SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

JK, 7 sierpnia 2016

Sylwetki siatkarzy reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn - część trzecia.

Sylwetki siatkarzy reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn - część trzecia:

 

Grzegorz ŁomaczGRZEGORZ ŁOMACZ

Urodzony 01.10.1987r. Ostrołęka

Wzrost: 187  cm
Zasięg w ataku: 336 cm
Zasięg w bloku: 309 cm
Pozycja na boisku: rozgrywający
Sukcesy reprezentacyjne:

2015 – brązowy medal Pucharu Świata

2013 – srebrny medal Uniwersjady

Pracowity, ambitny i przede wszystkim cierpliwy. Na swój sukces w reprezentacji musiał długo czekać. Wprawdzie był powoływany do szerokiej kadry, często pojawiał się w dwunastce meczowej, jednak medale i sukcesy reprezentacyjne go omijały. To jednak nie zrażało Grzegorza Łomacza, wręcz przeciwnie - mocno motywowało do dalszej ciężkiej pracy. Grał, trenował i cierpliwie czekał na swoją kolej. Po zakończeniu kariery przez Pawła Zagumnego, został powołany do kadry i udowadnia, że to jest jego miejsce i czas. Początkowo miał być drugim rozgrywającym. Jednak im dłużej przebywał na boisku, tym większy ból głowy sprawiał trenerowi. Stephane Antiga bowiem przed każdym meczem musiał podjąć niezwykle trudną decyzję, który rozgrywający powinien znaleźć się w wyjściowym składzie, bo obaj rozgrywający prezentują wysoki poziom i każdy wnosi do zespołu cos pozytywnego. Swój pierwszy brązowy medal w biało-czerwonych barwach zdobył na Pucharze Świata w 2015 roku. Nie był on jednak zbyt szczęśliwy, bowiem nie dawał awansu na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro, o których marzył tak jak inni zawodnicy. To marzenie spełnił kilka miesięcy później i z całą drużyną zakwalifikował się na tę najważniejszą dla każdego sportowca imprezę. Teraz ma szanse zdobyć kolejny krążek. Ten, bez względu na kolor, na pewno będzie szczęśliwy.

 

Nateusz MikaMATEUSZ MIKA

Urodzony 21.01.1991r. Kobiernice 

Wzrost: 207 cm
Zasięg w ataku: 352 cm
Zasięg w bloku: 320 cm
Pozycja na boisku: rozgrywający
Sukcesy reprezentacyjne:

2015 – brązowy medal Pucharu Świata

2014 – złoty medal mistrzostw świata

2011 – brązowy medal mistrzostw Europy

Długo szukał klubu, w którym mógłby pokazać swoje umiejętności. Mimo wielkich zdolności, zarówno w zespołach ligowych i jak w reprezentacji Polski, do której po raz pierwszy został powołany w 2009 roku, nie potrafił znaleźć sobie miejsca. Wszystko się zmieniło, kiedy w sezonie 2013/2014 trafił do ligi francuskiej, do Montpellier. Tam pod okiem drugiego trenera reprezentacji Polski, Philippa Blaina dojrzał jako zawodnik. Stał się ważną postacią francuskiego zespołu, często brał na siebie odpowiedzialność za grę zespołu.

Grał w klubie prowadzonym przez mojego asystenta, Philippa Blaina, który jako odpowiedzialny szkoleniowiec zarekomendował mi tego przyjmującego. Dobrze spisywał się w lidze francuskiej w przyjęciu - tak Stephane Antiga, trener reprezentacji Polski oceniał zawodnika przed mistrzostwami świata.

W 2014 roku powrócił do kadry  i od razu stał się czołowym zawodnikiem. Już po pierwszych meczach rozegranych w Lidze Światowej zaczęto o nim mówić jako o liderze, który jest w stanie poprowadzić zespół do zwycięstwa. Tak się stało. Zawsze spokojny i opanowany doprowadzał do szału  rywali swoimi atakami raz silnymi, innym razem „kiwkami”. Podczas mistrzostw świata w 2014 roku był bardzo mocnym punktem w przyjęciu. W opinii wielu ekspertów to dzięki jego fantastycznej grze w meczu finałowym przeciwko Brazylii, biało-czerwoni wywalczyli złoty medal. Warto dodać, że to właśnie on zdobył ostatni, 25 punkt w czwartym secie i przypieczętował mistrzostwo świata reprezentacji Polski. Czy taki punkt, na wagę złotego medalu igrzysk olimpijskich, zdobędzie w Rio de Janeiro? Kibice wierzą, że tak.

 

Piotr NowakowskiPIOTR NOWAKOWSKI

Urodzony  18.12.1987r. Żyrardów

Wzrost: 206  cm
Zasięg w ataku: 368 cm
Zasięg w bloku: 350 cm
Pozycja na boisku: rozgrywający
Sukcesy reprezentacyjne:

2015 - brązowy medal Pucharu Świata

2014 - złoty medal mistrzostw świata

2012 - złoty medal Ligi Światowej

2011 - brązowy medal Mistrzostw  Europy

2011 - brązowy medal Ligi Światowej

2011 - srebrny medal Pucharu Świata

2009 - złoty medal mistrzostw Europy

W każdym drużynie są zawodnicy energiczny i ekspresyjni, ale muszą też być spokojni i opanowani. Takim jest właśnie Piotr Nowakowski. Przez wiele lat w drużynie biało-czerwonych nie było bardziej zrównoważonego zawodnika od wspomnianego środkowego. Każdy punkt zdobyty atakiem, blokiem czy serwisem przyjmował z takim samym spokojem. Jednak Piotr potrafi pokazać pazur, zwłaszcza po nieudanych akcjach, kiedy rywal postawi szczelny blok. Wtedy każdy rozgrywający wie jedno – kolejna wystawa do Piotra Nowakowskiego będzie udana. Następna także i każda kolejna.

Świetną grą i doskonałą techniką imponuje od najmłodszych lat. W reprezentacji Polski pojawił się jako 21-latek w 2008 roku i bardzo szybko stał się „szóstkowym” zawodnikiem. Jest jednym z najmocniejszych punktów na środku siatki. Doskonale czyta grę rywali, jest szybki i zwinny. Nikt nie potrafi wyobrazić sobie, aby zabrakło go w kadrze. Kiedy po sezonie reprezentacyjnym 2015 poddał się operacji kręgosłupa i przez cały rok nie grał w PlusLidze, wszyscy kibice zadawali sobie pytanie - Czy Piotr Nowakowski zdąży wrócić do kadry na igrzyska olimpijskie? On w tym czasie poddawał się rehabilitacji i ciężko trenował, aby polecieć na igrzyska olimpijskie do Rio de Janeiro. Do ostatniej chwili ważyły się jego losy, ale ostatecznie został powołany. Wszyscy wierzą, że podczas sierpniowego turnieju zobaczą „Cichego Pita” grającego jak za dawnych lat.

 

Paweł ZatorskiPAWEŁ ZATORSKI

Urodzony  21.06.1990 w Łodzi

Wzrost: 184  cm
Zasięg w ataku: 328 cm
Zasięg w bloku: 304 cm
Pozycja na boisku: libero
Sukcesy reprezentacyjne:

2015 - brązowy medal Pucharu Świata

2014 - złoty medal mistrzostw świata

2012 - złoty medal Ligi Światowej

2011 - brązowy medal Mistrzostw  Europy

2011 - brązowy medal Ligi Światowej

2011 - srebrny medal Pucharu Świata

2007 - srebrny medal mistrzostw Europy kadetów

Libero to najbardziej niewdzięczna pozycja na boisku. Zawodnik musi nie tylko przyjąć piłkę lecącą z prędkością 120 km/h, ale jeszcze dokładnie ją dograć do rozgrywającego. Do tego jeszcze biega po całym boisku i broni piłki posłane przez atakujących przeciwnej drużyny. I mimo tego, że ma na koncie spektakularne obrony, to nagroda dla najlepszego zawodnika meczu trafia w inne ręce. To jednak nie zraża Pawła Zatorskiego, najlepszego polskiego libero. On zawsze na boisku czuje się jak ryba w wodzie.

Jego wielki talent już kilka lat temu odkrył Daniel Castellani, były szkoleniowiec biało-czerwonych. - To młody i utalentowany zawodnik. Jednak zupełnie tego nie widać kiedy wchodzi na parkiet. Praktycznie nie popełnia błędów. To bardzo wartościowy siatkarz - mówił Argentyńczyk. W jego sławach był uzasadniony zachwyt.
Jeszcze kilka lat temu młody Paweł Zatorski jeździł z reprezentacją jako drugi libero, zmiennik Piotra Gacka lub Krzysztofa Ignaczaka. Trenował z całą grupą, jednak mecze oglądał zza band reklamowych. W wywiadach podkreślał, że ciężko pracuje i cierpliwie czeka na swoją szansę. Ta nadarzyła się w 2011 roku, kiedy z reprezentacją zdobył brązowy medal mistrzostw Europy. Wtedy nastąpiła era Pawła Zatorskiego. Szybko został okrzyknięty nadzieją polskiej reprezentacji, a chwilę potem jednym z najlepszych libero świata. Na boisku zawsze spokojny i opanowany, serwis przyjmuje „w punkt”, a jego spektakularne akcje w obronie ciągle zachwycają kibiców i coraz częściej trafiają do najlepszych akcji wyróżnionych przez międzynarodowych ekspertów FIVB. Oby w Rio de Janeiro jego akcje także były udane i spektakularne.

 

Zobacz też:

Sylwetki siatkarzy reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn - część druga

Sylwetki siatkarzy reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn - część pierwsza

Podobne newsy


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/admin/domains/pzps.pl/public_html/modules/mod_related_items_joomir/helper.php on line 52