SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/admin/domains/pzps.pl/public_html/plugins/content/rrrvotes/rrrvotes.php on line 40

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/admin/domains/pzps.pl/public_html/plugins/content/rrrvotes/rrrvotes.php on line 40

radio.lublin.pl/JU, fot. Iwona Burdzanowska, 14 września 2021

Tomasz Wójtowicz honorowym obywatelem Lublina

W Trybunale Koronnym w Lublinie, legendarny siatkarz, złoty medalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich Tomasz Wójtowicz odebrał honorowe obywatelstwo miasta.

Sportowcowi wręczył je prezydent Lublina Krzysztof Żuk. O przyznaniu wyróżnienia zdecydowali miejscy radni w marcu tego roku – przypomniał przewodniczący Rady Miasta Jarosław Pakuła. – Rada Miasta Lublin ma zaszczyt nadać panu Tomaszowi Grzegorzowi Wójtowiczowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin. Akt ten jest wyrazem naszej wdzięczności i wielkiego uznania dla zasług związanych z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji międzynarodowej Lublina jako rozpoznawalnego ośrodka sportu.

– To dla mnie wielki zaszczyt – mówił Tomasz Wójtowicz. – Wśród wyróżnień, medali i orderów, które uzbierałem przez całe życie, jest to wyróżnienie bardzo bliskie sercu, bo jestem lublinianinem z urodzenia i dostaję tytuł Honorowego Obywatela mojego miasta. 

– To niezwykła postać – podkreślał prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Postać, która wniosła do polskiej siatkówki to, co dzisiaj – można powiedzieć – w piłce nożnej wnosi Lewandowski. To uwaga dla młodych ludzi, którzy nie pamiętają tamtych czasów. Jak większość, uprawiałem w szkole i poza nią to, co było najłatwiej, czyli siatkówkę, koszykówkę czy piłkę ręczną. W tamtym okresie byłem fanem Avii i chodziłem na mecze Tomka Wójtowicza i pozostałych. Pamiętam, jak przechodziło się przez płot, żeby dostać się do hali. Hala w Świdniku miała bardzo mało miejsc. Myślę, że najważniejsze jest to, co siatkarze przekazali w trakcie tych mistrzostw świata i później igrzysk olimpijskich. To się pamięta na całe życie. Oglądałem te mecze. Mecz w Montrealu to jedno z największych wydarzeń w historii polskiego sportu.

Ojciec był trenerem siatkówki, prowadził drużynę. Od młodych lat brałem udział w treningach – opowiadał Tomasz Wójtowicz. – Odbijałem sobie gdzieś z boku, więc od początku miałem styczność z siatkówką. Mogłem wybrać sobie coś innego, ale jednak przeważyły tradycje rodzinne. Mama też grała w siatkówkę. Więc ja również ją wybrałem. Mój młodszy brat poszedł za mną i też grał w siatkówkę. Cała rodzina była siatkówkowa, więc ciężko było wybrać coś innego.

Nie ma właściwych słów by wyrazić to wszystko, co Tomek zrobił dla polskiej siatkówki. To wielki sportowiec, a jednocześnie bardzo skromny człowiek – powiedział Jacek Kasprzyk – prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Nasze środowisko bardzo szanuje mistrza, ale też darzy go ogromną sympatią. Tomek jest bardzo ceniony i lubiany. Każde spotkanie z nim jest radosne.

– Medal mistrzostw świata czy olimpijski to dla sportowca uhonorowanie kariery. Najwyższe trofeum, które sportowiec może zdobyć, stało się moim udziałem. Pod tym względem jestem spełniony – mówił Tomasz Wójtowicz.

  • 11
  • 0
  • 12
  • 0
  • 0