SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Ela Poznar, fot. FIVB, 7 stycznia 2021

Siatkówka plażowa zimą nie śpi - plany na 2021

Aktywny koniec roku mieli nasi plażowicze. Zarówno siatkarki, jak i siatkarze spotkali się na zgrupowaniach, aby aktywnie zakończyć 2020 i mieć podstawy do wejścia w mocny trening od początku 2021 roku.

Pod koniec listopada zgrupowania rozpoczęli seniorzy, seniorki i pary młodzieżowe. Panie wystartowały 23 listopada w Zakopanem i na treningach zameldowały się Kinga Wojtasik z Katarzyną Kociołek, Agata Ceynowa z Martą Łodej oraz Aleksandra Stadnik z Patrycją Jundziłł. Tydzień później w Szczyrku spotkali się panowie: Piotr Kantor i Bartosz Łosiak, Grzegorz Fijałek i Michał Bryl, Maciej Rudol i Jakub Szałankiewicz, Miłosz Kruk i Mikołaj Miszczuk, Mateusz Florczyk i Jakub Nowak. Zimowa aura sprzyjała i nasi reprezentanci mogli budować swoją formę fizyczną korzystając z uroków polskiej, śnieżnej zimy. Pierwsze tygodnie w Zakopanem i Szczyrku to był czas na wejście w trening i przygotowanie się do zajęć na piasku.

7 grudnia siatkarki i siatkarze spotkali się w COS OPO Spała i mogli rozpocząć treningi na piasku. Panowie na zgrupowaniu pozostali do 18 grudnia, a panie po tygodniowej przerwie świątecznej zameldowały się w spalskim lesie jeszcze na kilka dni przed Nowym Rokiem i powróciły tam 6 stycznia.

SENIORKI 23.11-04.12.2020 COS Zakopane / 07-30.12.2020 COS Spała

Kinga Wojtasik / Katarzyna Kociołek
Agata Ceynowa / Marta Łodej
Sztab:
Damian Wojtasik – trener
Maciej Kosiak – trener
Alicja Wojciechowska – fizjoterapeuta
Kamil Serwach - trener motoryczny
Piotr Wierzbiński – psychiatra

MŁODZIEŻÓWKI

Aleksandra Stadnik
Patrycja Jundziłł

SENIORZY 30.11-05.12.2020 COS Szczyrk

Piotr Kantor / Bartosz Łosiak
Grzegorz Fijałek / Michał Bryl
Maciej Rudol / Jakub Szałankiewicz
Sztab:
Grzegorz Klimek - trener
Mateusz Radojewski - trener
Mateusz Szczęśniak - fizjoterapeuta
Marcin Kochanowski - psycholog
Tomasz Kuźniarek - trener motoryczny
Maciej Maciejewski - trener motoryczny
Stefan Wyszyński - fizjoterapeuta
 
SENIORZY 07-18.12.2020 COS Spała
 
Maciej Rudol / Jakub Szałankiewicz
Sztab:
Mateusz Radojewski – trener
Łukasz Lelek – fizjoterapeuta
Tomasz Kuźniarek - trener motoryczny
Maciej Maciejewski - trener motoryczny
Stefan Wyszyński – fizjoterapeuta

MŁODZIEŻOWCY COS Szczyrk / COS Spała

Daniel Popiela
Miłosz Kruk
Mikołaj Miszczuk
Mateusz Florczyk
Jakub Nowak
Sztab:
Mariusz Prudel – trener

20046c

Nowy rok zapowiada się bardzo aktywnie dla siatkówki plażowej. O ile para Grzegorz Fijałek i Marcin Bryl (5. miejsce w rankingu FIVB) jest pewna swojego występu na Igrzyskach Olimpijskich, tak inni mają jeszcze kilka miesięcy na zdobycie upragnionej olimpijskiej kwalifikacji. Do 27 czerwca 2021 roku pary mają czas na zakwalifikowanie się do tokijskiego turnieju – wtedy też zakończą się zmagania w Pucharze Kontynentalnym, a dwa tygodnie wcześniej, 13 czerwca zamknięty zostanie ranking olimpijski. Do tego rankingu liczyć się będą wyniki z 12 najlepszych występów w cyklu World Tour w okresie kwalifikacyjnym, a awans uzyska 15 najlepszych ekip. Pary, które zapewniły sobie awans w 2020 roku zachowały bilet do Tokio.

W grze, w rywalizacji panów pozostali także Piotr Kantor i Bartosz Łosiak (22. miejsce w rankingu), a na 46. miejscu plasują się Maciej Rudol i Jakub Szałankiewicz. Jeżeli chodzi rywalizację pań to w walce o kwalifikację cały czas pozostają Kinga Wojtasik i Katarzyna Kociołek, które w zeszłorocznym rankingu zostały sklasyfikowane na 33. miejscu. Awans do olimpijskiego turnieju mogą wywalczyć maksymalnie dwie pary z danego państwa. W Pucharze Kontynentalnym awans uzyskają jedynie pary, które zwyciężą w danym turnieju.

Jakie plany polscy plażowicze mają na najbliższe tygodnie?

Jak informuje Magdalena Jakubczak, starszy specjalista ds. siatkówki plażowej oraz koordynator szkolenia młodzieżowego, siatkarze i siatkarki przygotowania rozpoczną korzystając z obiektów Centralnego Ośrodka Sportu, a następnie poszczególne kadry udadzą się na zgrupowania zagraniczne, aby przystosować się warunków klimatycznych, które później będą czekać ich zarówno w turnieju olimpijskim, jak i w cyklu World Tour. Oczywiście plan zgrupowań będzie aktualizowany biorąc pod uwagę bieżącą sytuację, związaną z pandemią koronawirusa na świecie, tak aby zapewnić zawodnikom pełnię komfortu i bezpieczeństwa.

W tym roku poza turniejem podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio, cyklem World Tour i Pucharem Kontynentalnym, odbędą się także mistrzostwa Europy (sierpień, Austria) oraz przełożone z września mistrzostwa świata U19 (wrzesień, Tajlandia). Mistrzostwa świata, które miały odbyć się w lipcu w Rzymie, zostały przełożone na kolejny rok.

 Reprezentacje Polski wspierają: Ministerstwo Sportu i PKN ORLEN.

  • 7
  • 0
  • 20
  • 0
  • 0