SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Janusz Uznański - Rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, 27 listopada 2019

Szkolenie Siatkarskich Ośrodków Szkolnych

W Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich trwa coroczne szkolenie Siatkarskich Ośrodków Szkolnych adresowane do nauczycieli i trenerów wiodących w kategoriach wiekowych kadet i junior.

W szkoleniu bierze udział ponad 250 z ponad 500 szkoleniowców z całej Polski, którzy prowadzą zajęcia dla niemal 9 000 dzieci i młodzieży w blisko 200 szkołach. Siatkarskie Ośrodki Szkolne to największy projekt szkoleniowy w Polsce realizowany od ośmiu lat, który jest wzorcowym dla innych dyscyplin sportu. Program finansowany jest przez Ministerstwo Sportu i wspierany przez PKN ORLEN.

Program szkolenia obejmuje wykłady i warsztaty związane bezpośrednio z procesem merytorycznym pracy z siatkarską młodzieżą, jak i panele dotyczące działań wspomagających funkcjonowanie S.O.S.

Staramy się by nasze szkolenia miały charakter komplementarny, bo takie są wymogi współczesnego sportu. Technika, przygotowanie motoryczne, siłowe, działania mentalne, to obszary niezbędne i wzajemnie się przenikające – mówi Waldemar Wspaniały, szef Siatkarskich Ośrodków Szkolnych i dodaje: – Na tym jednak nie poprzestajemy. Podczas obecnie trwającego szkolenia przeprowadziliśmy zajęcia między innymi z zakresu współpracy z samorządami terytorialnymi, czy budowaniem atrakcyjnej oferty sponsorskiej.

W ciągu ośmiu lat funkcjonowania Siatkarskich Ośrodków Szkolnych programy szkoleniowe ewaluowały i nadal się zmieniają nie tylko ze względu na postęp, który dotyczy siatkówki w wymiarze globalnym. To również rezultat kreatywnego wkładu trenerów pracujących w ramach Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.

Na początku wdrażania programu nasi trenerzy z pewną nieśmiałością podchodzili do propozycji poprowadzenia zajęć autorskich. Od kilku lat nastąpiła diametralna zmiana. Bardzo wiele zajęć warsztatowych prowadzą już nasi trenerzy i bardzo chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, ale też oczekują rzetelnej oceny ich pomysłów. Można śmiało powiedzieć, że ich projekty są bardzo intersujące i profesjonalnie przygotowane – wyjaśnia Waldemar Wspaniały.

Naczelną zasadą obowiązującą w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych jest indywidualizacja procesu szkolenia. Dlatego podczas szkoleń dla trenerów te zagadnienia są kluczowymi. Trzeba też pamiętać, że praca z dziećmi i młodzieżą wymaga szczególnych predyspozycji, przede wszystkim cierpliwości i konsekwencji.

Nasi trenerzy nie pracują w blasku jupiterów, fleszy, ale to co robią, robią z pasją. To widać po rezultatach. Przykładem niech będzie nasza reprezentacja prowadzona przez Michała Bąkiewicza, która wygrała EEVZA i awansowała do mistrzostw Europy. Wcześniej prowadził ją nasz szkoleniowiec – Ariel Fijoł i miło widzieć, jakie postępy poczynił każdy z tych zawodników. Zwyciężyła drużyna, ale też wygrał indywidualnie każdy z tych młodych chłopaków, bo w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła widać rozwój – cieszy się szef S.O.S.

Kolejne szkolenie dla trenerów młodszych grup wiekowych zaplanowane zostało na kolejny tydzień.

  • 2
  • 1
  • 9
  • 0
  • 0
Grudzień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5