SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

JB, 23 czerwca 2022

Kolejny walkower w Lidze Narodów [AKTUALIZACJA]

Reprezentacja Niemiec odmówiła rozegrania meczu z Chinami w Lidze Narodów 2022 i została ukarana walkowerem.

Oto komunikat FIVB: "Mecz mężczyzn Ligi Narodów (VNL) między Chinami a Niemcami 23 czerwca został odwołany po tym, jak Niemcy odmówiły gry z Chinami, mimo że chińscy sportowcy zostali dopuszczeni przez lokalne władze po pozytywnym wyniku testu na COVID-19. FIVB i Volleyball World stwierdziły zatem, że zgodnie z regulaminem zawodów VNL 2022, Niemcy automatycznie przegrywają mecz 0:3. FIVB i Volleyball World przepraszają sportowców, działaczy, widzów i fanów na całym świecie za wszelkie niedogodności spowodowane odwołaniem". 

Oświadczenie wydał też niemiecki związek piłki siatkowej:

"18 czerwca 2022 r. 21 członków chińskiej delegacji uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa za pomocą szybkich testów w ramach rutynowego testu. Tego samego dnia wynik ten został potwierdzony testami PCR o godzinie 17:00 czasu lokalnego. 

Volleyball Nations League (VNL) to jeden z największych turniejów siatkarskich na świecie i jesteśmy bardzo zaniepokojeni naszymi wynikami w tym turnieju, jeśli w dalszej części uzyskamy pozytywne wyniki. Pozytywny wynik testu skutkowałby odizolowaniem osób zarażonych, a także prawdopodobnie uniemożliwiłby podróż do następnego miejsca - Osaki w Japonii. Konsekwencje zdrowotne infekcji również nie są przewidywalne.

Nie można wykluczyć znacznie zwiększonego ryzyka infekcji w wyniku kontaktu z niedawno zakażonymi osobami. Podczas wielu spotkań wewnętrznych i wymiany listów, staraliśmy się znaleźć rozwiązanie z FIVB, które pozwoliłoby nam na bezpieczną grę. Z naszego punktu widzenia nowy test PCR z określeniem wartości CT byłby lepszym stwierdzeniem o ryzyku infekcji. Dałoby to FIVB możliwość zminimalizowania ryzyka dla wszystkich zaangażowanych osób.

Dla nas jest niezrozumiałe, że FIVB nie chce rozegrać meczu z Chinami (23.06.22 15:00 czasu lokalnego, 9:00 czasu niemieckiego) nawet 5 dni po pozytywnych testach PCR (18.06.2012) ) bez dodatkowego testu PCR, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników. Bezpieczeństwo jest zawsze traktowane przez FIVB jako najwyższy priorytet. 

Światowa federacja odrzuciła żądania ponownego przetestowania naszego przeciwnika. FIVB stale odwołuje się do lokalnych przepisów dotyczących izolacji i zapewnia o ich przestrzeganiu. Z naszego punktu widzenia te minimalne przepisy nie są jednak w żaden sposób wystarczające do zagwarantowania niezbędnego bezpieczeństwa w tym przypadku.

Nasza sugestia przeniesienia gry na późniejszy termin również nie została przyjęta. Zdrowie fizyczne ma dla nas najwyższy priorytet. Z tego powodu podjęliśmy decyzję o odwołaniu meczu  z Chinami w Quezon City! Żałujemy tego kroku, ale podjęliśmy tę decyzję po dokładnej analizie przez nasz zespół i ekipę. Jako sportowcy większość naszego życia wiążemy ze sportem – ale rozsądek musi tu dominować. Współczujemy licznym kibicom siatkówki, a także naszym przeciwnikom, którzy naszym zdaniem znaleźli się w tej sytuacji nie z własnej winy".

Trenerem reprezentacji Niemiec jest Michał Winiarski. W tabeli Ligi Narodów 2022 zajmuje ona siódme miejsce z trzema zwycięstwami.

Przypomnijmy, że w środę Chiny przegrały walkowerem z Francją, gdyż nie były w stanie wystawić sześciu zawodników, "ze względu na okoliczności medyczne związane z COVID-19" [SZCZEGÓŁY TUTAJ].