SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Anna Daniluk, foto: CEV, 16 stycznia 2021

Kwalifikacje do ME 2021: Turcja zagra w czempionacie

W Macedonii Północnej zakończył się turniej kwalifikacyjny grupy C do mistrzostw Europy 2021, których współgospodarzem jest Polska. Po zaciętej rywalizacji awans z pierwszego miejsca  zapewniła sobie Turcja. Macedończycy czekają na formalne potwierdzenie kwalifikacji z drugiego miejsca.  

W Skopje rywalizowały trzy reprezentacje narodowe: zespół gospodarzy, czyli Macedonia Północna, Turcja oraz Bośnia i Hercegowina. Od poniedziałku do środy włącznie drużyny rozegrały pierwszą rundę eliminacyjną, natomiast od czwartku do soboty – rundę rewanżową. Po pierwszych meczach i dwóch zwycięstwach w najlepszej sytuacji byli Turcy, a zgromadzone punkty i sety okazały się kluczowe w rundzie rewanżowej.  

Cały czas jednak ostatniego słowa nie powiedzieli miejscowi, którzy robili wszystko co w ich mocy, aby po raz drugi w historii awansować do czempionatu Starego Kontynentu. Tuż przed ostatnim spotkaniem pomiędzy Macedończykami a Turkami, istotną rolę ogrywała matematyka – gospodarze by cieszyć się z bezpośredniego awansu z pierwszego miejsca w grupie C musieli pokonać rywali bez starty seta. Wygrana 3:1 dawała im prawie pewną kwalifikację z drugiego miejsca, natomiast zwycięstwo 3:2 lub przegrana, wymagała od nich cierpliwości i oczekiwania na rezultaty pozostałych grup rywalizujących w maju.

Decydujące spotkanie grupy C miało wyrównany przebieg, co najlepiej potwierdzają statystyki. Obie drużyny atakowały z 44-procentową skutecznością i zdobyły 8 punktów w bloku. Turcy popełnili jednak znacznie więcej własnych błędów i to było główną przyczyną ich przegranej w czterech setach. Macedończycy mimo zwycięstwa mieli słabszy bilans setów i uplasowali się drugim miejscu w grupie. Na szczycie grupy C zatrzymała się reprezentacja Turcji i to ona awansowała do ME 2021. Kadra Macedonii czeka na zakończenie turnieju w Izraelu i oficjalne potwierdzenie kwalifikacji z drugiego miejsca.

Wyniki turnieju kwalifikacyjnego grupy C do EuroVolley 2021:

Skopje, Macedonia Północna:

Runda 1:

Macedonia Północna – Bośnia i Hercegowina 3:1 (27:25, 25:21, 23:25, 25:19)

Bośnia i Hercegowina – Turcja 0:3 (15:25, 17:25, 18:25)

Turcja – Macedonia Północna 3:1 (25:16, 18:25, 25:18, 25:12)

Runda 2:

Bośnia i Hercegowina – Macedonia Północna 0:3 (20:25, 24:26, 13:25)

Turcja – Bośnia i Hercegowina 3:0 (25:9, 25:19, 25:18)

Macedonia Północna – Turcja 3:1 (25:19, 21:25, 25:23, 25:18)

W Izraelu rywalizują drużyny Austrii, Bułgarii oraz, oczywiście organizatorzy zmagań – Izraelczycy. Finalnego zwycięzcę poznamy jednak w niedzielę. Do rozegrania pozostały jeszcze majowe turnieje grup A, E, F i G, odbywające się odpowiednio w Chorwacji, Słowacji i Rumunii, Gruzji i Czarnogórze oraz na Węgrzech i w Portugalii.

Grupy kwalifikacji ME 2021 siatkarzy:

grupa A: Niderlandy, Szwecja, Chorwacja

grupa B: Bułgaria, Austria, Izrael

grupa C: Turcja, Macedonia Północna, Bośnia i Hercegowina

grupa D: Hiszpania, Łotwa, Mołdawia, Cypr

grupa E: Słowacja, Rumunia, Szwajcaria, Albania

grupa F: Grecja, Czarnogóra, Azerbejdżan, Gruzja

grupa G: Białoruś, Portugalia, Norwegia, Węgry.

W CEV EuroVolley 2021 Mężczyzn wystartują łącznie dwadzieścia cztery reprezentacje narodowe. Awans na mistrzostwa zagwarantowało już sobie czternaście drużyn: Polska, Czechy, Finlandia i Estonia (gospodarze czempionatu), Serbia, Słowenia, Francja, Rosja, Włochy, Ukraina, Niemcy, Belgia (osiem najlepszych zespołów ME 2019), Łotwa - zwycięzca turnieju kwalifikacyjnego grupy D oraz Turcja – wygrani grupy C.

  • 1
  • 0
  • 15
  • 0
  • 1