SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

PZPS, 16 stycznia 2014

16 stycznia trener Andrzej Niemczyk obchodzi 70 urodziny. Z tej okazji Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Mirosław Przedpełski w imieniu środowiska siatkarskiego przesłał na ręce Jubilata list z powinszowaniami.

Warszawa, 16.01.2014 r.

Andrzej Niemczyk

Wybitny Trener

 

Z okazji 70. Urodzin w imieniu Polskiego Związku Piłki Siatkowej dziękuję Panu Trenerowi za nieoceniony wkład w rozwój Polskiej Siatkówki i składam najszczersze życzenia wszelkiej pomyślności w realizowaniu kolejnych zadań, zamierzeń i marzeń.

Twoje okrągłe Urodziny są znakomitą okazją do przypomnienia imponującej kariery trenerskiej w Niemczech oraz Turcji a przede wszystkim nawiązania do największych sukcesów polskiej żeńskiej siatkówki XXI wieku, które są Twoim udziałem, i w których Twój wkład jest nieoceniony.

Mistrzostwo Europy w roku 2003 było miłym zaskoczeniem a powtórzone w roku 2005 dowodziło, że konsekwentna praca i nieustający entuzjazm są fundamentem realizacji najśmielszych nawet wyzwań. Budowałeś sukcesy Polek niemal od podstaw, w trudnym czasie kładąc podwaliny pod mistrzowskie tytuły na Starym Kontynencie. Stworzyłeś zespół narodowy słusznie określony „Złotkami” i zwieńczyłeś jednocześnie pewną epokę w Polskiej Siatkówce.

Przed Twoimi następcami trudne, ale jestem przekonany, że wykonalne zadanie by przywrócić blask „Złotkom” a Twoje wsparcie będzie niezwykle istotne

Polski Związek Piłki Siatkowej bardzo ceni sobie Twój dorobek i wykonywane obecnie zadania eksperta związkowego i komentatora telewizyjnego. Cieszymy się, że możemy korzystać z Twoich uwag a przekaz telewizyjny z widowisk siatkarskich wzbogacony o Twój fachowy i szczery czasami do bólu komentarz, pozwala odbiorcom na zrozumienie siatkarskich tajemnic i istoty sportowej rywalizacji.

Życzymy po pierwsze zdrowia, bowiem nie raz udowodniłeś już, że potrafisz stawić czoła najcięższym chorobom. Bądź dumny ze swoich sukcesów i kreuj kolejne w nowych wyzwaniach, które sobie wyznaczyłeś.

 

Mirosław Przedpełski

Prezes

Polski Związek Piłki Siatkowej

 

Andrzej Niemczyk ur. 16 stycznia 1944 roku w Łodzi

Siatkówka wypełniła całe jego życie. W przyszłym roku minie sześćdziesiąt lat, gdy jest związany z tą dyscypliną sportu. Z reprezentacją Polski kobiet zdobył dwa medale mistrzostw Europy w 2003 i 2005 roku. Andrzej Niemczyk obchodzi dziś siedemdziesiątą rocznicę urodzin.

W młodości trenował koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną i tenis stołowy. Najwięcej uwagi poświęcał dwóm pierwszym dyscyplinom. - Zdecydowałem się na siatkówkę i już na początku mojej kariery sportowej wiedziałem, że zostanę trenerem. Ta praca bardzo szybko mnie pochłonęła - powiedział.

Ryszard Andrzej Niemczyk urodził się 16 stycznia 1944 w Łodzi. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Grał na pozycji rozgrywającego. Karierę zawodniczą rozpoczął w drużynie Społem Łódź. Występował w Anilanie Łódź i Stali Mielec. Reprezentant Polski juniorów. Wyczynowo przestał grać w połowie lat sześćdziesiątych.

Trenerem został będąc jeszcze czynnym sportowcem. Opiekował się młodzieżowym zespołem Stali Mielec.

W latach 1975-1977 prowadził drużynę narodową kobiet. Podał się do dymisji po mistrzostwach Europy w Finlandii, na których reprezentacja Polski zajęła 4. miejsce.

- Nieco wcześniej pracę z męską reprezentacją rozpoczął niewiele starszy ode mnie Hubert Wagner, który nie miał zupełnie doświadczenia trenerskiego. Ja z kolei prowadziłem już drużyny młodzieżowe i klubowe, bo uprawnienia instruktorskie uzyskałem mając 21 lat. Hubert Wagner zdobył złote medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.  Obiecałem, że przywiozę brązowy medal z mistrzostw Europy w 1977 roku. Nie udało się, przegrałem z Węgrami decydujący mecz, ale oszukali mnie sędziowie. Nie dotrzymałem obietnicy. Dlatego podziękowałem za współpracę i wyjechałem za granicę – wspominał w jednym z ostatnich wywiadów.

Pracował z zespołami klubowymi m.in. w Republice Federalnej Niemiec oraz Turcji, odnosząc z SV Lohof, Eczacibasi oraz Vakifbankiem Stambuł sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. W latach 1981-89 prowadził reprezentację RFN siatkarek.

Po rezygnacji Zbigniewa Krzyżanowskiego w 2003 roku został znowu trenerem polskich siatkarek, która kilka miesięcy później w Turcji zdobyła złoty medal mistrzostw Europy, a dwa lata później w imponującym stylu powtórzyła w Chorwacji sukces. W 2006 roku podał się do dymisji. Obecnie jest konsultantem PZPS i komentatorem Polsatu.

W 2005 zwyciężył w plebiscycie na Łodzianina Roku. W tym samym roku został udekorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.