SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Janusz Uznański - Rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, 7 September 2020

Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Delegatów PZPS

W Warszawie odbyło się coroczne Walne Sprawozdawcze Zgromadzenie Delegatów Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

 Ze względów bezpieczeństwa związanych z pandemią koronawirusa Zgromadzenie odbyło się w formie zdalnej.

Przewodniczący Wydziałów, Komisji i Sądu Odwoławczego omówili przedłożone Delegatom sprawozdania. Przedstawione i przyjęte zostało także sprawozdanie finansowe, które poprzedziły pozytywne opinie Komisji Rewizyjnej oraz audytora.

Jacek Kasprzyk, Prezes PZPS prezentując sprawozdanie z prac Zarządu powiedział między innymi:

Pandemia koroanwirusa sprawiła, że ostatnie sześć miesięcy dla polskiego sportu, Polskiej Siatkówki, dla Polski, dla całego świata były szczególnie trudne, nieprzewidywalne, a nawet prozaiczne rzeczy stawały się niebagatelnym wyzwaniem i nadal z tymi wyzwaniami – niestety musimy się mierzyć.

Jesteśmy już bogatsi o wiele doświadczeń, wielu rzeczy nauczyliśmy się na nowo, wiele spraw rozwiązujemy inaczej. Zdarza się czasami działać nam wszystkim intuicyjnie, ale działajmy przede wszystkim racjonalnie.

Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że w tych bardzo trudnych warunkach poradziliśmy, radzimy i mam nadzieję, że radzić sobie będziemy skutecznie oraz odpowiedzialnie – jako Związek, jako środowisko.

Naturalnie – z przyczyn od nas niezależnych, ze względu na bezpieczeństwo sportowców, sztabów szkoleniowych, kibiców – w roku 2020 nie było możliwym przystąpienie do rywalizacji międzynarodowej, a rozgrywki ligowe musiały zostać przerwane.

Nie załamaliśmy jednak rąk i wykonaliśmy tytaniczną pracę, by w tym absolutnie szczególnym czasie pokazać, że jesteśmy organizacją zdolną do działań nawet w warunkach absolutnie wcześniej nierozpoznanych i bez wątpienia niedogodnych.

Dzięki przychylności Ministerstwa Sportu oraz sponsorów kadry narodowe wszystkich kategorii wiekowych mogły odbyć zgrupowania. Jako pierwsi na świecie rozegraliśmy oficjalny mecz siatkarski. To było spotkanie towarzyskie pań: Polska – Czechy w Wałbrzychu.

Grały kadry seniorek i seniorów.

Juniorki mogły wystąpić w mistrzostwach Europy. Grają  w europejskiej rywalizacji juniorzy młodsi, a jeszcze mistrzostwach Starego Kontynentu zagrają juniorki młodsze i juniorzy oraz seniorki i seniorzy w siatkówce plażowej – naturalnie jeśli nie pojawią się nowe obostrzenia związane z koronawirusem.

Zdołaliśmy przeprowadzić cykl kwalifikacji i turniej finałowy ORLEN Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej seniorek i seniorów. Podobnie w pozostałych kategoriach wiekowych. Medale mistrzostw Polski juniorek i juniorów w siatkówce halowej zostały już rozdane. Uczynimy wszystko, by tak też się stało w przypadku juniorek i juniorów młodszych oraz młodziczek i młodzików.

Serdecznie gratuluję i dziękuję Polskiej Lidze Siatkówki kreatywności i determinacji w przeprowadzeniu cyklu PreZero Grand Prix. To było wydarzenie bardzo ważne sportowo, promocyjnie i prestiżowo.

Wszystko to działo się w nieustannie zmieniających się warunkach walki z SARS-COVID-19. 

 

Nadal pozostajemy w stanie walki z niewidzialnym wrogiem, jakim jest koronawirus. Nadal musimy zachowywać czujność i dopasowywać nasze działania do zmieniających się okoliczności.

Przypomnę jedynie, że już kilka miesięcy temu – decyzją Zarządu –  wdrożyliśmy plan wsparcia klubów szczebla centralnego. Nie wdając się w szczegóły, przypomnę jedynie:

  • obniżyliśmy nasz udział w zyskach PLS,
  • obniżyliśmy opłaty zgłoszeniowe do rozgrywek na sezon 2020/2021 oraz opłaty administracyjne za potwierdzenie ważności licencji. Tym samym opłaty wnoszone przez kluby szczebla centralnego zmaleją od 25 do nawet 50%.
  • postanowiliśmy pokryć koszty delegacji sędziowskich sędziego pierwszego i sędziego drugiego we wszystkich meczach I rundy fazy zasadniczej w rozgrywkach seniorskich na szczeblu centralnym zarządzanych przez PZPS (tj. I Ligi Kobiet, II Ligi Kobiet oraz II Ligi Mężczyzn).
  • Utrzymaliśmy decyzję o opłaceniu przez PZPS sędziów głównych/kwalifikatorów w całym sezonie rozgrywkowym 2020/2021 w II Lidze Kobiet i II Lidze Mężczyzn.

Zdaję sobie sprawę z tego, że to nie rozwiąże wszelkich problemów klubów związanych z pandemią, ale nie pozostajemy i nie pozostaniemy bezczynni. Narzędzia i decyzje, które będziemy podejmować będą dostosowane do bieżącej sytuacji.

Przykładem niech będą nasze ostatnie rekomendacje i zalecenia sanitarne skierowane do klubów i Związków Wojewódzkich. Te dokument miałby zapewne inną zawartość w marcu, inną w czerwcu, a ma jeszcze inną obecnie.

Określę ten stan następująco – sytuacja z koronawirusem jest stale… dynamiczna.

Obecna sytuacja wymaga od nas solidarności. Zdarzy się – czego ani Wam, ani sobie nie życzę – że będziemy musieli działać w okolicznościach nieprzewidzianych, wprost ekstremalnych. Naszym zadaniem jest wypracowanie rozwiązań na takie sytuacje, ale nie da się ich w obecnych warunkach zamknąć ich w skończonym katalogu.

Dlatego wzajemne wsparcie, szacunek oraz naturalna życzliwość niech będą wyznacznikami naszej Rodziny Polskiej Siatkówki, nie tylko na ten szczególny czas.

Koronawirus, a dokładniej jego konsekwencje  zdominowały ostanie półrocze. By jednak nie kończyć w tak dramatycznym tonie przypomnę, że w zeszłym roku o tej porze cieszyliśmy się z awansu męskiej drużyny do turnieju olimpijskiego, wcześniej z brązu w Lidze Narodów, potem w mistrzostwach Starego Kontynentu, a zwieńczeniem sezonu było srebro w Pucharze Świata. To był bardzo dobry, bardzo medalodajny rok w wykonaniu naszej męskiej reprezentacji.

Gołym okiem widać postęp kadry Jacka Nawrockiego. Zwycięstwo w prestiżowym Volley Masters Montreux, awans po dziewięciu latach nieobecności do turnieju finałowego Ligi Narodów i wreszcie czwarte miejsce w mistrzostwach Europy współorganizowanych przez nas z Turcją, Słowacją i Węgrami – to naprawdę obiecujący kapitał na przyszłość.

Rok przyszły, to miejmy nadzieję przede wszystkim rok olimpijski i rok rozgrywanych w Polsce, Czechach i Estonii i Finlandii mistrzostw Europy mężczyzn. W europejskiej rywalizacji udział wezmą także panie. Obydwie nasze kadry narodowe wystąpią w Ligach Narodów. Długo mógłbym jeszcze wymieniać wyzwania, które nas czekają. Wiem jednak, że wspomniane zadania, które czekają Związek, nasze środowisko – w tak szczególnie trudnych okolicznościach wymagają stabilności i odpowiedzialnych decyzji.

Tak, bez tego grona, o którym za chwilę nie byłyby możliwe nasze sukcesy, a nasza obecna sytuacja byłaby o wiele bardziej… złożona.

Rozpocznę od podziękowań dla Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Nie po raz pierwszy Pan Premier i Jego Kancelaria wychodzi naprzeciw naszym prośbom. Po nagrodach za mistrzostwo świata siatkarzy w roku 2018, tym razem mamy rządowe gwarancje na Mistrzostwa Europy mężczyzn w roku przyszłym i Mistrzostwa Świata Kobiet w roku 2022. To dla nas bezcenna deklaracja, która już zaczyna się przekuwać w zręby decyzji wypracowywanych z Ministerstwem Sportu.

Głęboki ukłon dla Pani Minister Danuty Dmowskiej-Andrzejuk. Od początku sprawowania przez Nią urzędu spotykamy się z przychylnością oraz serdecznością.

Gorąco dziękuję naszym sponsorom, którzy rozumieją, że w obecnych okolicznościach zapisane w umowach zobowiązania są niewykonalne i doceniają nasze starania w wypracowaniu całej gamy świadczeń innego rodzaju.

Pozdrowienia dla kierownictw i pracowników PKN ORLEN, Pomkoltela – operatora sieci Plusa, Blach Pruszyński, Adidasa, Deloitte’a, Jurajskiej, Betclicka oraz samorządów Miast-Gospodarzy wydarzeń siatkarskich roku 2019, a szczególnie 2020.

Serdeczności dla  partnerów medialnych: Polsat-u, RMF-u, Polski the Times, że mimo ograniczonego kontentu czynią wszystko, by o Polskiej Siatkówce było głośno.

Serdecznie dziękuję za zaufanie i Wasz wkład w rozwój i promocję Polskiej Siatkówki.

Dziękuję Wam Wszystkim, Delegatkom i Delegatom za dzisiejszą obecność, za zaangażowanie i trud w rozwój Polskiej Siatkówki. Bez Was rozsianych po Polsce nie ma szans na sprawne działanie i nie ma prawa by odnosić sukcesy.

W obecnej sytuacji życzenia zdrowia dla Was i Waszych najbliższych wydają się najwłaściwszym podsumowaniem mojego wystąpienia.

Sprawozdanie z prac Zarządu PZPS zostało przyjęte przez Delegatów na Zgromadzenie Sprawozdawcze PZPS.

 

  • 6
  • 1
  • 31
  • 0
  • 0

© Polish Volleyball Federation, 2017