SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

KP, fot. Jan Rozmarynowski, 2 czerwca 2022

VIII Ogólnopolski Turniej Talentów. Bosek, Warych, Wspaniały wspominają Wiesława Gawłowskiego

Od 5 do 7 czerwca w Bydgoszczy rozegrany zostanie VIII Ogolnopolski Turniej Talentów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych im. Wiesława Gawłowskiego. Weźmie w nich udział około 300 zawodniczek i zawodników. Patronem rywalizacji młodych zawodniczek i zawodników jest mistrz olimpijski i świata Wiesław Gawłowski, jeden z najwybitniejszych zawodników w historii polskiej siatkówki, co podkreśla Andrzej Warych, asystent trenera Huberta Wagnera w czasie meksykańskiego mundialu w 1974 roku.

Wiesiek był wszechstronnym zawodnikiem. U progu swojej kariery nieźle radził ba boisku lekkoatletycznym. Jako bardzo uzdolniony ruchowo sportowiec szybko uczył się kolejnych siatkarskich elementów. I te wszystkie Wieśka zdolności pozwoliły mu mocno zaistnieć w drużynie Huberta Wagnera w 1974 i 1976 roku w czasie montrealskich igrzysk olimpijskich powiedział Andrzej Warych, który był również trenerem Wiesława Gawłowskiego w Płomieniu Milowice.

Andrzej Warych podkreślił, że Wiesław Gawłowski "był człowiekiem lubianym przez kolegów". Był naszym znakomitym rozjemcą w rozwiązywaniu problemów, które przecież zdarzały się w większej grupie ludzi. Mówiąc krótko – łagodził obyczaje. Ceniliśmy Wieśka za życiową mądrość, chłodną głowę jak i rozliczne zainteresowania m.in. muzyczne i wędkarskie mówi Andrzej Warych, który podobnie jak Wiesław Gawłowski pochodził z Tomaszowa Mazowieckiego, kuźni wielu siatkarskich talentów..

Waldemar Wspaniały Szef Projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych zadecydował, że Wiesław Gawłowski został patronem Ogólnopolskich Turniejów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Wiesław Gawłowski wygrał w siatkówce praktycznie wszystko co było do wygrania.Był siatkarzem wybitnym. Na pewno zaakceptowałbym Projekt Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, które są przecież fenomenem w polskim sporcie i wiele innych związków sportowych wzorowało się na SOS-ach. Miał rozległe plany dalszych działań dla polskiej siatkówki powiedział Waldemar Wspaniały.

Ryszard Bosek po raz pierwszy spotkał Wiesława Gawłowskiego się na zgrupowaniu kadry juniorów, który już wtedy wyróżniał się w silniejszej grupie. Później los nas połączył w AZS AWF Warszawa. kuźni wielu siatkarskich talentów kuźni wielu siatkarskich talentów. Wiesiek na boisku zawsze imponował opanowaniem. Nigdy nie okazywał emocji, natomiast wewnątrz kotłowało się w nim. Pamiętam, że przed finałem z ZSRR robiliśmy wszystko, żeby odstresować Wieśka i żeby porządnie się wyspał. Końcowy wynik wskazywał, że chyba nam się to udało. Był doskonałym rozgrywającym, a mimo mizernego wzrostu dzięki wspaniałej skoczności dobrze radził sobie w ataku wspomina Ryszard Bosek, mistrz olimpijski i świata.

Wiesław Gawłowski urodził się 19 maja 1950 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Ps. „Mały”, nauczyciel wf, trener, przedsiębiorca. Mistrz świata z Meksyku (1974) i mistrz olimpijski z Montrealu (1976), w reprezentacji narodowej rozegrał 366 spotkań, zginął w wypadku samochodowym (2000). Po zakończeniu reprezentacyjnej kariery wyjechał do Włoch, gdzie występował w zespole Vianello w Pescarze (grał w lidze, uczył młodzież).

 

 

  • 6
  • 4
  • 12
  • 0
  • 0