SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Martyna Szydłowska / CEV fot. Paris 2024, 12 lutego 2023

Droga do Paryża: Siatkówka plażowa

Rozgrywany w ubiegłym tygodniu turniej Beach Pro Tour Elite16 – Doha był nie tylko pierwszym oficjalnym turniejem sezonu 2023, ale również – a raczej przede wszystkim – pierwszym turniejem zaliczanym do olimpijskiego rankingu. Do startu igrzysk olimpijskich w Paryżu zostało nieco ponad 500 dni, przyjrzyjmy się zatem jak będzie wyglądać droga do Paryża siatkarzy i siatkarek plażowych.

Igrzyska od stuleci rozbudzają wyobraźnię - fascynują i inspirują – będąc często największym marzeniem sportowców. Igrzyska w Paryżu rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia, a rywalizacja o dwa komplety medali w siatkówce plażowej będzie toczyć się praktycznie przez cały ten czas. Zgodnie z ogłoszonym już harmonogramem pierwszy mecz zostanie rozegrany 27 lipca, a nowych mistrzów olimpijskich wyłoni finałowe spotkanie 10 sierpnia. Do wyścigu o olimpijskie medale przystąpią jedynie 24 pary kobiet i 24 pary mężczyzn. W Paryżu siatkówka plażowa zajmie wyjątkowe miejsce, gdyż stadion główny nie przypadkowo nazwany Eiffel Tower Stadium, znajdzie się u stóp symbolu Paryża - wieży Eiffla. Trudno chyba wyobrazić sobie bardziej spektakularną lokalizację.

W jaki sposób zostaną wyłonione pary, które będą rywalizować o olimpijską chwałę w Paryżu? Zarówno w turnieju kobiet, jak i mężczyzn prawo startu jednej pary zagwarantowane ma gospodarz igrzysk – Francja. Aby zdobyć jedną z 23 pozostałych przepustek są trzy sposoby:

 1. Mistrzostwa świata w Meksyku, które zaplanowane są od 6 do 15 października 2023 roku - zwycięzcy wywalczą nie tylko tytuł czempiona globu, ale i olimpijską kwalifikację.
 1. Ranking olimpijski uwzględniający 12 najlepszych wyników danej pary uzyskanych podczas międzynarodowych i kontynentalnych turniejów rozgrywanych od 1 stycznia 2023 to 10 czerwca 2024 wyłoni 17 par, które wywalczą olimpijskie kwalifikacje. Wśród punktowanych imprez obok mistrzostw świata i kontynentu są właśnie turnieje Beach Pro Tour, których nowy cykl rozpoczął się w poprzednim tygodniu w Katarze. Kolejne punkty będą do zdobycia podczas marcowych turniejów w Meksyku.
 1. Ostatnią szansą na uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej będzie pięć kontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych, które gwarantują, że każdy kontynent będzie reprezentowany przynajmniej przez jedną parę. Turnieje te będą rozgrywane w dniach 13-23 czerwca 2024. W przypadku Europy, będzie to turniej CEV Beach Volley Nations Cup, czyli Puchar Narodów.

Warto pamiętać:

 1. Każdy kraj może być reprezentowany maksymalnie przez 2 pary kobiet i 2 pary mężczyzn. To oznacza, że jeśli w rankingu olimpijskim dany kraj ma więcej niż dwie pary w czołowej 17, tylko dwie wywalczą kwalifikacje a drużyny z innych krajów sklasyfikowane niżej będą premiowane olimpijską przepustką.
 2. Każda para może wywalczyć tylko jedną kwalifikację. Dlatego mistrzowie świata z Meksyku, nawet jeśli znajdą się w najlepszej 17 rankingu nie uzyskają dodatkowej kwalifikacji dla swojego kraju.
 3. Olimpijskie przepustki wywalczone przez poszczególne pary nie są kwalifikacjami imiennymi, a kwalifikacjami dla kraju. To krajowe komitety olimpijskie będą przyznawać imienne nominacje, jednak zespoły reprezentujące dany kraj muszą spełniać kryteria wyznaczone przez FIVB i MKOl.  

23709c

 • 6
 • 0
 • 8
 • 0
 • 0