Oficjalny Partner Serwisu

SPONSORZY GŁÓWNI

EA, 11 kwietnia 2013

Od 6 do 8 września w płockiej Orlen Arenie rozegrany zostanie 11. Memoriał Huberta Wagnera z udziałem Holandii, Niemiec, Polski i Rosji. - Będzie to doskonały sprawdzian przed mistrzostwami Europy - mówi trener biało-czerwonych, Andrea Anastasi.

W czwartek Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie została podpisana oficjalna umowa na organizację XI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. W turnieju, który rozegrany zostanie 6-8 września w Orlen Arenie w Płocku, wezmą udział reprezentacje Holandii, Niemiec, Polski i Rosji. Umowę podpisali prezydent miasta Andrzej Nowakowski oraz dyrektor i pomysłodawca Memoriału, Jerzy Mróz.

- Płock jest ważnym miastem na sportowej mapie Polski. W miejscowej Orlen Arenie odbywają się mecze piłkarzy ręcznych z udziałem polskich i zagranicznych zespołów. Teraz będziemy popularyzować siatkówkę. Zresztą rozegrane zostały tutaj spotkania Ligi Światowej z udziałem reprezentacji Polski i Portoryko, w czasie których widownia była wypełniona do ostatniego miejsca. Hala w Płocku jest wspaniała, a miasto piękne i urokliwe.  Jestem przekonany, że Memoriał będzie ważnym wydarzeniem sportowym. Dla czterech uczestniczących drużyn będzie ważnym sprawdzianem przed mistrzostwami Europy, które rozegrane zostaną od 20 do 29 września w Danii i Polsce – powiedział Jerzy Mróz.

Podkreślił on, że wielkiego wsparcia i pomocy w organizacji Memoriału od lat udziela Polski Związek Piłki Siatkowej oraz jego prezes Mirosław Przedpełski.

- Jest mi bardzo miło, że Memoriał stał się tak ważną imprezą w kalendarzu siatkówki. Płock jest znakomitym miejscem do organizacji tak ważnych zawodów. Tutaj swoją siedzibę ma sponsor główny naszego związku PKN Orlen. Nie mam wątpliwości, że nasza reprezentacja pokaże w rywalizacji z silnymi drużynami wysoką formę – powiedział prezes PZPS Mirosław Przedpełski.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski bardzo cieszył się, że miasto będzie gościć tak znakomite drużyny. – W Płocku jest nowa hala, a mieszkańcy są gościnni i otwarci na świat. Serdecznie zapraszamy kibiców na mecze Memoriału Huberta Wagnera. Na pewno zobaczymy wspaniałe widowisko – powiedział Andrzej Nowakowski.

Trener reprezentacji Polski Andrea Anastasi doskonale pamięta płocką Orlen Arenę. – Graliśmy tutaj mecze z Portoryko. Kibice stworzyli wspaniałą atmosferę. Cieszę się, że znowu będzie okazja zagrać w tak pięknej hali.  W Memoriale zobaczymy czołowe drużyny Europy. Będzie to przedsmak emocji przed kontynentalnym czempionatem – powiedział polski szkoleniowiec.

Pierwszy Memoriał został rozegrany w 2003 roku. Przez dziesięć lat zmagania siatkarzy w tym turnieju obejrzało na żywo ponad 140 tysięcy kibiców, co daje średnią około 14. Tysięcy na każde zawody. Rekord frekwencji padł w 2009 w Łodzi i 2011 roku w Katowicach, kiedy finałowe mecze oglądało ponad 11 tysięcy osób.

Dotychczasowi zwycięzcy Memoriału Huberta Wagnera: 2003 Holandia; 2004 Rosja; 2005 Holandia; 2006 Polska, 2007 Niemcy; 2008 Polska; 2009 Polska; 2010 Brazylia; 2011 Włochy, 2012 Polska.

W tych zawodach wzięły udział w sumie 24 reprezentacje z pięciu kontynentów. Tylko dwie drużyny znajdujące się obecnie w czołowej piętnastce rankingu FIVB nie zagrały w Memoriale. Są to USA (5) i Francja (15).

Memoriał Huberta Wagnera poświęcony jest pamięci najlepszego w historii polskiego trenera siatkówki. Pod jego kierunkiem biało-czerwoni odnosili wielkie sukcesy. W 1974 roku zdobyli mistrzostwo świata, a dwa lata później mistrzostwo olimpiskie.

  • 0
  • 0
  • 1
  • 0
  • 0