SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/admin/domains/pzps.pl/public_html/plugins/content/rrrvotes/rrrvotes.php on line 40

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/admin/domains/pzps.pl/public_html/plugins/content/rrrvotes/rrrvotes.php on line 40

KP, foto: australiangeographic.com, 30 czerwca 2021

Z Tokio do Tokio: 2000 - Igrzyska nie dla faworytów

W 1998 roku Włosi zdobyli w Japonii mistrzostwo świata. Rok później w Wiedniu sięgnęli po złoty medal kontynentalnego czempionatu. W koronie legendarnej drużyny lat dziewięćdziesiątych, przez wielu uważanej za najlepszą w historii siatkówki, brakowało tylko olimpijskiego diamentu. Nic też dziwnego na igrzyska do Sydney Andrea Gardini, Andrea Giani, Samuele Papi i ich równie znakomici koledzy lecieli w roli zdecydowanych faworytów.

A jednak… Nie udało się nawet powtórzyć wyniku sprzed czterech lat, kiedy to przegrali 2:3 z Holandią w finale w Atlancie. Na drodze stanęła Jugosławia, która wyeliminowała Włochów w półfinale, zwyciężając 3:0 (27:25, 34:32, 25:14). Wyniki dwóch pierwszych setów pokazują, że losy rywalizacji mogły potoczyć się inaczej.

Jugosłowianie zaczęli od dwóch porażek w grupie – z Rosją i Włochami. W decydujących fazach turnieju zrewanżowali się najgroźniejszym rywalom. W finale pokonali Rosję 3:0 (25:22, 25:22, 25:20), która w tym czasie miała w składzie również wielu doskonałych graczy z Siergiejem Tietiuchinem, Romanem Jakowlewem i Rusłanem Olichwerem. MVP turnieju olimpijskiego wybrano Holendra Basa van de Goora.

W Sydney zagrało dwanaście reprezentacji, które podzielono na dwie sześciodrużynowe grupy. Po cztery najlepsze drużyny z każdej awansowały do ćwierćfinałów, po których rozegrano półfinały, finał oraz mecz o trzecie miejsce. Drużyny, które przegrały w ¼ finału grały o miejsca 5-8.

Awans na igrzyska w Sydney Jugosłowianie wywalczyli na początku stycznia 2000 roku, wygrywając turniej kontynentalny w Katowicach. Przyszli mistrzowie olimpijscy pokonali m.in. Polskę 3:1, w składzie której było kilku złotych medalistów mistrzostw świata juniorów z 1997 roku. Emocje w „Spodku” były niebywałe. Na mecze przychodziło po 10 tys. widzów. W 1998 roku Polska debiutowała w Lidze Światowej. W naszej siatkówce zaczynał się nowy czas.

W tym miejscu warto dodać, że 1998 roku na Kongresie FIVB w Japonii dokonano rewolucyjnych zmian w przepisach. Po raz pierwszy w igrzyskach wprowadzono zawodnika na pozycji libero, a każda akcja kończyła się zdobyciem punktu, a set kończył się po zdobyciu 25 pkt przy zachowaniu przewagi dwóch punktów.

Złoci medaliści: Vladimir Batez, Slobodan Kovač , Slobodan Boškan, Đula Mešter, Vasa Mijić, Nikola Grbić, Vladimir Grbić, Andrija Gerić, Goran Vujević, Ivan Miljković, Veljko Petković, Igor Vušurović

Końcowa klasyfikacja turnieju olimpijskiego siatkarzy: 1.Jugosławia, 2. Rosja, 3. Włochy, 4. Argentyna, 5. Holandia, 6. Brazylia, 7. Kuba, 8. Australia, 9. Hiszpania, Korea Południowa, 11. Egipt, USA.

W finale turnieju olimpijskiego kobiet Kuba pokonała Rosję 3:2 (25:27, 32:34, 25:19, 25:18, 15:7). Reprezentacji Polski po raz kolejny zabrakło w turnieju olimpijskim.

Końcowa klasyfikacja turnieju olimpijskiego siatkarek: 1. Kuba, 2. Rosja, 3. Brazylia, 4. USA, 5. Chiny, 6. Niemcy, 7. Chorwacja, 8. Korea Południowa, 9. Włochy, Australia, 11. Peru, Kenia.

Igrzyska olimpijskie odbyły się od 15 września do 1 października. Udział wzięło 6562 mężczyzn i 4769 kobiet ze 199 krajów. Liczba konkurencji 300 w 31 dyscyplinach. Przysięga olimpijska Rechelle Hawkes (sportowcy), Peter Kerr (sędziowie), znicz olimpijski Cathy Freeman. W klasyfikacji medalowej wygrały USA przed Rosją i Chinami. Polska z 6 złotymi medalami, 5 srebrnymi i 3 brązowymi zajęła 14 miejsce.

Polską Siatkówkę wspierają

  • 3
  • 2
  • 25
  • 0
  • 0