SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

 

Pierwszy oficjalny mecz reprezentacja Polski mężczyzn rozegrała w lutym 1948 r. w Warszawie z Czechosłowacją. Przed wybuchem II wojny światowej mecze między reprezentacjami były niezwykle rzadkie. W Polsce kadrę narodową powołano tylko raz w 1934 r. i rozegrała ona spotkanie ze zwycięzcami Igrzysk Polonijnych – Polonią Karvina. Ten mecz jednak trudno uznać za mecz międzynarodowy i choć pozostał w pamięci nie jest liczony do dorobku reprezentacji.

Na arenę międzynarodową męska kadra narodowa wkroczyła Pod koniec lat 60., a w latach 70. i na początku 80. należała do czołowych zespołów świata. Zaczęło się od drugiego miejsca w polskim Pucharze Świata (1965) i brązowego medalu mistrzostw Europy w roku 1967. Potem nastała era drużyny legendarnego trenera Huberta Jerzego Wagnera. Mistrzostwo świata w roku 1974, poparte mistrzostwem olimpijskim dwa lata później i kolejnymi, pięcioma wicemistrzostwami Europy (1975 – 1983) były dowodem przynależności biało-czerwonych do międzynarodowej elity.

Wielki powrót Polskiej Siatkówki w męskim wydaniu zaczął się od wicemistrzostwa świata w roku 2006, wywalczonego przez ekipę pod wodzą Argentyńczyka Raula Lozano. Jego rodak, Daniel Castellani poprowadził Polaków do mistrzostwa Europy (2009). Regularnie na podium stawała drużyna Włocha, Andrei Anastasiego, zdobywając brązowe medale Ligi Światowej i mistrzostw Starego Kontynentu, srebrny Pucharu Świata (2011) oraz złoty Ligi Światowej (2012). W roku 2014 wprost z boiska na trenerską ławkę biało-czerwonych trafił Francuz Stephane Antiga a jego asystentem został Philippe Blain. Debiut miał absolutnie wymarzony. Jego drużyna w rozgrywanych w Polsce mistrzostwach świata wywalczyła złoty medal.

Zespół Antigi już w odmienionym nieco składzie, po tym jak zakończenie kariery ogłosiło kilku czołowych zawodników z turnieju MŚ, przywiózł w kolejnym roku z Japonii brązowy medal Pucharu Świata. Według nowych zasad jedyna przegrana w 11 spotkaniach kosztowała jednak biało-czerwonych ich pierwszą szansę na awans olimpijski. Mistrzowie Świata po należny im paszport olimpijski wybrali się ponownie do Japonii w kolejnym roku i tym razem powrócili ze Światowego Turnieju Kwalifikacyjnego do IO jako jego zwycięzcy, gotowi na wyzwanie w Rio de Janeiro. Sam olimpijski start zakończył się dla biało-czerwonych bez medalu, w fazie ćwierćfinałowej. Sukcesu nie przyniósł też rozegrany wcześniej finałowy turniej LŚ 2016 w Krakowie.

W sezon 2017 reprezentacja Polski weszła już z nowym sztabem trenerskim pod kierownictwem Ferdinanda De Giorgiego, wzbogacona o kadrowych debiutantów i skupiona na przygotowaniach do mistrzostw Starego Kontynentu – LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017.  Niestety, jedynym sukcesem sezonu okazał się start w Memoriale Huberta Wagnera.

Na początku 2018 roku reprezentację seniorów objął nowy, wybrany w długim i bardzo skrupulatnym procesie rekrutacyjnym trener - Vital Heynen. Belgijski szkoleniowiec przyszedł do pracy z długoterminowym planem, w którym celem głównym są Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio, jednak sukcesy przyszły wcześniej. Wykonawszy plan minimum, jakim miała być finałowa szóstka mistrzostw świata w Bułgarii i Włoszech, biało-czerwoni nie zatrzymali się w zwycięskim pochodzie. W półfinałowym meczu pokonali niezwykle silną reprezentację USA, a w powtórce finału sprzed czterech lat pokonali - tym razem bez straty seta - mistrzów olimpijskich z Brazylii i obronili tytuł siatkarskich mistrzów globu. Trzema złotymi medalami i jednym srebrem mistrzostw świata Polacy wyrównali rekord reprezentacji Włoch - wIęcej medali MŚ na koncie ma jedynie Rosja (wliczając ZSRR) oraz Brazylia.