SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Jarosław Bińczyk, Angelika Knopek, Anna Bajorek, foto: fivb.com, 26 sierpnia 2022

Mistrzostwa świata 2022: Dzień 1. - wyniki i relacje

W Polsce i Słowenii rozpoczęły się 20. mistrzostwa świata siatkarzy. Zainaugurował je mecz Brazylii i Kuby w Lublanie, natomiast gospodarzem polskiej części rozgrywek fazy grupowej są Katowice.

Trwa pierwszy dzień FIVB mistrzostw świata siatkarzy 2022.

Plan meczów:

GRUPA B, Lublana: Brazylia - Kuba 3:2 (31:33, 21:25, 25:16, 25:17, 18:16)

Mistrzostwa świata otworzył mecz wielokrotnych medalistów turnieju, Brazylijczyków, z reprezentacją Kuby. Spotkanie od samego początku było wyjątkowo zacięte, losy pierwszej partii rozstrzygnęła dopiero walka na przewagi, wygrana przez siatkarzy Nicolasa Ernesto, którzy odnieśli zwycięstwo również w secie drugim. Canarinhos zdołali jednak nie tylko odrobić pokaźne straty, ale także finalnie zwyciężyć w tie-breaku.

Centrum meczowe: punkty, statystyki, składy

GRUPA B, Lublana: Japonia - Katar 3:0 (25:20, 25:18, 25:15)

W drugim spotkaniu grupy B to Japończycy wystąpili w roli faworyta. Siatkarze z kraju kwitnącej wiśni bez większych przeszkód pokonali przeciwników z Kataru, którzy w żadnych z trzech setów nie byli w stanie postawić im trudnych warunków. Najskuteczniejszym zawodnikiem japońskiej reprezentacji był atakujący Yuji Nishida, który zdobył dla swojego zespołu 17 punktów.

Centrum meczowe: punkty, statystyki, składy

GRUPA C, Katowice: USA - Meksyk 3:0 (25:18, 25:20, 25:12)

Siatkarze reprezentacji USA byli niekwestionowanymi faworytami dzisiejszego spotkania, co szybko znalazło odzwierciedlenie w wyniku - zawodnicy Johna Sperawa od początku objęli zdecydowane prowadzenie (10:5), utrzymując je do końca pierwszej partii (25.18). W drugim secie Meksykanie postawili rywalom nieco cięższe warunki, przez co przewaga punktowa nie była aż tak wysoka (21:18), finalnie jednak w tej odsłonie również ponieśli porażkę (25:20). Ostatnia partia ponownie ukazała całkowitą dominację siatkarzy Stanów Zjednoczonych (14:6), którzy bez żadnych problemów zanotowali pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach świata (25:12). 

Aaron Russel, przyjmujący reprezentacji USA: To była pierwsza wygrana w tym turnieju, oby ostatnia była w finale. Chcemy wykorzystać każdą szansę na wygraną na każdym etapie. Najpierw celem jest wyjście z grupy, potem kolejne zwycięstwa. Mam nadzieję, ze będziemy zdrowi i bez kontuzji przejdziemy całą drogę aż do finału. To mój pierwszy raz w tej hali, ale jestem pod ogromnym wrażeniem.

Mauro Rascon Fuentes, przyjmujący reprezentacji Meksyku: Polska publiczność jest niesamowita, wspiera obydwa zespoły, nie tylko ten, który wygrywa w danej chwili. Jestem za to ogromnie wdzięczny. Zagraliśmy z zespołem, który jest jednym z najlepszych na świecie, co sprawia, że jestem zadowolony z udziału w tym turnieju. Naszym celem jest wyjście z grupy i zrobimy wszystko, by go osiągnąć. Ten turniej to dla nas też dodatkowa lekcja i z każdego meczu chcemy wyciągnąć jak najwięcej.

Centrum meczowe: punkty, statystyki, składy

GRUPA D, Lublana: Francja - Niemcy 3:0 (25:22, 28:26, 26:24)

Bardzo ciekawym spotkaniem rozpoczęła się rywalizacja w grupie D, w której obecni mistrzowie olimpijscy, Francuzi, podjęli reprezentację Niemiec. Mimo że finalnie Les Bleus rozstrzygnęli mjecz na swoją korzyść w trzech setach, emocji nie brakowało w żadnej z partii. W drugim secie Niemcy objęli wysokie prowadzenie w końcówce, nie zdołali go jednak utrzymać i przegrali po walce na przewagi, podobnie jak w partii trzeciej.

Centrum meczowe: punkty, statystyki, składy

20:30, GRUPA D, Lublana: Słowenia - Kamerun 3:0 (25:19, 25:23, 25:21)

Współgospodarze mistrzostw świata, Słoweńcy, w swoim pierwszym spotkaniu zmierzyli się z reprezentacją Kamerunu. Siatkarze z Afryki najbliżej zwycięstwa byli w secie drugim, jednak zdeterminowani zawodnicy z Bałkanów nie dali sobie wyrwać zwycięstwa ani w tej partii, ani w całym spotkaniu. Bardzo dobrą dyspozycję w ataku zanotowali Klemen Čebulj (11 punktów) oraz Tonček Štern (18 punktów).

Centrum meczowe: punkty, statystyki, składy

20:30, GRUPA C, Katowice: Polska - Bułgaria 3:0 (25:12, 25:20, 25:20)

Centrum meczowe: punkty, statystyki, składy

Wyniki mistrzostw świata na żywo

Tabele mistrzostw świata

Polską Siatkówkę wspierają

  • 2
  • 2
  • 14
  • 0
  • 1