Plebiscytu Przeglądu Sportowego i Polsatu na Najlepszego Sportowca Polski 2022 Roku
1. Iga Świątek - tenis
2. Bartosz Zmarzlik - żużel
3. Robert Lewandowski - piłka nożna
4. Kamil Semeniuk - siatkówka
5. Dawid Kubacki - skoki narciarskie
6. Mateusz Ponitka - koszykówka
7. Adrian Meronk - golf 
8. Katarzyna Wasick - pływanie
9. Paweł Fajdek - lekkoatletyka
10. Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup, Dominik Czaja - czwórka podwójna - wioślarstwo

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i nominowanym.

Polską Siatkówkę wspierają

  • 36
  • 1
  • 5
  • 0
  • 1