SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

4 czerwca 2020

To już 12 lat…

4 czerwca 2008 roku zmarła we Wrocławiu Agata Mróz-Olszewska, 138-krotna reprezentantka Polski w latach 2003-2006, złota medalistka mistrzostw Europy w 2003 i 2005 roku.

Agata Mróz urodziła się 7 kwietnia 1982 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Pochodziła ze sportowej rodziny, przez co niejako od początku skazana była na karierę sportową. Jej talent siatkarski rodził się z czasem – Agata imponowała ogólną sprawnością, jednak na początku nie potrafiła prawidłowo odbić piłki i z tego powodu koleżanki nie chciały z nią grać – wspomina Zygmunt Krzyżanowski, który przyjmował ją do Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Agata Mróz robiła jednak szybkie postępy i z czasem coraz więcej szkoleniowców interesowało się jej nazwiskiem. W 1999 roku była kapitanem reprezentacji Polski, która w mistrzostwach Europy kadetek zdobyła złoty medal. W mistrzostwach świata drużyna uplasowała się na czwartej pozycji.

Szybko stała się filarem reprezentacji seniorek. Gdy zadzwonił do niej śp. Andrzej Niemczyk… nie wiedziała, kto to jest! - Nie miałam bladego pojęcia, kto to! Przez trzy lata nie interesowałam się siatkówką – z uśmiechem wspominała tamtą sytuację. Kilka lat później wspólnie zdobyli dwukrotnie mistrzostwo Europy. Z czasem ich zdrowie zaczęło się psuć…

W 2007 roku musiała przerwać karierę ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Agata Mróz cierpiała na chorobę szpiku kostnego i konieczny był jego przeszczep. Pomoc płynęła z całego świata, a do akcji włączyły się największe gwiazdy światowej siatkówki z Brazylijczykiem Gibą na czele. Również kibice w Polsce oddawali krew. Wszyscy wierzyli, że nasza siatkarka wygra ten najważniejszy mecz… Zdążyła wziąć ślub i, mimo, że lekarze jej to odradzali, urodzić córeczkę.  

21 maja przeszła operację przeszczepu w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Niestety, szpik nie zdążył podjąć swojej funkcji. Lekarze, mimo ogromnych wysiłków, przegrali walkę o życie Agaty Mróz-Olszewskiej. Została pochowana 9 czerwca 2008 na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu, w północnej części miasta.

Choć dwukrotna mistrzyni Europy przegrała walkę z chorobą, to na stałe odcisnęła swoje piętno w społeczeństwie. Powstała Fundacja Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej. Jej nadrzędnym celem jest popularyzacja krwiodawstwa, transplantacji i przeszczepu szpiku kostnego.

Od 3 października 2016 roku Szkoła Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Szczyrku nosi imię Agaty Mróz-Olszewskiej - utytułowanej reprezentantki biało-czerwonej kadry, mistrzyni Polski i Hiszpanii, zdobywczyni licznych Pucharów, dwukrotnej mistrzyni Europy, a przede wszystkim wspaniałej, skromnej i pomocnej osoby, która dowiodła, że mimo trudności można iść przez życie z uśmiechem.

  • 4
  • 0
  • 11
  • 37
  • 0