SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Ela Poznar, fot. SMS Spała, 15 January 2021

Jacek Matyszewski: Liczymy, że ten rok przyniesie lepszą rzeczywistość

Dyrektor NLO SMS PZPS Spała, Jacek Matyszewski wraz z wicedyrektorem Sebastianem Pawlikiem zdali w siedzibie Polskiego Związku Piłki Siatkowej raport z działania szkoły w roku 2020. Przy okazji tego wydarzenia porozmawialiśmy o tym jak wygląda obecnie praca i nauka w spalskim SMS-ie oraz co w najbliższym czasie czeka uczniów i nauczycieli.

pzps.pl: Rozpoczął się 2021 rok – co obecnie dzieje się w Spale?

Jacek Matyszewski – Dyrektor NLO SMS PZPS Spała: Młodzież po feriach świątecznych i powitaniu Nowego Roku wróciła do Spały i z wielką ochotą trenuje. Oczywiście jesteśmy w trybie zgrupowania i możliwe są tylko zajęcia sportowe, zarówno grupy siatkówki halowej, jak i plażowej. Jesteśmy w komplecie, wszyscy są zdrowi i zadowoleni, na szczęście bez większych problemów jeśli chodzi o kontuzje. Młodzież z hali uczestniczy we współzawodnictwie sportowym, grając w 2. lidze mężczyzn – w grupie drugiej i trzeciej. Znakomicie weszliśmy w 2021 rok, wygrywając oba inauguracyjne mecze. Jeśli chodzi o najmłodszy rocznik to od początku roku ośmiu chłopców z klasy pierwszej i dwóch z klasy drugiej przebywało na zgrupowaniu kadry U-17 w Zakopanem.

Jak wygląda nauka w SMS-ie?

Obecnie korzystamy z tego, że mamy okres ferii, gdy nie ma nauki i młodzież dość mocno trenuje. Od 18 stycznia wracamy do łączenia treningu i szkoły. Szkoła oczywiście nadal pozostaje w trybie zdalnym. Liczymy na to, że ten rok przyniesie jednak lepszą rzeczywistość i możliwa będzie nauka oraz trening w trybie tradycyjnym bez żadnych ograniczeń.

Wakacje to był czas na przystosowanie się do warunków pandemii, chyba dobrze poradziliście sobie ze zmianami?

Jest zdecydowana różnica pomiędzy tym jak sytuacja wyglądała w marcu, a tym jak wygląda teraz. Od września wprowadziliśmy kilka rozwiązań i metod, które wspomagają nauczanie zdalne. Na pewno nie jest łatwo, bo wszyscy wolelibyśmy, żeby nauka odbywała się w normalny sposób. Niestety rozporządzenie nie pozwala na tryb stacjonarny. Szkoła pozyskała darmowy dostęp do narzędzi Microsoft 365, więc uczniowie i nauczyciele mogą korzystać z ułatwień tej platformy. Od tego roku szkolnego wprowadziliśmy również dziennik elektroniczny, dzięki któremu rodzice na bieżąco informowani są o realizowanym procesie dydaktycznym i wychowawczym. To narzędzie wspomaga także nauczanie na odległość i służy jego monitorowaniu. Znakomicie układa się współpraca z rodzicami, którzy doskonale rozumieją potrzeby zarówno młodzieży, ale także mocno nas wspierają. Muszę podkreślić, że uczniowie pracują solidnie w pokojach internatu, ale również udostępniamy im pokoje do nauki, gdzie mogą korzystać z laptopów i z innych urządzeń. Podpisaliśmy umowę i mamy obecnie darmowy internet światłowodowy z Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, więc i jakość łączy się poprawiła. Okres ferii wykorzystujemy na poprawę funkcjonowania pomocy i urządzeń multimedialnych oraz infrastruktury szkolnej. Chcemy aby nauczyciele i uczniowie po powrocie do klas mogli wspomagać się w procesie nauki najnowocześniejszym sprzętem.

Jak uczniowie i nauczyciele radzą sobie z obecną sytuacją?

Uczniowie po nauce w okresie wiosennego lockdownu, obecnie bardzo dobrze współpracują z nauczycielami, wiedzą jakie są wymagania i oczekiwania, znają nowe technologie, narzędzia i metody pracy. Zajęcia online prowadzimy zarówno grupowo, jak i indywidualnie, szczególnie dla tych uczniów którzy potrzebują takiego wsparcia. Uczniowie klasy maturalnej jako jedyni obywają konsultacje stacjonarne z nauczycielami. Egzamin próbny wypadł bardzo obiecująco.

Są też osoby, które widzą plusy zajęć online – poznają nowe technologie TIK oraz podkreślają, że łatwiej im się skupić, niż będąc w kilkunastoosobowej klasie. Mogą wtedy maksymalnie wykorzystać czas, są bardziej zdyscyplinowani i potrafią planować pracę. Wadą na pewno jest brak integracji i pracy zespołowej, a także nauki opartej na praktyce. Obecna sytuacja powoduje, że nie mamy możliwości realizowania zaplanowanych działań takich jak: wycieczki do kina, teatru czy muzeum (muzeum uczniowie odwiedzili online). Zależy nam na wszechstronnym rozwoju młodzieży i zdobywaniu przez nich wszystkich kompetencji potrzebnych zarówno w życiu codziennym młodego sportowca, jak i osoby wkraczającej na rynek pracy i nowy etap nauki. Chcemy, żeby nasi uczniowie rozwijali się na każdym polu, niemniej trudny okres pandemii, powoduje, że najbardziej brakuje bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, umiejętności budowania relacji z rówieśnikami, czy nabywania pewności siebie w sytuacjach życiowych. Na szczęście mogą trenować, ćwiczyć i grać mecze. Obecnie sport z jego siłą i niesamowitymi emocjami staje się jedną z ogromnych szans w procesie wychowania i nauki. Z wielką przyjemnością oglądam radość i uśmiech moich uczniów. Wszyscy pracownicy NLO SMS PZPS w Spale mocno zaangażowali się w budowanie dobrego ducha i klimatu wokół szkoły. Chcę przy tej okazji bardzo podziękować wszystkim moim współpracownikom oraz dyrekcji i kadrze COS OPO w Spale, za wspaniałą pracę, życzliwość i przyjazną atmosferę w tym trudnym czasie.

Początek roku to też dobry czas na planowanie i wyznaczanie celów. Z jakimi nadziejami patrzy Pan na 2021 rok?

Sukcesy, zdrowie, zadowolenie, rozwój i bezpieczeństwo naszych uczniów są celami najważniejszymi. Ciężko i z wielkim zaangażowaniem na nie pracujemy. Chcielibyśmy aby w kolejnym sezonie drużyna występowała na parkietach 1. ligi. Obecnie jesteśmy liderami grupy trzeciej 2. ligi mężczyzn i z tej pozycji chcielibyśmy wejść w play-offy oraz uzyskać awans do wyższej ligi. Natomiast jeśli chodzi o młodzież grającą w kadrach narodowych, to mamy bardzo perspektywiczną drużyną rocznika 2005 i wielkie nadzieje na wygranie turnieju U-17 w Gruzji. Reprezentacja pod opieką Michała Bąkiewicza będzie od maja przygotowywać się do Mistrzostw Świata w piłce siatkowej chłopców do lat 19. To brązowi medaliści zeszłorocznych mistrzostw Europy i liczymy, że bardzo sympatyczna i zgrana ekipa, w której panuje fajna atmosfera, też nas mile zaskoczy swoim występem. Solidnie trenują także kadry siatkówki plażowej, które po bardzo udanych startach w jesiennych ME, obecnie mają realne szanse na medale w europejskich czempionatach. Sprawy sportowe w szkole prowadzą i koordynują moi zastępcy: Sebastian Pawlik – Trener Główny SMS Spała i wicedyrektor ds. siatkówki halowej oraz Łukasz Fijałek – wicedyrektor ds. siatkówki plażowej. Naszym tegorocznym maturzystom oczywiście życzymy, aby egzaminy maturalne wypadły jak najlepiej. To bardzo ambitna i interesująca grupa. Życzę im by spełnili swoje marzenia i zrealizowali plany, zarówno sportowe i naukowe. Jestem przekonany, że kilkoro z nich będzie łączyć kontynuowanie nauki z uprawianiem sportu na najwyższym poziomie.

  • 8
  • 2
  • 23
  • 1
  • 0

© Polish Volleyball Federation, 2017