SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/admin/domains/pzps.pl/public_html/plugins/content/rrrvotes/rrrvotes.php on line 40

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/admin/domains/pzps.pl/public_html/plugins/content/rrrvotes/rrrvotes.php on line 40

Katarzyna Porębska, fot. FIVB, 21 lipca 2021

IO Tokio 2020: reprezentacja Argentyny

Reprezentacja Argentyny zagra w grupie B podczas XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Argentyńczycy po raz ósmy zagrają na najważniejszej dla sportowców imprezie sportowej. W składzie jest trzech zawodników, których polscy kibice znają z występów na parkietach PlusLigi - Cristian Poglajen, Ezequiel Palacios oraz Facundo Conte, który wraca do polskiej ligi po kilkuletniej przerwie i będzie grał w Aluron CMC Warta Zawiercie.

Drużyna narodowa Argentyny po raz ósmy zagra na Igrzyskach Olimpijskich. W latach 80., kiedy to Argentyńczycy byli w czołówce światowej tej dyscypliny, wywalczyli brązowy medal podczas turnieju w Seulu w 1988 roku. W tym czasie w reprezentacji Argentyny występował Hugo Conte i Jon Uriarte - ojcowie aktualnych reprezentantów kraju Facundo Conte i Nicolasa Uriarte. A także były trener reprezentacji Polski - Daniel Castellani.

W kolejnych latach zespół z Ameryki Południowej nie święcił już takich sukcesów na olimpijskich turniejach. Na igrzyska w 1992 roku nie zdołał się zakwalifikować, a w 1996 roku zajął 8. lokatę. Najbliżej wywalczenia drugiego krążka, Argentyńczycy byli w 2000 roku w Sydney. W ćwierćfinale pokonali Canarinhos 3:1, ale w półfinale musieli uznać już wyższość Rosji 1:3. Natomiast w spotkaniu o brąz przegrali z Włochami 0:3 (16:25, 15:25, 18:25).

Podopieczni Marcelo Mendeza kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Tokio wywalczyli podczas turnieju interkontynentalnego w chińskim Ningbo. Podczas ostatniego turnieju w Rio de Janerio, Argentyńczycy zakończyli rywalizację na poziomie ćwierćfinału, w którym to ulegli Brazylii 1:3. Teraz liczą na znacznie lepszy wynik, choć należy zaznaczyć, że w grupie mają silnych przeciwników, w tym dwóch medalistów ostatnich igrzysk, czyli Brazlijczyków mistrzów olimpijskich oraz Amerykanów, który w Rio wywalczyli brązowy krążek.

Po zakończeniu udziału w Siatkarskiej Lidze Narodów, argentyńska drużyna, która zajęła ostatecznie 9. miejsce została we Włoszech i tam kontynuowała przygotowania do olimpijskiego turnieju. Dopiero w połowie lipca przyleciała do Japonii.

- Ci, którzy grają na pewnym poziomie i noszą reprezentacyjną koszulkę, wiedzą że wakacje nie istnieją lub są zredukowane  do minimum. To także życiowy wybór. Siatkówka to moja praca i moja pasja. Każdy sportowiec sam decyduje, jak daleko chce zajść i aby się rozwijać, musi odłożyć na bok zmęczenie - mówił Luciano De Cecco w rozmowie z włoskimi dziennikarzami.

W składzie drużyny, którą powołał Marcelo Mendez na Igrzyska Olimpijskie w Kraju Kwitnącej Wiśni zagra trzech zawodników, których polscy kibice dobrze znają z występów w PlusLidze. Największą gwiazdą bez wątpienia będzie Facundo Conte, były przyjmujący PGE Skry Bełchatów. W sezonie 2021/22 będzie bronił natomiast barw Aluron CMC Warta Zawiercie. Ponadto, w Tokio zagra także Cristian Poglajen - były przyjmujący Effectora Kielce oraz Ezequiel Palacios były przyjmujący Indykpolu AZS Olsztyn.

Reprezentacja Argentyny w grupie B Igrzysk Olimpijskich zmierzy się z Brazylią, USA, Rosją, Francją i Tunezją.

Miejsce Argentyny w rankingu FIVB: 8. miejsce
Udział w IO: 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2012, 2016
Miejsce na IO: 6. miejsce (1984), 3. miejsce (1988), 8. miejsce (1996), 4. miejsce (2000), 5. miejsce (2004), 5. miejsce (2012), 5. miejsce (2016)

Skład reprezentacji Argentyny na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020
rozgrywający: Luciano De Cecco, Matías Sánchez
atakujący: Bruno Lima i Federico Pereyra
środkowi: Sebastián Solé, Martín Ramos, Agustín Loser
przyjmujący: Facundo Conte, Cristian Poglajen, Ezequiel Palacios, Nicolás Méndez
libero: Santiago Danani

 

  • 7
  • 2
  • 23
  • 0
  • 0