SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Informacja prasowa, KP, fot. Piotr Sumara, 24 lipca 2022

Turniej w Monta Beach Volley Club zapisał się w historii polskiej siatkówki plażowej

Cztery medale - tak fantastyczny wynik polskich par był marzeniem kibiców polskiego beach volleya. Wiadomo, że marzenia się spełnia, a trzy biało-czerwone duety zrobiły to w Monta Beach Volley Club w trakcie Beach Pro Tour Futures Warsaw 2022 presented by Monta. Trybuny przy boisku głównym odleciały, a sam koniec turnieju odegrano Mazurka Dąbrowskiego dla trzech polskich par męskich.

Jako pierwsze do finału awansowały młodziutkie Ukrainki. Duet Khmil/Lazarenko przed przyjazdem do Polski wywalczył mistrzostwo Europy do lat 20, a w Monta Beach Volley Club kontynuował udane występy. Szwedki nie miały z rywalkami większych szans i mecz zakończył się w dwóch setach. Po tym starciu trybuny wypełniły się, bowiem na boisko wybiegły reprezentantki Polski Katarzyna Kociołek i Marta Łodej. Biało-czerwone rozegrały fantastyczne spotkanie. Mimo że Chinki również prezentowały się solidnie, to duet Kociołek/Łodej był cały czas mały kroczek z przodu i po dwóch setach cieszył się z awansu do finału.

Po kolejnym meczu wiadomo było, że polscy kibice będą świętować niezależnie od wyniku. O finał walczyły dwie polskie pary - Michał Kądzioła i Marcin Ociepski oraz Miłosz Kruk i Mikołaj Miszczuk. W całym starciu to Ci pierwsi prowadzili grę pod swoje dyktando i pewnie awansowali do gry o złoto. Drugi męski półfinał sprawił, że turniej stanął przed szansą wpisania się mocno w historię polskiej siatkówki plażowej. Jędrzej Brożyniak i Piotr Janiak w bardzo dobrym stylu pozostawili w pokonanym polu Litwinów i jako druga polska dwójka awansowali do finału. Tym samym w całości biało-czerwone podium turnieju mogło stać się faktem.

22943c

Mecz o brąz kobiet był ostatnim w turnieju bez udziału polskich dwójek. Pary z Chin i Szwecji stworzyły ciekawe widowisko, zakończone tie-breakiem, po którym medale wywalczyły Yuan Lvwen i Jie Dong. W męskim starciu o najniższy stopień podium pisała się historia polskiej siatkówki plażowej. Litwini byli silni, ale Miłosz Kruk i Mikołaj Miszczuk walczyli do samego końca, a ich determinacja pozwoliła wygrać to spotkanie. To oznaczało jedno - historyczne trzy medale dla polskich drużyn męskich. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, by w turnieju tej rangi podium należało tylko do biało-czerwonych par.

Finały to już kumulacja emocji w Monta Beach Volley Club. Pierwsze o wygraną w całym turnieju walczyły siatkarki - co najważniejsze - reprezentantki Polski Katarzyna Kociołek i Marta Łodej. Po drugiej stronie siatki stanęły świeże mistrzynie Europy do lat 20. Obie pary stworzyły fantastyczne widowisko, które musiał rozstrzygnąć tie-break. Ukrainki Anhelina Khmil i Tetiana Lazarenko, na fali ostatniego dużego sukcesu, zagrały go lepiej, świetnie broniły i to one wskoczyły na najwyższy stopień podium.

O tym, że złoto trafi w polskie ręce, wiadomo było już wcześniej. Pozostawało jedynie pytanie, w które. Spodziewano się zaciętego i emocjonującego spotkania. Jędrzej Brożyniak i Piotr Janiak od początku do końca starali się odpierać ataki rywali, ale Michał Kądzioła i Marcin Ociepski zagrali koncertowo. Nie dali sobie mocniej zagrozić i po dwóch setach cieszyli się ze złotych medali Beach Pro Tour Futures Warsaw 2022 presented by Monta.

- W Monta Beach Volley Club grało nam się bardzo dobrze. Byłyśmy tu od kwalifikacji i bardzo cieszymy się, że udało nam się dotrzeć tak daleko w turnieju głównym. Miejsce jest świetne dla siatkówki plażowej, nad wodą, z super boiskami. Panuje tu wspaniała atmosfera dla siatkówki plażowej. Wszyscy są mili i pomocni, niczego nam tu nie brakowało. Jeśli tylko będzie organizowany tu kolejny turniej, my przyjedziemy na pewno - podsumowała reprezentantka Szwecji, Sanna Thurin, która wspólnie z siostrą uplasowała się tuż za podium.

22943d
Wyniki:
Turniej główny kobiet:
Półfinały:
Khmil/Lazarenko (UKR) - Thurin, T./Thurin, S. (SWE) 2:0 (21:17, 21:16)
Yuan Lvwen/J. Dong (CHN) - Kociołek/Łodej (POL) 0:2 (13:21, 19:21)

Mecz o 3. miejsce:
Thurin, T./Thurin, S. (SWE) - Yuan Lvwen/J. Dong (CHN) 1:2 (18:21, 21:18, 11:15)

Finał:
Khmil/Lazarenko (UKR) - Kociołek/Łodej (POL) 2:1 (21:17, 18:21, 15:10)

Turniej główny mężczyzn:
Półfinały:
Kruk/Miszczuk (POL) - Kądzioła/Ociepski (POL) 0:2 (17:21, 15:21)
Juchnevic/Vasiljev (LTU) - Janiak/Brożyniak (POL) 0:2 (15:21, 10:21)

Mecz o 3. miejsce:
Kruk/Miszczuk (POL) - Juchnevic/Vasiljev (LTU) 2:1 (21:12, 19:21, 15:10)

Finał:
Kądzioła/Ociepski (POL) - Janiak/Brożyniak (POL) 2:0 (21:16, 21:18)

***

Organizatorem cyklu Beach Pro Tour jest Volleyball World, które powstało jako partnerstwo pomiędzy Międzynarodową Federacją Piłki Siatkowej (FIVB) oraz CVC Capital Partners w celu pobudzenia rozwoju, innowacji i inwestycji w siatkówkę na całym świecie. Organizatorami Beach Pro Tour Futures Warsaw presenting by Monta 2022 są Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS) oraz klub siatkówki plażowej MONTA Beach Volley Club.

22943e

  • 14
  • 0
  • 9
  • 0
  • 0