SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Janusz Uznański - rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej/fot. Piotr Sumara, 10 września 2015

Mija pierwsza rocznica polskich, historycznych, siatkarskich Mistrzostw Świata. 9. września był drugim dniem wolnym od sportowych zmagań po zakończeniu pierwszej fazy turnieju. Drużyny, które odpadły z żalem sposobiły się do opuszczenia Polski. Część z pozostałych zmieniało miejsca pobytu. Między innymi Polacy, którzy przenosili się do Łodzi. Właśnie Łódź i Bydgoszcz rozpoczynały przygodę z mistrzostwami świata a turniej dobiegł końca w Krakowie i Gdańsku.

Mija pierwsza rocznica polskich, historycznych, siatkarskich Mistrzostw Świata. 9. września był drugim dniem wolnym od sportowych zmagań po zakończeniu pierwszej fazy turnieju. Drużyny, które odpadły z żalem sposobiły się do opuszczenia Polski. Część z pozostałych zmieniało miejsca pobytu. Między innymi Polacy, którzy przenosili się do Łodzi. Właśnie Łódź i Bydgoszcz rozpoczynały przygodę z mistrzostwami świata a turniej dobiegł końca w Krakowie i Gdańsku.

http://poland2014.fivb.org/pl

Dni wolne od sportowej rywalizacji były okazją do pierwszych podsumowań i szukania statystycznych ciekawostek.

Polacy zarówno pod względem wieku, jak i wzrostu plasowali się w środku turniejowej stawki. Statystyczny siatkarz, który znalazł się w "14" powołanej na mundial przez Stephane'a Antigę, mieli prawie 28 lat (27,9) i mierzyli 1,98 m.

Australijczycy pod względem wzrostu nieznacznie wyprzedzali Rosjan. To właśnie w szeregach "Sbornej" występował najwyższy siatkarz imprezy - mierzący 2,18 m Dmitrij Muserski. Najniższy z kolei był libero Iranu Farhad Zarif, któremu do rosyjskiego środkowego brakowało i nadal brakuje 53 cm.

Jedynie Polska zakończyła I rundę z kompletem, 15. Punktów.

Polska, Brazylia, Rosja były niepokonanymi w turnieju.

W pięciu meczach I fazy biało-czerwoni stracili tylko 1 set – najmniej spośród wszystkich uczestników turnieju.

Pogląd na zaciętość rywalizacji w pierwszej rundzie, w poszczególnych grupach dawała łączna liczba setów: w grupie A – 52, w B – 56, w C – 56 i w grupie D, zwanej słusznie grupą śmierci – 60. Łącznie rozegrano 224 sety.

Potwierdzały to też wyniki meczów w grupach: grupa A – 9 po 3:0, 5 po 3:1, 1 tie break, grupa B –  7 po 3:0, 5 po 3:1, 3 po 3:2, grupa C – 8 po 3:0, 3 po 3:1, 4 po 3:2, grupa D –  4 po 3:0, 7 po 3:1 i 4 po 3:2.

Najdłuższe i najbardziej zacięte set w 1. fazie miały miejsce w pojedynkach Chiny – Egipt i Kamerun - Wenezuela: 33:31

Mecze 1. fazy FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 bezpośrednio z trybun zobaczyło 354 360 widzów, w ten sposób już pobity został wynik poprzednich mistrzostw we Włoszech z roku 2010. Wówczas cały turniej zobaczyło 339 324 kibiców.

W klasyfikacjach indywidualnych po pierwszej fazie na podium nie było Polaków. Graliśmy zespołowo a Stephane Antiga rotował składem i korzystał ze całej czternastki.

Najlepszym punktującym był Antonin Rouzier z Francji

Najlepszym atakującym był Nicholas Hoag z Kanady

Najlepszym blokującym był Seyed Mousavi Eraghi z Iranu

Najlepszym serwującym był Dmitriy Muserskiy z Rosji

Najlepszym obrońcą był Jenia Grebennikov z Francji

Najlepszym rozgrywającym był Mir Marouflakrani z Iranu

Najlepszym przyjmującym był Farhad Ghaemi z Iranu

Do drugiej fazy FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 awansowały w kolejności zajętych miejsc:

z grupy A: Polska, Serbia, Argentyna, Australia

z grupy B: Brazylia, Niemcy, Finlandia, Kuba

z grupy C: Rosja, Bułgaria, Kanada, Chiny

z grupy D: Francja, Iran, USA, Włochy

Z turniejem pożegnały się: Wenezuela, Kamerun, Korea, Tunezja, Meksyk, Egipt, Belgia, Portoryko.

Zestaw w grupie E w Łodzi i Bydgoszczy wyglądał następująco: Polska, Francja, Serbia, Iran, Argentyna, USA Australia, Włochy.

Zestaw w grupie F w Katowicach i Wrocławiu to: Brazylia, Rosja, Niemcy, Kanada, Finlandia, Bułgaria, Kanada, Kuba.

W klasyfikacji zaliczone zostały wyniki pomiędzy drużynami, które awansowały do 2 fazy turnieju. Rozegrane zostaną mecze pomiędzy zespołami, które dotychczas przeciw sobie nie grały.

Mecze pierwszej fazy FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 bezpośrednio z trybun zobaczyło 354 360 widzów, w ten sposób już wówczas pobity został wynik poprzednich mistrzostw we Włoszech z roku 2010. Wówczas cały turniej zobaczyło 339 324 kibiców.

o FIVB MISTRZOSTWACH ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 powiedzieli:

Władysław Pałaszewski, nestor polskich trenerów:
Takie wejście w turniej było bardzo potrzebne. Reprezentacja w pięciu pierwszych meczach dała pokaz wielkiej siły. Michał Winiarski gra jak profesor, Paweł Zatorski nie zawodzi, Paweł Zagumny jest wzorem rozgrywającego, a na środku trener Stephane Antiga ma luksus wyboru zawodników światowej klasy. I tak można o każdym graczu naszej 14-osobwej kadry. Cieszmy się bo mamy z czego.

Kazimierz Kowalczyk, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego
Widziałem wiele sportowych wydarzeń. Byłem szefem Polskich Misji w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, ale tak widowiskowego spektaklu jaki miał miejsce 30 sierpnia na Stadionie Narodowym w Warszawie nie mogę sobie przypomnieć. Polski Związek Piłki Siatkowej zasłużył na wielkie słowa uznania, a Panu Prezesowi Mirosławowi Przedpełskiemu składam serdeczne gratulacje za pomysł i jego realizację.

Maciej Jarosz, Ambasador FIVB MŚ POLSKA 2014:
Myślę, że Wrocław przeskoczył wszystko. To co, można było zrobić, zrobił lepiej niż było to możliwe. Hala jest bardzo szczęśliwa dla reprezentacji Polski. Nie pamiętam spotkania naszej drużyny, która przegrałaby tu mecz. Poza tym każdy szczegół został w pełni dopracowany. To co, działo się w Strefie Kibica przechodziło ludzkie pojęcie. Przychodziły całe rodziny z dziećmi, a nawet babcie, starsze osoby. Atmosfera była fenomenalna, do tego cudowna pogoda i dobra gra biało-czerwonych. Czego chcieć więcej? Według mnie organizacja turnieju we Wrocławiu była perfekcyjna pod każdym możliwym względem.

Andrea Zorzi, znakomity przed laty zawodnik, obecnie komentator
Skłoniłbym się do opinii, że to było do przewidzenia, które drużyny odpadną. Np. Belgia jest dobrym zespołem, ale nie na tyle wystarczająco mocnym, aby móc walczyć z drużynami będącymi na wyższym poziomie, które znalazły się w jej grupie.

Piotr Dudek, polski sędzia w FIVB MŚ POLSKA 2014
Na pewno jest to duży zaszczyt, pomimo, że są to moje drugie mistrzostwa, bo cztery lata temu byłem na mundialu we Włoszech, sędziowałem osiem meczów w czasie dwóch rund. Polska to jest specjalne miejsce do sędziowania. Są inne emocje, inaczej się to czuje. Sędziowałem też podczas mistrzostw Europy kobiet w Łodzi, a także podczas zeszłorocznego czempionatu kontynentalnego mężczyzn, która organizowaliśmy wraz z Danią, z tym, że prowadziłem mecze w Danii. Polska to jest Polska, tutaj jest inne podejście do siatkówki ze wszystkich stron. Nie łatwo się sędziuje u siebie.

Maksim Michajłow, rosyjski atakujący, nieobecny w FIVB MŚ POLSKA 2014
Pierwszą fazę możemy nazwać wejściem w turniej. Najbliższe mecze w drugiej nazwałbym etapem przygotowawczym i nabieraniem odpowiedniego tempa. Natomiast niedzielne gra z Brazylią musi zostać przeprowadzona na maksymalnych obrotach, których nie należy wyłączać do końca mistrzostw.

W czwartek przypomnimy wydarzenia z 10 września 2014 roku.